شبکه جهانی اینترنت ۳۰ ساله شد / روبه رویی وب با چالش‌های بزرگ

مخترع شبکه جهانی اینترنت، تیم برنرز لی در روز سی سالگی وب می‌گوید با توجه به بیشتر شدن انتشار مضامین تنفرآمیز، نگرانی‌ها در باره حریم خصوصی و شدید شدن فعالیت هکرهای دولتی در حال حاضر وب با چالش‌های دردناک و بزرگی مواجه است و برای استفاده بشریت باید آن را بهبود داد.
وی روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند به مناسبت سی سالگی آغاز کارشبکه جهانی اینترنت بر مبنای طرح پیشنهادی او در روز ۱۲ مارس ۱۹۸۹ در همایشی در سازمان اروپایی پژوهش هسته‌ای (سرن) شرکت کرد.

این اختراع  در را به روی انقلاب فناوری باز کرد و روش ارتباط، دستیابی به اطلاعات، تبادل‌نظر، خرید کالا و بسیاری دیگر از فعالیت‌های انسان را دچار دگرگونی کرده است.
 شبکه اینترنت درعین حال به وسیله‌ای برای دسترسی شرکت‌های بزرگ به اطلاعات شخصی کاربران، جاسوسی حکومت‌های رقیب و متخاصم، دستکاری انتخابات و انتشار مضامین تنفرآمیز بدل شده که با رسالت اولیه آن که فراهم کردن زمینه همکاری و ارتباط بین افراد و افکار پیشرو بود فاصله زیادی دارد.

آمارهای سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که نیمی از جمعیت جهان به شبکه اینترنت دسترسی دارد و نیم دیگر جمعیت هنوز برای دسترسی به وب با مشکلات زیادی روبروست.
تیم برنرز لی از طریق «بنیاد جهانی وب» سعی می‌کند حکومت‌ها، شرکت‌ها و شهروندان را به ایفای نقش فعال‌تری در شکل دادن به شبکه جهانی اینترنت برای هدف های بهتری تشویق کند. این برنامه «قرارداد وب» نام دارد.
این قرارداد از همه دولت‌های جهان می‌خواهد که زمینه دستیابی تمام شهروندان به شبکه اینترنت را فراهم کنند و حریم و اطلاعات خصوصی کاربران را محترم بشمارند.

از شرکت‌های فناوری و تجاری نیز می‌خواهد که هزینه های دسترسی به اینترنت را ارزان کنند، به اطلاعات خصوصی کاربران احترام گذاشته و فناوری‌هایی اختراع کنند که هدف اصلی و اولویت آن «منافع عمومی» باشد.
او از شهروندان نیز می‌خواهد که از این شبکه برای خلاقیت و همکاری استفاده کرده و به معیارهایی نظیر «تبادل‌نظر متمدنانه» احترام بگذارند.

تیم برنرز لی در بخشی از سخنانش گفت: «قرارداد وب در حقیقت همکاری با افراد دیگری که مضمون این قرارداد را پذیرفته‌اند در قالب گروه‌های کاری و پیدا کردن راه‌های عملی برای تحقق اهداف این قرارداد است».
او تاکید کرد که یافتن تعادل مناسبی بین نظارت و آزادی در وب بسیار مهم ولی توافق در مورد این تعادل دشوار است.
مخترع وب افزود: «به عنوان مثال تعادل مطلوب بین آزادی عمل کامل برای شرکت‌های اینترنتی و تنظیم مقررات برای عملکرد آنها دقیقا چه باید باشد؟ و یا تعادل مطلوب بین آزادی بیان و انتشار مضامین تنفر آمیز کجاست؟»

برگزاری این کنفرانس با شرکت کارشناسان اینترنت و فناوری‌های جدید در عین حال مناسبتی بود برای تاکید بر اعتبار و سوابق سازمان اروپایی پژوهش هسته‌ای (سرن) به عنوان محل پرورش ایده‌های جدید.
آقای برنرز لی در دهه ۸۰ میلادی در این موسسه مشغول کار بود و اختراع وب نتیجه پژوهش‌های او برای ایجاد پلی بین مجموعه‌های کامپیوتری مختلف برای انتقال و ثبت اطلاعات بود.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha