تبدیل فیس‌بوک از شبکه اجتماعی «میدان شهر» به «اتاق نشیمن» خصوصی

مارک زاکربرگ ازهدف خود به منظور تبدیل کردن فیس‌بوک به پلتفورمی بر مبنای ارتباطات خصوصی کاربران خبر داد.
مدتی است که برخی از  کاربران و مختصصان از اتمام عصر شبکه‌های اجتماعی سخن می‌گویند و مارک زاکربرگ مدیرعامل پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در جهان احتمالا جزو آخرین افرادی است که به این موضوع اشاره می‌کند.

اخیرا کاربران علاقه بیشتری به استفاده از پیام‌رسان های خصوصی مانند وی‌چت و واتس‌اپ، نشان می‌دهند و به نظر می‌آید که تغییر علاقه مردم، نظر بنیانگذار شبکه اجتماعی که سال‌ها قبل با اطمینان از علاقه مردم در به اشتراک گذاشتن جنبه‌های خصوصی زندگی‌شان در فضاهای عمومی سخن می‌گفت را نیز عوض کرده است.

مارک زاکربرگ با انتشار پستی در حساب کاربری خود گفت: « فیس‌بوک و اینستاگرام در ۱۵ سال گذشته به مردم کمک کردند تا با گروه‌ها و دوستان خود در فضایی همانند میدان شهر ارتباط داشته باشند و علایق و نظراتشان را به اشتراک بگذارند اما به نظر می‌رسد که اکنون کاربران بیشتر به دنبال برقراری ارتباط‌های خصوصی در فضایی دیجیتال مثل اتاق نشیمن خانه هستند.»

انتشار پست ها به صورت عمومی در فیس‌بوک برای این شبکه‌ اجتماعی مشکلات بسیاری به وجود آورد. تئوری‌های توطئه گسترش پیدا کردند و تلاش فیس‌بوک برای ایجاد قوانین جهت جلوگیری از انتشار مطالبی با محتوای نفرت، قلدری آنلاین و آزار و اذیت ناموفق بود.

مدیر عامل شرکت فیسبوک می‌گوید که این تغییرات بزرگ در فیس‌بوک طی چند سال آینده صورت خواهد گرفت. تغییراتی شامل انتشار کمتر مطالب عمومی و تمرکز بیشتر بر پیام‌های خصوصی خواهد بود. این پیام‌ها رمزگذاری شده و غیر از دو نفر که مکالمه میکنند هیچ فردی از جمله خود شرکت فیس‌بوک نمیتواند آنها ببیند و هیچ شخص سومی به آن دسترسی ندارد.

او می گوید که انتظار دارد در چندین سال آینده نسخه‌های جدید واتس‌اپ و مسنجرفیس‌بوک به اصلی‌ترین راه‌های برقراری مردم در پلت‌فورم فیس‌بوک تبدیل شوند.

تمرکز بیشتر بر حفظ حریم خصوصی از دیگر نکاتی است که مارک زاکربرگ بر آن تاکید دارد. این شرکت طی سال گذشته به دلیل فروش اطلاعات کاربران به کمپین‌های انتخاباتی توسط کمبریج آنالیتیکا، یکی از شرکت‌های وابسته به خود با انتقادات بسیاری مواجه شد.
 زاکربرگ می‌گوید که این شرکت تلاش می کند تا رمزگذاری پیام‌رسان مسنجر را همانند واتس‌اپ به صورتی طراحی کند که دیگر نیازی به ذخیره مکالمات در سرور این شرکت نباشد.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha