آکادمی نوبل در سال ۲۰۱۹ دو جایزه نوبل ادبیات اهدا میکند

بنیاد تصمیم گیرنده درباره جایزه نوبل ادبیات روز سه‌شنبه ۱۴ اسفند اعلام کرد که آکادمی سوئد در ماه اکتبر امسال هر دو جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ و سال ۲۰۱۹ را اعلام میکند و این بنیاد که سال گذشته به دلیل رسوایی جنسی یکی از اعضای آن ضربه خورده بود توانسته خود را بازسازی و اعتبارش را احیا کند.

اخیرا بنیاد نوبل در بیانیه‌ای اعلام کرد که «معتقد است آکادمی سوئد برای فراهم کردن زمینه احیا اعتماد به این آکادمی گام‌هایی برداشته و قرار است اقدامات بیشتری انجام دهد.»

در این بیانیه خاطرنشان می‌شود که «چندین تغییر مهم» از جمله امکان استعفا و کناره‌گیری اعضای فعلی و انتخاب اعضای جدید صورت گرفته است و در نتیجه «افرادی که عملکرد و حضور آنها تضاد منافع ایجاد می‌کند یا موضوع تحقیقات قضایی باشند از این پس عضو آکادمی نخواهند بود.»
بنیاد نوبل افزود: «احیا اعتبار و اعتماد به آکادمی زمان بیشتری طول خواهد کشید ولی پیش شرط‌های این تغییر مطلوبند.»

سال گذشته به دنبال کناره‌گیری تعداد زیادی از اعضای هیئت مدیره آکادمی سوئد به خاطر مطرح شدن ادعاهای آزار جنسی، انتخاب و اعطای جایزه نوبل ادبیات لغو شد. ژان کلود آرنول همسر یکی از اعضای سابق آکادمی سوئد سال گذشته به دو مورد تجاوز جنسی در سال ۲۰۱۱ محکوم شد. از قرار معلوم آقای آرنول در هفت مورد نيز اسامی برندگان جایزه نوبل ادبیات را لو داده بود.
تحت تاثیر این رسوائی، آکادمی سوئد اواسط اردیبهشت اعلام کرد که به دلیل «خدشه دار شدن وجهه و از بین رفتن اعتماد عمومی به این آکادمی» جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ اعلام نخواهد شد. از سال ۱۹۴۳ اولین باری بود که این جایزه معتبر اعطا نشد.

آکادمی سوئد همچنین روز سه‌شنبه اعلام کرد که هوراسه انگدهال، یکی از اعضای آکادمی که از حامیان ژان کلود آرنول بود و دیگر اعضای آکادمی را «محفلی بازنده و کینه‌توز» خطاب کرده بود، استعفا داده است.
هوراسه انگدهال که از سال ۱۹۹۷ عضو آکادمی سوئد است در یک سرمقاله به شدت به سارا دانیوس حمله کرده و او را بدترین رییس آکادمی در طول فعالیت این نهاد توصیف کرد. خانم دانیوس که سال گذشته تصمیم خود برای کناره‌گیری را اعلام کرده بود ماه پیش رسما از ریاست این آکادمی که هجده عضو دارد استعفا داد.

آلفرد نوبل، سرمایه‌دار سوئدی و مخترع دینامیت، در وصیت خود آکادمی سوئد را به عنوان مسئول انتخاب برندگان جایزه ادبیات نوبل تعیین کرده و وظیفه انتخاب برندگان سایر رشته‌های جایزه نوبل نیز به نهادهای دیگری در سوئد و نروژ سپرده شده است.
برندگان جوایز نوبل هر ساله در ماه اکتبر اعلام شده و جوایز در روز ۱۰ دسامبر که سالگرد مرگ آلفرد نوبل در سال ۱۸۹۶ است، اعطا می شوند.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
4 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
10 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
10 ماه پیش