چطور می‌توان در آلمان دکتری گرفت؟

کشور آلمان یکی از مهم‌ترین و مطلوب‌ترین کشورهای هدف به منظور ادامه تحصیل می‌باشد. بیش از ۴ هزار دانشجوی فارغ التحصیل بین المللی سالانه در این کشور مدرک دکتری خود را اخذ می‌نمایند.
 

چرا در آلمان در مقطع دکتری مطالعه کنیم؟

درک اهمیت جایگاه علمی کشور آلمان و دانشگاه‌های آن در جهان کار سختی نیست. این کشور به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه و علم، تکنولوژی و پژوهش شناخته می‌گردد و دارای اقتصادی قدرت‌مند، سبک زندگی جذاب و اعتباری بالا در صنایع و علوم مهندسی است.
بسیاری از دانشگاه‌های آلمان دارای اعتبار بین المللی هستند به طوری که مطابق نظام رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۱۵/۲۰۱۶ این کشور دارای بیش از ۴۳ دانشگاه در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر دنیا است. در این میان دانشگاه فنی مونیخ با رتبه‌ی جهانی ۶۰ به عنوان برترین دانشگاه این کشور شناخته می‌گردد. پس از آن دانشگاه هیدلبرگ در جایگاه ۶۶ دنیا و دوم آلمان قرار دارد.
علاوه بر استاندارد بالای زندگی، این کشور با آغوش باز از دانشجویان بین المللی با هزینه اندک تحصیل و فرصت‌ها و فاندهای مناسب استقبال می‌نماید. به صورت متداول دوره دکتری در کشور آلمان بدون دریافت شهریه انجام می‌گردد و در حدود بیش از یک چهارم دانشجویان دکتری در کشور آلمان از مزایای دریافت فاند عمومی بهره مند می‌گردند.
 

چند نوع دکتری در کشور آلمان ارایه می‌گردد؟

۱- Individual doctorate
این مدل قدیم‌ترین و معروف‌ترین روش اخذ مدرک دکتری می‌باشد. در این روش شما به صورت تقریبا مستقل بر روی پروژه خود پژوهش می‌نمایید با این حال از هدایت استاد راهنما نیز استفاده می‌نمایید. طول این دوره بین ۳ تا ۴ سال متغیر است. این روش دارای انعطاف زیادی است با این حال نیازمند پشتکار و ابتکار عمل و همچنین مسئولیت پذیری بالا دارد. لزوما محدود به دانشگاه نیستید و می‌توانید رساله‌ی خود را در در یک موسسه‌ی غیردانشگاهی تحقیقاتی و یا یک شرکت تحقیقاتی در بخش صنعت به اتمام برسانید.

۲- Structured PhD programs
در این مدل گروهی از دانشجویان دکتری توسط گروهی از اساتید راهنما مشغول به فعالیت می‌شوند. بیش از ۷۰۰ برنامه به این طریق در کشور آلمان وجود دارد که غالب آنها به صورت انگلیسی برگزار می گردد. تفاوت این نوع از دکتری با شیوه قبلی در این است که پروپوزال تحقیقاتی دانشجو بایستی با پروژه های موجود همخوانی داشته باشد. به عبارتی در اینجا بر خلاف روش قبلی آزادی عمل در انتخاب موضوع پروپوزال و پژوهش وجود ندارد و دانشجویان بایستی تابع طرحهای از پیش تعریف شده اقدام به انجام پژوهش نمایند.
 

کدام دانشگاههای آلمان دوره دکتری را ارایه می­‌کنند؟

اغلب دانشگاههای آلمان دوره دکتری را اریه می کنند. موسسه تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) یک پایگاه داده برای این منظور ارایه کرده است که می توان در آن برنامه مناسب را جستجو نمود.
 

هزینه گرفتن دکتری در آلمان چقدر است؟

خبر خوب این است که اگر چه مقطع کارشناسی ارشد تنها برای افرادی رایگان است که مقطع کارشناسی خود را در کشور آلمان گذرانده اند با این حال مبلغ هزینه شهریه دوره دکتری حداقل در در ۶ ترم اول در تمام دانشگاههای آلمان رایگان است. در تمامی سطوح آموزشی در کشور آلمان دانشجویان دوره دکتری  بایستی مبلغی در حدود ۳۵۰ یورو (معادل ۴۰۰ دلار) برای تامین هزینه ثبت نام و سایر مخارج ثابت پرداخت نمایند.
این موضوع بدان معنی است که مخارج عمده شما در کشور آلمان خرجهای عمومی خواهد بود. اگر شما برای ویزای دانشجویی اقدام نمایید بایستی بتوانید دسترسی به مبلغ حداقل ۸،۰۰۰ یورو (۸،۹۹۰ دلار) در سال را اثبات نمایید. با این حال مطابق آمار منتشر شده توسط اداره امور دانشجویی آلمان این رقم کافی نیست به طور متوسط یک دانشجو برای تامین ماخرج زندگی از جمله اجاره خانه، غذا، حمل و نقل، لوازم نیاز، تفریح و دیگر هزینه ها نیاز به ۸۲۰ یورو (۹۲۱ دلار) به صورت ماهانه دارد.
 

آیا شانسی برای یافتن فاند وجود دارد؟

اغلب دانشجوهای دکتری از پروژه های تحقیقاتی دارای حقوق و مزایا و یا بورسیه‌های تحصیلی استفاده می کنند. اگر برای تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی به منظور کمک به مخارج زندگی خود دارید  می توانید با جستجو در وب سایت‌های رسمی دانشگاهی که قصد مطالعه در آن را دارید اقدام به یافتن این فرصت‌ها نمایید. همچنین می توانید از طریق پورتال بورسیه های تحصیلی در آلمان فاندهای مختص دوره دکتری را مشاهده نمایید.
فرصت دیگری که برای تامین مخارج و دریافت کمک هزینه برای شما وجود دارد، یافتن یک کار پاره وقت در داخل و یا خارج دانشگاه است. با این حال این مورد هم دارای محدودیت های خاص خود است. برای دانشجویان غیر اروپایی تمام وقت سقف محدودیت ۱۹۰ روز کامل در سال و یا ۲۴۰ روز به صورت نیمه وقت در سال می باشد. دانشجویان اروپایی تمام وقت فاقد محدودیت فوق هستند. مراحل دریافت حقوق از این طریق نیز نیازمند مکاتبه با سازمان اشتغال آلمان است.
 

شرایط ورود چیست؟

شرایط ورود به این دوره برای دانشگاههای مختلف متفاوت است با این حال به صورت عمومی نیازمند داشتن مدرک دارای کیفیت مناسب در تحصیلات تکمیلی معادل با مدرک مقطع کارشناسی ارشد در آلمان است. به صورت جایگزین دانشجویان بین المللی با استعداد و دارای سوابق تحصیلی بسیار خوب امکان پذیرش مستقیم از مقطع کارشناسی به دوره دکتری را دارا می باشند. با این حال نیازمند گذراندن آزمون ورودی و احتمالا مصاحبه می‌باشند.
اگر زبان انگلیسی زبان مادری  و یا اول شما نباشد بایستی توانایی زبان انگلیسی خود را اثبات نمایید که این موضوع از طریق آزمون های معتبری همچون آیلتس و تافل امکان پذیر است. همچنین اگر شما مشغول تحصیل در آلمان هستید و یا این که قصد ادامه تحصیل به زبان آلمانی را دارید بایستی توانایی زبان آلمانی خود را با کمک آزمون‌هایی همچون DSH و یا TestDaf به اثبات برسانید.
 

چطور باید برای پذیرش در مقطع دکتری در آلمان اقدام کرد؟

در کشور آلمان سیستم مرکزی یا سازمان انتخاب و پذیرش دانشجو وجود ندارد. بر همین رو اولین گام در این زمینه یافتن استاد مناسب در زمینه کاری مورد نظر است. شما می توانید استاد مربوطه را یا از طریق جستجو در وب سایتهای دانشگاهی و یا از طریق جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی مراکز تحقیقاتی و موسسات مختلف پیدا نمایید.
در ادامه لیستی از پایگاه‌های مناسب برای یافتن استاد راهنمای مناسب قرار داده شده است.

زمانی که استاد راهنمای مناسب را یافته‌اید دپارتمان و یا کمیته مربوطه بایستی صلاحیت شما و سوابق شما برای پذیرش در دوره دکتری را بررسی و در صورت مناسب بودن تایید می‌نماید. این فرایند معمولا شامل تکمیل تقاضانامه می باشد که شامل توصیه نامه از طرف استاد راهنمای انتخاب شده و رونوشت تایید شده مدارک دانشگاهی میباشد. شما می توانید به زبان آلمانی و یا انگلیسی درخواست دهید. اداره امور دانشجویی دانشگاه مربوطه مدارک شما را بررسی نموده و در صورت تایید اجازه نامه ادامه تحصیل شما در مقطع دکتری را صادر می‌نماید.
گام بعدی ثبت نام در دانشگاه مورد نظر است. برای انجا ثبت نام در دانشگاه مربوطه در ابتدا بایستی دانشگاه مربوطه تقاضای شما برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری را مورد پذیرش قرار دهد. با این حال هیچ دپارتمانی داوطلبان ورود به مقطع دکتری مجبور به ثبت نام رسمی نمی نماید. تمامی مدارک لازم برای ثبت نام در این بخش را می توانید از وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر در بخش پذیرش ملاحظه بفرمایید.
 

آیا به ویزای دانشجویی نیاز دارم؟

این موضوع به کشور محل اقامت شما بستگی دارد. کشور ایران از جمله کشورهایی است که نیازمند اخذ ویزای دانشجویی می‌باشد.
 

آیا باید به زبان آلمانی صحبت کنم؟

خیر! اگر چه داشتن مهارت صحبت به زبان آلمانی غنیمتی ارزمند محسوب می‌گردد با این حال اگر دوره دکتری و نوشتن پایان نامه شما به زبان انگلیسی برگزار می‌گردد، در این مورد نگرانی خاصی وجود ندارد.


➕ بیشتر بخوانید:


مهاجرت به آلمان
هزینه زندگی و تحصیل در کشور آلمان

2 دیدگاه

 • نسیم
  1397-06-07 09:14:29
  مطالب بسیار مفیدی بودند.ممنون از شما
 • حسن
  1398-10-23 14:14:45
  سلام آیا دوره دکتری محدودیت سنی دارد
  • کارشناس ویکی گرام
   1398-10-24 11:33:06
   سلام حسن جان معمولا خیر مهم گپ تحصیلی شماست که در واقع باید در زمان اخذ ویزا آفیسرها رو متقاعد کنید. وگرنه مشکلی نیست.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام
کسی تونسته یه اختراع به ثبت برسونه و در مرکزرشد دانشگاه هم فعاله و یه دفتر داره چطوری میتونه به استرالیا مهاجرت کنه؟
1 ماه پیش

سلام. لطفا راجع به بورسیه زیر شاخه های رشته هنر راهنمایی میفرمایید.ممنون
1 ماه پیش