سال ۲۰۱۷، مرگبارترین سال برای فعالان محیط زیست

در سال گذشته بیش از ۲۰۰ فعال محیط زیست در راستای فعالیت‌های خود برای حفاظت از محیط‌زیست کشته شده‌اند. به گزارش نهاد بین‌المللی "گلوبال ویتنس" آمریکای لاتین سیاه‌ترین کارنامه را از نظر شمار قربانیان دارد.

نهاد بین‌المللی "گلوبال ویتنس" (Global Witness) از کشته شدن دست کم ۲۰۷ فعال حوزه محیط زیست در سال گذشته گزارش می‌دهد و سال ۲۰۱۷ را در گزارشی که روز سه‌شنبه (۲۳ ژوئیه) منتشر شد، "مرگبارترین سال" برای فعالان محیط زیست می‌نامد. به گزارش خبرگزاری فرانسه در سال ۲۰۱۶ دست کم ۲۰۰ فعال محیط زیست در جریان یا به دلیل فعالیت‌های محیط زیستی جان خود را از دست داده بودند.

بن لیثر یکی از مسئولان "گلوبال ویتنس" به خبرگزاری فرانسه گفته است، کسانی که به خود جرأت می‌دهند برای "احقاق حقوقشان به پاخیزند" و "خواهان حافظت از محیط زیست" هستند، "به بی‌رحمانه‌ترین شیوه‌ها وادار به سکوت می‌شوند."

این نهاد بین‌المللی به طور عمده از ۲۲ کشور سخن می‌گوید که بیشترین قربانی را در حوزه فعالیت‌های محیط‌زیستی داشته‌اند. "گلوبال ویتنس" می‌نویسد: «ساکنان بومی‌، مزرعه‌داران و مرتع‌دارانی که مسئولیت حفاظت از محیط زیست و حیات وحش را بر عهده گرفته‌اند یا حتی "انسان‌های معمولی" که در راه حفاظت از زمین و آب تلاش می‌کنند در جمع قربانیان هستند».

بر پایه این گزارش آمریکای لاتین با ۶۰ درصد، در صدر این فهرست است؛ برزیل با ۵۷ کشته و کلمبیا با ۲۴ قربانی در مجموع جایگاه نخست را به خود اختصاص داده‌اند. فیلیپین با ۴۸ قربانی در جمع حافظان و فعالان محیط زیست، بر سکوی دوم ایستاده است. در آفریقا ۱۹ مورد مرگ در این زمینه گزارش شده‌است که ۱۲ تن از قربانیان از جمهوری دموکراتیک کنگو می‌آیند.

گلوبال ویتنس می‌نویسد، دست‌کم ۴۶ مورد مرگ در ارتباط با صنایع غذایی بوده است. ۴۰ فعال محیط زیست در اعتراض به پروژه‌های معدن‌کاوی و ۲۶ تن در اعتراض و ایستادگی در برابر قطع درختان جنگلی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش این سازمان، نیروهای پلیس یا امنیتی کشورهای نامبرده، در ۵۳ مورد مسئول مرگ فعالان شمرده شده‌اند. در مواردی مرگ فعالان پای دستگاه‌های دولتی نوشته شده است. تهدید به مرگ، ارعاب، دستگیری، حمله‌ی سایبری، خشونت جنسی و شکایات حقوقی، از مواردی هستند که در گزارش این نهاد غیردولتی به عنوان ابزار اعمال خشونت علیه فعالان محیط زیست برشمرده شده‌اند.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
4 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
10 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
10 ماه پیش