مهاجرت بیش از ۹۵درصد از مدال‌داران المپیادی از ایران

انجمن‌ استعدادهای برتر: «بچه‌های نخبه به خاطر کم‌توجهی‌ها مهاجرت می‌کنند»

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

صفدر زارع حسین‌آبادی، دبیر کل انجمن استعدادهای برتر ایران از افزایش مهاجرت دانش‌آموزان نخبه در سال‌های اخیر خبر داد و اعلام کرد از میان ۸۶ مدال‌دار المپیادی، ۸۲ تا ۸۳ نفر، یعنی بیش از ۹۵درصد از آنان مهاجرت کرده‌اند.

او با اشاره به مشکلات موجود و نبود امکان پیشرفت برای نخبگان در ایران، تاکید کرد:
 «بچه‌هایی که مدال می‌گیرند نه به‌واسطه جاذبه خارج از کشور، بلکه به خاطر کم‌توجهی‌های موجود در کشور به مهاجرت فکر می‌کنند.»

به گفته زارع حسین‌آبادی، انجمن استعدادهای برتر ایران ۶۵هزار عضو دارد، اما تعداد دختران از پسران در این انجمن بیشتر است.
 زارع‌حسین‌آبادی با تاکید بر اینکه دولت باید از استعدادهای برتر حمایت کند به دانش‌آموزانی اشاره کرد که استعداد دارند، اما امکان بروز این استعدادها برایشان وجود ندارد. او در گفت‌وگو با خبرگزاری رکنا ماجرای دختربچه‌ای از محله میدان خراسان تهران را مثال زد که خانواده‌اش بضاعت مالی برای تحصیل فرزندشان نداشتند و می‌خواستند او را در سن پایین شوهر بدهند، اما او در المپیاد مدارج بالایی به‌دست آورد و پس‌ازآن نیز از ایران مهاجرت کرد.

موضوع مهاجرت نخبگان از ایران پیش‌تر نیز بارها خبرساز شده است. بنیاد ملی نخبگان با استناد به آمار دریافتی اداره گذرنامه ایران به‌تازگی گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد بیش از‌۳۹ درصد برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی در بازه زمانی ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۹‌ از ایران رفته‌اند و فقط ۴.۴ درصد آنان به ایران بازگشته‌اند.

 به‌عبارت‌دیگر ۳۷.۲ درصد از آن‌ها مقیم کشور دیگری شده‌اند. بر اساس گزارش بنیاد ملی نخبگان ایران تا مرداد ۱۳۹۹ از میان دارندگان رتبه‌های ۱ تا ۱۵۰ کنکور سراسری نیز ۲۷.۱ درصد کشور را ترک کرده‌‌اند و ۲۵.۵ درصد مقیم خارج از کشور شده‌اند و فقط ۳.۷ درصد به ایران بازگشته‌اند.
 
پنج مقصد اصلی پناهندگان و پناهجویان ایرانی
چرا دانشجویان ایرانی تحصیل در خارج از کشور را انتخاب می کنند؟


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش