هلند در مقابل آلمان: بهترین کشور برای تحصیل در خارج از کشور

هلند و آلمان هر دو کشورهای محبوب برای دانشجویان بین المللی هستند. هلند برنامه های آموزش زبان انگلیسی و معلمان بومی انگلیسی زبان را ارائه می دهد، از سوی دیگر، آلمان هزینه های تحصیل و هزینه زندگی مقرون به صرفه تری دارد.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

هلند یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای اروپاست، این کشور به‌خاطر مردم بردبار و لیبرال و تعداد زیادی از شهرهای بزرگ دانشجویی شهرت دارد – که هیچ کدام بیش از دوچرخه‌سواری (شیوه حمل‌ونقل ترجیحی کشور) از مکان‌های دیدنی دور نیستند. حومه شهر

آلمان یک کشور اروپایی مورد علاقه برای تحصیل در خارج از کشور است، با اقتصاد عالی و بسیاری از شرکت های بزرگ جهان، از این رو چشم انداز کاری خوبی برای فارغ التحصیلان بین المللی دارد.

در این پست این دو کشور را از منظر تحصیل در خارج از کشور مقایسه می کنم.

اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید، این فاکتور ممکن است یکی از مهم ترین موارد باشد، بنابراین می توانید به راحتی در یک کشور جدید زندگی و تحصیل کنید.

هلند
با کمال تعجب، هلند اولین کشور انگلیسی زبان غیر بومی بود که دوره هایی را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارائه کرد. این نشانه خوبی است.

این کشور دارای 2500 برنامه انگلیسی چشمگیر است. در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، بنابراین اگر آلمانی صحبت نمی کنید، ممکن است دانشگاه هلند را در نظر بگیرید.

انگلیسی به طور گسترده صحبت می شود و بسیاری از افراد غیر هلندی زبان در آنجا مشغول به کار یا تحصیل هستند. این کشور همچنین یکی از کشورهای مورد علاقه مهاجران است، به لطف دید باز و تحمل مردم.

مدرک زبان انگلیسی نیز گرانتر از مدرک زبان هلندی نیست، در مقایسه با آلمان که در آن اکثر اوقات دانشجویان فقط به دلیل زبان، شهریه قابل توجهی را پرداخت می کنند.

هلند در زمینه زبان انگلیسی بسیار پیشرفته است، آنها آن را یاد می گیرند و از سنین پایین به طور فعال تمرین می کنند، فیلم ها نیز به زبان هلندی ترجمه نمی شوند، که مردم محلی را تشویق به یادگیری و تسلط بر زبان انگلیسی می کند.

همچنین اکثر اساتید و معلمان هلندی به خوبی انگلیسی صحبت می کنند و بسیاری از آنها از کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان، ایالات متحده آمریکا، کانادا هستند. دانشگاه های آلمان به طور قابل توجهی زبان مادری انگلیسی کمتری در میان کارکنان دانشگاهی دارند.

برای اینکه بتوانید در دانشگاه درخواست بدهید، به مدرکی در مورد دانش کافی زبان انگلیسی نیاز دارید. می توان آن را با تکمیل آیلتس با نمره 6.0 یا تافل با نمره کمتر از 550 Paper Based یا 213 Computer-Based یا 80 درصد انجام داد.

در هلند، شما همچنین می توانید انتظار جامعه بزرگی از دانشجویان بین المللی را داشته باشید: بیش از 112000 دانشجو از سراسر جهان. حدود 16 درصد از کل دانشجویان از خارج از کشور می آیند که یکی از بالاترین نسبت ها در سراسر اروپا است.
 
در کشور هلند و بدون آیلتس تحصیل کنید
تحصیل در هلند به زبان انگلیسی: شرایط تافل و آیلتس در 8 دانشگاه برتر
هلند-در-مقابل-آلمان-بهترین-کشور-برای-تحصیل-در-خارج-از-کشور--.jpg
آلمان

آلمان بیش از 370000 دانشجوی بین المللی دارد که 3 برابر بیشتر از هلند است. یعنی آلمان برای دانشجویان خارجی بهتر است؟

بله، و نه، اکثر دانشجویان در حال تکمیل یک برنامه تحصیلی به زبان آلمانی و نه به زبان انگلیسی مانند اکثر هلندها هستند. از آنجایی که آلمانی زبان رسمی در آلمان است و همچنین تمام کشورها و شرکت‌هایی که بیشتر به زبان آلمانی کار می‌کنند.

معمولاً دانشجویان آینده آلمانی را قبلاً در کشور خود یاد می گیرند و پس از گذراندن امتحانات مدرسه و زبان برای تحصیل به آلمان می آیند. اما این بدان معنا نیست که هیچ گزینه ای برای تحصیل به زبان انگلیسی وجود ندارد، انتخاب کوچک است اما همچنان وجود دارد.

بنابراین، اگر قصد دارید در یک دوره کارشناسی در یک دانشگاه دولتی در آلمان تحصیل کنید، به سختی دوره ای را خواهید یافت که به زبان انگلیسی تدریس شود، زیرا اکثریت مطلق آنها به زبان آلمانی هستند. برای تکمیل لیسانس در زبان انگلیسی، باید دانشگاه خصوصی یا دانشگاه علوم کاربردی را انتخاب کنید.

در وب‌سایت DAAD، می‌توانید همه دوره‌ها و برنامه‌های تحصیلی انگلیسی موجود را بسته به اینکه زیر دیپلم یا فوق‌لیسانس هستند، بررسی کنید.

به یاد داشته باشید که برای درخواست برای برنامه زبان انگلیسی در آلمان، باید آزمون تافل یا آیلتس را از قبل با نمره تافل 80 (550 کاغذی یا 213 مبتنی بر کامپیوتر و آیلتس 6.0) بگذرانید.

شرایط ورود به دانشگاه ها:

هلند
ابتدا باید با دفتر بین المللی دانشگاه مورد نظر تماس بگیرید تا بررسی کنید که آیا مدرک تحصیلی یا آزمون پایان تحصیلی شما (که در کشور شما اخذ شده است) در هلند به رسمیت شناخته شده است. با توجه به اینکه مدرک شما به رسمیت شناخته شده است، برای درخواست شما نیاز دارید:

◾️سطح زبان انگلیسی کافی: تافل (حداقل 550 مقاله مبتنی بر مقاله، 213 مبتنی بر کامپیوتر)، آیلتس حداقل 6.0
◾️دیپلم ترک تحصیل/ورودی دانشگاه به انگلیسی ترجمه شده است
◾️رونوشت سوابق
◾️برخی از برنامه های کارشناسی ارشد می توانند حداقل تافل 100 یا آیلتس 7.0 نیاز داشته باشند

در بعضی موارد:
◾️رزومه یا رزومه (شامل دو داور)
◾️توصیه نامه 
◾️نمونه کار مکتوب دانشگاهی

پس از درخواست، دانشگاه ممکن است شما را برای قبولی در یک امتحان اضافی دعوت کند. این می تواند GRE یا GMAT باشد.

بیشتر اوقات برای درخواست در مدرسه بازرگانی و/یا برنامه MBA (GMAT) به چنین آزمونی نیاز دارید و GRE به عنوان بخشی از پذیرش برای طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلات تکمیلی استفاده می شود.

آزمون‌های GMAT و GRE آزمون‌های تطبیقی ​​با رایانه هستند که مهارت‌های کمی، تحلیلی و نوشتاری فرد را به زبان انگلیسی نوشتاری استاندارد برای آماده‌سازی برای پذیرش در یک برنامه تحصیلات تکمیلی ارزیابی می‌کنند.

لطفا توجه داشته باشید: برنامه ریزی کنید تا قبل از پایان مهلت درخواست، امتحان خود را انجام دهید. ممکن است مدتی طول بکشد تا نتایج رسمی را دریافت کنید. نمرات آزمون GMAT و GRE به مدت دو سال معتبر است.

برخی از موسسات ممکن است درخواست شما را رد کنند یا از شما بخواهند که در برخی آزمون های پذیرش دیگر شرکت کنید، اگر معتقدند شما کاملا واجد شرایط نیستید.

مهلت درخواست -هر دانشگاه تاریخ خود را دارد، اما به طور کلی:
آخرین مهلت درخواست برای اکثر دوره ها: 1 می
در برخی از دانشگاه ها، آخرین مهلت درخواست: 1 فوریه یا 1 مارس (در صورت امکان در ترم زمستان و تابستان شروع می شود)

آلمان
اولین و مهم‌تر از همه، برای تحصیل در آلمان باید مدرک Hochschulzugangsberechtigung (HZB) به‌معنای مدرک تحصیلی ورود به تحصیلات عالی را داشته باشید.

بسیاری از خارجی‌ها با این شرایط ورود آلمانی دست و پنجه نرم می‌کنند، که برای هر ملیت متفاوت است و به طور کلی سیستم پیچیده است.

بنابراین تحصیلات قبلی شما در کشور مبدأ تعیین می کند که آیا می توانید مستقیماً وارد دانشگاه های آلمان شوید یا نیاز به گذراندن امتحانات اضافی و گذراندن دوره های آمادگی دارید.

افرادی از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا مشکلی برای پذیرش در دانشگاه ندارند، زیرا تحصیلات در تمام اروپا یکسان است.

با این حال، بسیاری از متقاضیان بین المللی برای رسیدن به همان سطح ورودی دانشگاهی که آلمانی ها دارند، باید یک دوره نیم ساله را در Studienkolleg (مدرسه مقدماتی) بگذرانند.

شرایط اصلی ورود به دانشگاه آلمان عبارتند از:
◾️مدرک دیپلم دبیرستان یا گواهی پایان تحصیل یا آزمون ورودی دانشگاه که توسط مترجم قانونی به آلمانی ترجمه شده و توسط یک دفتر اسناد رسمی تأیید شده است.
◾️مدرک زبان آلمانی (DSH، گواهی انستیتو گوته، TestDaF B2) یا اگر یک برنامه به زبان انگلیسی آیلتس حداقل 6.0/TOEFL 80 (حداقل 550 مقاله مبتنی بر کاغذ، 213 مبتنی بر کامپیوتر)
◾️مروری بر ماژول ها و نمرات دوره شما به آلمانی ترجمه شده است
◾️عکس پاسپورت
◾️برخی از ملیت ها باید مدارک و مدارک خود را توسط سازمان صادر شده تأیید کنند تا دارای مهر آپوستیل باشند که اعتبار آنها را تأیید می کند. به خاطر داشته باشید که این روند ممکن است چندین ماه طول بکشد، مطمئن شوید که اسناد شما قبل از درخواست آماده است.

برای اکثر رشته‌ها، می‌توانید مستقیماً از طریق ایمیل دانشگاه درخواست دهید، همچنین می‌توانید از وب‌سایت  www.uni-assist.de، یک پورتال متمرکز پذیرش برای دانشجویان بین‌المللی استفاده کنید. پیشنهاد می کنم برای افزایش شانس پذیرش برای رشته های مختلف در دانشگاه های مختلف اقدام کنید.

در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان، می‌توان دو بار در سال برای پذیرش درخواست کرد - در ترم زمستانی یا تابستانی:
15 جولای برای ترم زمستانی و 15 ژانویه برای تابستان
توجه داشته باشید که مهلت های درخواست بین موسسات متفاوت است و همان موسسه ممکن است مهلت های متفاوتی را برای هر برنامه تعیین کند.

توصیه می شود حداقل شش هفته قبل از مهلت درخواست ارسال کنید. تقریباً یک تا دو ماه پس از پایان مهلت، باید انتظار دریافت پذیرش یا رد رسمی را داشته باشید.

بنابراین، زمان کمی برای درخواست ویزا وجود خواهد داشت، شما باید در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید.

کیفیت آموزش
بر اساس رتبه بندی آکادمیک دانشگاه های جهان در سال 2018، هلند دارای 12 دانشگاه و آلمان 38 دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر جهان هستند. اما این ممکن است فقط به تعداد کل دانشگاه ها در هر کشور باشد، تعداد دانشگاه در آلمان بسیار زیاد است.

هلند
دانشگاه‌های هلند معمولاً مؤسسات نسبتاً جوان و مدرنی هستند که در زمینه فناوری و مواد، امکانات استاندارد بالاتری را ارائه می‌دهند. سخنرانی‌ها و سمینارها به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند، که آنها را برای خارجی‌ها جذاب‌تر می‌کند، در واقع، اکثر دانشگاه‌های هلند واقعاً بین خارجی‌ها محبوبیت بالایی دارند.

بسیاری از برنامه های آموزش داده شده به زبان انگلیسی و معلمان بومی انگلیسی زبان مطمئناً به هلند برتری در کل اروپا می دهند. مطالعات اغلب بسیار عملی با کار گروهی زیاد و ارائه های زیادی انجام می شود.

به طور کلی، سیستم سازگارتر و منعطف تر است، همچنین از نظر مدرک، به عنوان مثال، تعداد کمی از مدرک های کارشناسی ارشد حتی به مدرک لیسانس نیاز ندارند، اما به مقدار مشخصی از تجربه کاری مرتبط نیاز دارند، که یک رویکرد جدید برای آموزش است و تقریباً ناشناخته است. در آلمان.

رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2019 شامل 13 دانشگاه در هلند است که همگی در بین 350 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و 7 مورد از آنها در بین 150 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

بالاترین رتبه کشور، دانشگاه صنعتی دلفت است که در رتبه 52 در جهان قرار دارد، دانشگاه آمستردام و دانشگاه فناوری آیندهوون نیز با رتبه های 57 و 99 فاصله چندانی ندارند. هلند نمی تواند به کیفیت آموزش خود افتخار کند.

همانند آلمان، سیستم آموزش عالی هلند به دانشگاه های تحقیقاتی، دانشگاه های علمی کاربردی تقسیم می شود.

در مقایسه با آلمان - برنامه های لیسانس هلندی اغلب تا 4 سال طول می کشد که یک سال بیشتر از کشور همسایه است.
 
هزینه‌ تحصیل در هلند چقدر است؟
راهنمای دانشگاه هایی در هلند که نیازی به هزینه درخواست ندارند
-هلند-در-مقابل-آلمان-بهترین-کشور-برای-تحصیل-در-خارج-از-کشور.jpg
آلمان
سیستم آموزشی آلمان و مدرک آلمانی از شهرت بسیار خوبی در سراسر جهان برخوردار است و به همین دلیل تعداد قابل توجهی از خارجی ها در دانشگاه های آلمان تحصیل می کنند.

آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی (در حال حاضر 429) دانشگاه بیشتری دارد، همچنین تمرکز زیادی روی تحقیق دارد. برخی از آنها به طور مداوم در بین بهترین دانشگاه های جهان رتبه بندی شده اند.

متخصصان و دانشمندان آلمانی به دلیل سطح بالایی از دانش، تجربه و تخصص در سراسر جهان شناخته شده اند.

دانشجویان دانشگاه های آلمان را به دلیل کیفیت آموزش، تجربیات عملی در طول تحصیل، فرصت هایی برای بهبود تحصیلی و از همه مهمتر محیط امن و دوستانه ارزش می گذارند.

اکثر دانشگاه ها و کالج ها در آلمان دولتی هستند و از دولت های ایالتی بودجه دریافت می کنند. علاوه بر مؤسسات دولتی، اکنون بیش از 121 دانشگاه و کالج خصوصی وجود دارد که مدارک رسمی رسمی را ارائه می دهند.

اکثر دانشگاه ها را دانشگاه های علمی کاربردی تشکیل می دهند. آنها آموزش عملی تری ارائه می دهند که با خواسته های زندگی حرفه ای سازگار است.

برنامه های مدرک آنها به طور کلی شامل دوره های کارآموزی و یک ماژول عملی است. در مورد تفاوت بین FACHHOCHSCHULE و دانشگاه در آلمان بیشتر بخوانید.

زندگی دانشجویی
نحوه زندگی دانشجویان در کشور نیز عامل بی اهمیتی در انتخاب محل تحصیل در خارج از کشور نیست.

هلند
دانشجو بودن در هلند سرگرم کننده است زیرا امکانات، رویدادهای فرهنگی، موزه ها، مکان های تاریخی و البته بسیاری از دانشجویان بین المللی دیگر در آن وجود دارد. اکثر شهرها شهرهای دانشجویی هستند که پیشنهادات زیادی برای جمعیت جوان تر دارند.

مردم هلند نیز در آنجا بسیار دوستانه و آرام تر هستند و همچنین پذیرای تازه واردان هستند. به خصوص مهارت های انگلیسی آنها باعث می شود که دانشجویان هلندی دوستان خوبی در مهمانی داشته باشند، اما اگر به دنبال ایجاد دوستی محکم با آنها هستید، باید هلندی را یاد بگیرید.

آلمان
از آنجایی که آلمان یک کشور بزرگ و مقصد مورد علاقه دانشجویان است، شما با بسیاری از دانشجویان بین المللی دیگر ملاقات خواهید کرد، اما می توانید با دانشجویان محلی نیز ترکیب شوید.

به عنوان یک دانشجو در آنجا، کارهای زیادی برای انجام دادن در اوقات فراغت خود خواهید داشت. آلمان کشوری عالی برای نوشیدن، ورزش یا خارج از منزل، استراحت در پارک های متعدد یا کنار رودخانه ها است. اگر دوست دارید به سفر بروید، آلمان شما را با مقاصد و مکان‌های زیادی برای بازدید غرق خواهد کرد.

آلمانی ها برنامه های روزمره و برنامه های خود را بسیار دوست دارند. اساتید نیز از این قاعده مستثنی نیستند. یک دانشجو منظم باعث احترام آنها به شما می شود، بنابراین بهتر است به رعایت نظم عادت کنید.
 
همه آنچه که برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارید
سایت های جامع و کامل برای پیدا کردن دانشگاه و رشته مورد نظر شما در آلمان

هلند-در-مقابل-آلمان-بهترین-کشور-برای-تحصیل-در-خارج-از-کشور-.jpg
شهریه و هزینه های زندگی

هلند
در هلند، آموزش عالی مانند آلمان رایگان نیست و دانشجویان باید هزینه های زیر را برای برنامه لیسانس بپردازند:

متوسط ​​هزینه تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA: بین 700 - 2100 یورو در سال
میانگین شهریه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا: بین 6000 تا 15000 یورو در سال
و برای برنامه کارشناسی ارشد:
متوسط ​​هزینه تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا: بین 1070 تا 2083 یورو در سال
متوسط ​​هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا: بین 8000 تا 20000 یورو در سال
البته اگر دانشگاه خصوصی را انتخاب کنید شهریه شما بیشتر می شود.

هزینه های زندگی:
هزینه مورد انتظار زندگی تقریباً 900 تا 1100 یورو در ماه برای یک زندگی دانشجویی معمولی است. توجه داشته باشید که اجاره بها از اکثر شهرهای دانشجویی آلمان بالاتر است و بزرگترین هزینه شما خواهد بود. دوم غذا است که نسبت به همسایه شرقی نیز گرانتر است.

هزینه های اصلی زندگی شما عبارتند از:
◾️اجاره - 350-800 یورو در ماه
◾️مواد غذایی/غذا در بیرون از منزل – 250 یورو در ماه
◾️مواد مطالعه - 50 یورو در ماه
◾️بیمه (اگر دارنده EHIC نیستید) – 80 یورو در ماه
◾️لباس/سرگرمی – 100 یورو در ماه

چه کسانی واجد شرایط بیمه EHIC هستند که ارزان‌تر از سایرین برای دانشجویان بین‌المللی است - دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا / EEA، دانشجویانی که کار می‌کنند (همچنین به‌حساب می‌آیند) یا دوره‌های کارآموزی را در هلند انجام می‌دهند.

آلمان
آلمان رسما ارزان ترین کشور برای تحصیل در اروپا است. از لحاظ تئوری، شهریه برای دانشجویان داخلی و خارجی وجود ندارد، اما عملاً همه باید بین 100 تا 350 یورو در هر ترم برای هزینه های اداری بپردازند.

هزینه های زندگی:
نه تنها می توانید در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنید، بلکه این کشور بسیار مقرون به صرفه است. در مقایسه با هلند، هزینه های زندگی در آلمان ارزان تر است.

علاوه بر این، یافتن مسکن با قیمت مناسب و با کیفیت در آلمان آسانتر است. همچنین، غذا مقرون به صرفه تر است، اگرچه خوردن و نوشیدن در خارج از خانه هزینه نسبتاً یکسانی دارد.

میانگین هزینه های زندگی برای دانشجویان بین 800 تا 1000 یورو در ماه با احتساب محل اقامت متغیر است. بسته به موقعیت مکانی شما، قیمت‌ها متفاوت است، به عنوان مثال، شرق آلمان برای دانشجویان با بسیاری از دانشگاه‌های عالی و اجاره مسخره ارزان بسیار مقرون به صرفه است.

شما این تفاوت منطقه ای را در هلند نخواهید دید، قیمت ها در سراسر کشور یکسان است.

در اینجا چند نمونه از هزینه های زندگی بسته به منطقه آورده شده است:
◾️شهرهای غربی بزرگتر: مونیخ، فرانکفورت یا اشتوتگارت - کل هزینه های زندگی 1000 تا 1500 یورو در ماه
◾️شهرهای بزرگتر شرقی: درسدن، لایپزیگ، هانوفر - به 750 تا 1000 یورو در ماه نیاز دارید.
هزینه های اصلی

به عنوان یک دانشجو، بسته به منطقه ای که در آن تحصیل می کنید، حدود 170 تا 250 یورو در ماه برای غذا پرداخت می کنید. اگر به دنبال قیمت های پایین تر هستید، سوپرمارکت های تخفیف دار مانند Aldi، Lidl و Netto را امتحان کنید.

برای شام در رستوران، 10 یورو برای غذا در رستوران ارزان و 15 یورو در رستوران معمولی پرداخت خواهید کرد. یک وعده غذای سه وعده برای دو نفر در یک رستوران متوسط ​​45 یورو و یک نوشیدنی سبک اضافی 4 یورو هزینه دارد.

مسکن برای دانشجویان

هلند
مسکن ممکن است در هر دو کشور تا حدودی مشکل ساز باشد. اما همچنین بسیار متفاوت است، در هلند دانشجویان تمایل دارند آپارتمان ها یا خانه هایی با امکانات تا حدی مشترک (آشپزخانه، توالت، حمام) و اتاق های خصوصی را به اشتراک بگذارند.

این یک راه حل عالی برای دیدگاه اقتصادی و همچنین راحتی است، بنابراین دانشجویان فضای بیشتری دارند. برخی از دانشگاه‌ها خانه‌های پردیس را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید اتاق خود را در آنجا تهیه کنید، اما هیچ دانشگاهی این امکانات را ندارد.

در آنجا خانه‌های مشترک نیز به دلیل معماری هلندی، که شامل خانه‌های شخصی کوچک و کوچک است، رایج‌تر است، جایی که خانواده یک خانه کامل برای خود دارد.

دانشجویان اغلب خانه‌ای را در خارج از مرکز شهر یا حتی شهر اجاره می‌کنند، بنابراین می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند و هر روز با دوچرخه به دانشگاه برسند.

آلمان
متأسفانه اکثر دانشگاه های آلمان به دانشجویان تازه وارد خوابگاهی ارائه نمی دهند. در آلمان، دانشجویان اغلب یک آپارتمان را اجاره می‌کنند و آن را در اتاق‌های خصوصی با فضای مشترک مانند آشپزخانه و حمام جدا می‌کنند. خانه ها کمتر توسط دانشجویان قابل اجاره بوده و بیشتر برای خانواده ها مناسب است.

گاهی اوقات در یک شهر دانشجویی، می توانید اقامتگاه پردیس خود را از دانشگاه خود دریافت کنید. این معمولاً یک آپارتمان کوچک با یک حمام و آشپزخانه خصوصی در یک ساختمان پردیس بزرگ است که به آن سالن اقامت (Wohnheim) نیز می‌گویند.

گزینه‌های ارزان‌تر برای دانشجویان بین‌المللی، اقامتگاه یا اشتراک در یک آپارتمان اجاره‌ای خصوصی است. همچنین می توانید یک آپارتمان یک اتاقه (که به آن استودیو نیز می گویند) اجاره کنید.

در زیر میانگین هزینه های اقامت دانشجویی در آلمان را مشاهده می کنید:
◾️زندگی به تنهایی در استودیو: 490 تا 600 یورو در ماه
◾️اشتراک در یک اتاق اجاره ای خصوصی: 250 یورو - 500 در ماه
◾️زندگی در اقامتگاه دانشجویی: 250 تا 300 یورو در ماه

طبق آمار DAAD - سازمان بزرگ تبادل دانشگاهی، بیش از 40 درصد از دانشجویان بین المللی در اقامتگاه دانشجویی زندگی می کنند. دومین گزینه پرطرفدار، اشتراک آپارتمان است که 30 درصد از دانشجویان این نوع اقامتگاه را انتخاب می کنند.
 
نحوه دریافت مجوز کار و اقامت بعد از تحصیل در آلمان
دوره های پر درآمد و قابل اشتغال در آلمان برای دانشجویان بین المللی
هلند-در-مقابل-آلمان-بهترین-کشور-برای-تحصیل-در-خارج-از-کشور.jpg
فرهنگ و سبک زندگی
از آنجایی که حداقل سه سال را صرف تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان یا هلند خواهید کرد، باید بدانید که هنگام تعامل با مردم محلی چه انتظاری داشته باشید و برای این کار آماده باشید.

خبر بد این است که هر دو کشور هوای نه چندان دوستانه ای دارند - در مقایسه با فرهنگ های دیگر عموما سردتر و محتاط تر هستند. خبر خوب این است که چندین شهر از هر دو کشور به عنوان بهترین مکان برای زندگی در جهان رتبه بندی می شوند.

هلند
به طور کلی، هلندی‌ها تمایل دارند بازتر و بردبارتر باشند، در حالی که به نظر می‌رسد نزدیک شدن به آلمانی دشوارتر است. هلندی ها مردمی بسیار مستقیم و کم محتوا هستند، حتی بیشتر از آلمانی ها. آنها با هر کسی صادق و روراست هستند، برای خارجی ها این چیزی است که باید با آن وفق داد.

بسیاری از هلندی‌ها با شعار «برابری برای همه» زندگی می‌کنند، اما بیشتر بر فردیت تمرکز می‌کنند تا جامعه. آنها یک جامعه طبقه متوسط ​​محسوب می شوند.

از آنجایی که بیشتر مردم به خصوص جوانان انگلیسی صحبت می کنند، آنها را نیز به عنوان افراد رسمی تر، با ذهن بازتر و دوستانه تر صحبت می کنند. انتخاب مکالمه با یک غریبه یا دریافت راهنمایی های صحیح از اولین فردی که ملاقات می کنید آسان است.

مانند آلمانی ها، هلندی ها دوست دارند کارها را برنامه ریزی کنند. اگر برای شام با یک دوست هلندی برای شش هفته بعد برنامه ریزی شده باشد، تعجب نکنید.

آلمان
آلمان فرهنگ و سنت های قوی تری نسبت به هلند دارد، مردم نیز به این موضوع بسیار افتخار می کنند و دوست دارند آن را جشن بگیرند. آلمانی‌ها آنچه را که قول می‌دهند انجام می‌دهند، بنابراین در مجموع می‌توانید به این شخص اعتماد کنید و به او اعتماد کنید، البته، آنها نیز بسیار وقت‌شناس هستند و این فقط کلیشه‌ای نیست.

آنها نسبت به هلندی ها کمی محتاط تر و رسمی تر هستند. همچنین انگلیسی برای آلمانی ها، نه زبان راحتی، و آنها می توانند کمی در صحبت کردن با آن تردید کنند.

همانطور که قبلاً گفتم آلمان بسیار به زبان آلمانی وابسته است و در مقایسه با هلند هنوز بین المللی نشده است. حتی فیلم ها به آلمانی دوبله می شوند.

اما به طور کلی مردم آلمان نیز بسیار دوستانه هستند. شاید یک ویژگی بسیار آلمانی حضور در باشگاه های مختلف (Verein) باشد.

بسیاری از آلمانی‌ها بخشی از باشگاه‌های اجتماعی هستند که بر فعالیت‌های مختلف تمرکز می‌کنند: باشگاه‌های ورزشی، کلوپ‌های آواز، کلوپ‌های پیاده‌روی، حتی باشگاه‌های پرورش حیوانات، و همچنین انواع مختلف سازمان‌های غیرانتفاعی.

Vereins (باشگاه ها) بخش بزرگی از فرهنگ و کشور آلمان هستند و ارزش زیادی برای زندگی مردم دارند.

و البته، آبجو را فراموش نکنید و فرآیند نوشیدن آبجو نیز اهمیت فرهنگی زیادی دارد.

مراحل درخواست ویزای دانشجویی
از آنجایی که آلمان و هلند هر دو بخشی از اتحادیه اروپا هستند، دانشجویان اتحادیه اروپا برای تحصیل در هیچ یک از کشورها نیازی به ویزا نخواهند داشت. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا پس از ورود باید برای ویزای دانشجویی و اجازه اقامت اقدام کنند.

هلند
برای تمام دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که قصد دارند بیش از 90 روز در هلند بمانند، فرآیند ویزا دارای دو بخش است: درخواست برای مجوز اقامت موقت (MVV) و اجازه اقامت.

اول ویزای ورودی است که باید قبل از ورود در کشور خود دریافت کنید. بررسی درخواست MVV شما مدتی طول می کشد و توصیه می شود که دانشجویان حداقل 3 ماه قبل از تاریخ ورود درخواست دهند.

توجه داشته باشید که نمی توانید کشور خود را در طول درخواست و انتظار برای تصمیم گیری ترک کنید.

خوشبختانه، دانشگاه های هلند این مسئولیت را برای ویزا به عهده گرفتند و تقریباً تمام کارهای کثیف را برای شما انجام می دهند. آیا برای یک دانشجوی خارجی رویا نیست؟. با این حال، برای این کار باید هزینه ویزا بپردازید که 319 یورو است. من فکر می کنم پول 100٪ ارزش کار را دارد.

پس از ورود، باید برای اجازه اقامت درخواست دهید تا بتوانید بیش از 6 ماه بمانید. و حتی این فرآیند را دانشگاه از طرف شما انجام خواهد داد.

من حدس می‌زنم واضح است که چرا بسیاری از دانشجویان خارجی هلند را انتخاب می‌کنند، بزرگترین مانع تحصیل در خارج از کشور که دانشگاه‌ها آن را بر عهده دارند. بنابراین دانشجو می تواند از این همه استرس دوری کند.

آلمان
همه شهروندان غیر اتحادیه اروپا / EEA برای تحصیل در آلمان به ویزای دانشجویی نیاز دارند. دانشجویان آینده باید به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه اقدام کنند.

برای انجام این کار، آنها باید به طور مستقل با سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود تماس بگیرند.

مانند دانشجویان در هلند، آنها باید پس از ورود برای اجازه اقامت اقدام کنند. معمولا، این یک روش آسان است و به اسناد اضافی زیادی نیاز ندارد.

نترسید اما در اینجا لیست کاملی از مدارکی است که برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان در کشور خود باید داشته باشید:

◾️دو فرم ویزای ملی پر شده و امضا شده است
◾️پاسپورت ملی معتبر
◾️دو عدد کپی پاسپورت
◾️شناسنامه
◾️سند ازدواج (در صورت ازدواج).
◾️گواهی کودک (در صورت فرزند)
◾️دو عکس پرتره بیومتریک به تازگی گرفته شده است
◾️کپی از عناوین قبلی اقامت آلمان. (اگر قبلا آلمان بوده اید)
◾️ویزای شینگن قبلی

اثبات منابع مالی برای اعطای ویزای دانشجویی آلمان باید شرایط مالی را داشته باشید. بسته به شرایط خود، باید یکی از موارد زیر را داشته باشید:
◾️حساب بانکی مسدود شده با 10236 یورو.
◾️تعهدنامه. شما می توانید این را توسط شخصی که در آلمان زندگی می کند و نشان می دهد که هزینه های اقامت یا سایر هزینه های زندگی شما را پوشش می دهد، دریافت کنید.
◾️نامه اعلامیه. از این طریق، والدینتان نشان می‌دهند که در طول اقامتتان از شما حمایت مالی می‌کنند.
◾️گواهی بورسیه. اگر جایزه بورس تحصیلی دارید، گواهی باید نشان دهد که بورس تحصیلی چه چیزی را پوشش می دهد و اینکه شما دریافت کننده آن پوشش مالی هستید.

مدرک پذیرش می تواند یکی از موارد زیر باشد:
◾️نامه پذیرش دانشگاه.
◾️نامه پذیرش در دوره پایه / پروپدئوتیک / زبان آلمانی.
◾️اصل گواهی تحصیلات قبلی
◾️رزومه (CV)
◾️نامه انگیزشی توضیح دهید که چرا این برنامه تحصیلی و همچنین برنامه های آینده خود را انتخاب کرده اید.
◾️بیمه سلامت مسافرتی. (از زمان خروج شما تا تاریخ ثبت نام در دانشگاه - تقریباً 3 ماه) را پوشش می دهد.
◾️مدرک مهارت زبان آلمانی – در صورت تحصیل به آلمانی
◾️اثبات تسلط به زبان انگلیسی - در صورت تحصیل به زبان انگلیسی
◾️البته، تمام اسنادی که منشا آنها به زبان انگلیسی نیستند، باید به آلمانی ترجمه شوند.

کار در طول تحصیل

هلند
بسته به ملیت شما، در هلند کار همزمان با تحصیل برای ساعات محدودی مجاز است. در واقع، بسیاری از دانشجویان هلندی و بین‌المللی در حین تحصیل به مشاغل پاره وقت مشغول می‌شوند تا زندگی خود را تامین کنند.

برای کار در کافه ها، بارها و بارها نیازی به صحبت کردن به زبان هلندی نیست، انگلیسی کاملاً خوب است. برای مشاغل آکادمیک بیشتر می توان به زبان هلندی صحبت کرد، اما معمولاً بازار بزرگی برای کارگران بین المللی وجود دارد.

از جنبه حقوقی آن: دانشجویان بین المللی طبق قانون مجاز به کار حداکثر 16 ساعت در هفته و تمام وقت در طول تعطیلات هستند.

کارفرمای شما باید از طرف شما برای مجوز کار درخواست دهد، که فرآیندی کاملاً ساده و سرراست است. با این حال، دریافت مجوز کار و یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی دشوارتر است.

دانشجویان می توانند انتظار داشته باشند که بین 10 تا 12 یورو در ساعت درآمد کسب کنند.

آلمان
آلمان همچنین به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا کار کنند اما فقط تعداد محدودی از روزها در سال. هر سال 120 روز کامل یا 240 نیم روز است. برخی استثناها را می توان برای دستیار دانشجو یا دستیار پژوهشی در دانشگاه شما اعمال کرد: معمولاً تجاوز از محدودیت 120 روزه مشکلی ندارد.

دانشجویان اتحادیه اروپا/EEA می توانند تا 20 ساعت در هفته بدون نیاز به مجوز کار کار کنند.

توجه داشته باشید که دانشجویان غیر اتحادیه اروپا مجاز به کار در مشاغل آزاد یا آزاد نیستند.

شما می توانید با حقوق یک ساعتی بین 9 تا 12 یورو حساب کنید، اما با کمی تجربه و تخصص می توانید تا 15 یورو نیز بپردازید.

فرصت های بعد از فارغ التحصیلی
اگر قصد ندارند پس از فارغ التحصیلی به خانه برگردند، یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی می تواند هدف بسیاری از دانشجویان باشد. پس کدام کشور در این زمینه بهتر است؟

هلند
برخی از بزرگترین شرکت‌های جهان هلندی هستند (شل، کی‌پی‌ام‌جی، فیلیپس، هاینکن و غیره)، و بسیاری از گروه‌های جهانی مقر اروپایی خود را در هلند دارند.

همراه با ذهنیت بین المللی این کشور، پیدا کردن یک محل کار که به زبان انگلیسی کار می کند و از کارکنان خارجی بسیار استقبال می کند، کار دشواری نیست. در واقع شرایط بکر برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

اگر فارغ التحصیلی خود را از یک دانشگاه هلندی به پایان رسانده اید یا در شرف تکمیل شدن هستید، واجد شرایط azoekjaar یا سال جستجو هستید. این به شما 12 ماه فرصت می دهد تا به دنبال کار در هلند بگردید.

پس از یافتن شغل مناسب می توانید برای ویزای کاری و اجازه اقامت درخواست دهید که حداقل حقوق 2.364،00 یورو ناخالص در ماه بدون احتساب کمک هزینه تعطیلات نیاز دارد.

آمار می گوید 84 درصد از دانشجویان بین المللی که در هلند تحصیل می کنند قبل از اتمام برنامه های خود مشغول به کار می شوند در حالی که 92 درصد در عرض 6 ماه پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار می شوند.

دانشجویان بین المللی که به دنبال کار در هلند هستند، مهاجران بسیار ماهر/ تحصیل کرده نامیده می شوند و کارفرمایان از آنها استقبال می کنند.

مشاغل برتر بعد از فارغ التحصیلی
Field of Profession Average Annual Salary (in USD)
Medical and Health Care 96,948
Engineering 94,980
Business and Management 93,721
IT and Telecommunication 78,138
Public Sector 71,133
Law 65,934
Education 60,695
Hospitality and Tourism 29,377

اگر با مدرک لیسانس یا فوق لیسانس از یک دانشگاه هلند فارغ التحصیل شوید، شانس خوبی برای یافتن شغل و ماندن برای مدت طولانی تری خواهید داشت.

آلمان
آلمان همچنین به فارغ التحصیلان این فرصت را می دهد تا پس از اتمام مدرک کار کنند. اغلب آنها باید آلمانی صحبت کنند، اما در شهرهای بزرگ و شرکت های بزرگ بین المللی، کار انگلیسی زبان نیز امکان پذیر است.

به خصوص فارغ التحصیلان IT، مهندسی شانس بسیار خوبی برای کار بدون صحبت آلمانی دارند.

دانشجویان بین‌المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا با مجوز اقامت می‌توانند این مجوز را برای اقامت در آلمان و جستجوی کار تا 18 ماه پس از فارغ‌التحصیلی تمدید کنند، البته تا زمانی که این شغل با رشته تحصیلی آنها مرتبط باشد.

فارغ التحصیلان دانشگاهی باید پس از یافتن شغل، برای کار و اجازه کار و اقامت درخواست دهند، که شرایط حداقل حقوق را برآورده می کند: 53,000 یورو در سال یا 41,808 یورو در صورت حرفه STEM. به ترتیب 4416 یورو و 3484 ماهانه است.

پس از دو سال کار در آلمان، می توان برای اقامت دائم اقدام کرد. تسلط به زبان آلمانی هنگام جستجوی کار در آلمان مفید است، اما همیشه ضروری نیست.

به طور کلی، آلمان پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویان خارجی دشوارتر و کمتر امیدوارکننده است که بمانند و کار کنند. دلیل این امر انتخاب کمتر مشاغل انگلیسی زبان و حقوق بسیار بالاتر است.

بهترین دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی

هلند
بهترین دانشگاه‌های هلندی برای دیدگاه بین‌المللی، که بسیاری از آنها در 150 دانشگاه اول در سراسر جهان نیز قرار دارند:

◾️دانشگاه صنعتی دلفت (TU Delft)
◾️دانشگاه آمستردام
◾️دانشگاه صنعتی آیندهوون
◾️دانشگاه لیدن
◾️دانشگاه اوترخت
◾️دانشگاه گرونینگن

آلمان
آلمان در کل دانشگاه های بیشتری دارد و بنابراین تعداد بیشتری در لیست ما وجود دارد:

◾️دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
◾️دانشگاه آزاد برلین
◾️موسسه فناوری برلین
◾️دانشگاه فنی مونیخ
◾️روپرشت کارل دانشگاه هایدلبرگ
◾️KIT، موسسه فناوری کارلسروهه
◾️دانشگاه RWTH آخن
◾️دانشگاه فرایبورگ
 
تحصیل در آلمان: سوالات متداول
چگونه در هلند به صورت رایگان تحصیل کنیم؟
تحصیل در هلند: جدیدترین اطلاعات برای اخذ ویزای تحصیلی هلند
تحصیل رایگان در خارج: 9 تفاوت بین دانشگاه های آلمان و اتریش


 

1 دیدگاه

 • Saba
  1400-09-25 17:44:49
  سلام ، برای مقطع کارشناسی احتمالش هست که از دانشگاه های هلند فول فاند گرفت؟ واینکه برای کارشناسی دوره انگلیسی زبان هم دارن؟
  • سحر اسفندیاری
   1400-09-25 20:51:25
   سلام. کلن فول فاند در مقطع ارشد برای دانشجویان خارجی کم هست و رقابت زیاد و بسیار سخته. دوره های انگلیسی هم محدوده.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش