تحصیل رایگان در خارج: 9 تفاوت بین دانشگاه های آلمان و اتریش

آیا به دنبال تحصیل رایگان در خارج از کشور هستید؟ تحصیل در مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس در آلمان و اتریش انتخاب های هوشمندانه ای هستند. آنها هر دو آلمانی زبان هستند، اقتصاد قوی، کیفیت زندگی بالا و زیرساخت دارند. با این حال، دانشگاه های آنها یکسان نیست، بنابراین، در این مقاله، ما به تفاوت بین دانشگاه های آلمان و اتریش می پردازیم.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

آلمان
آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است. این کشور یکی از قوی ترین اقتصادهای جهان را دارد. در واقع، بسیاری از شرکت های چندملیتی در کشور مستقر هستند و به دانشجویان این فرصت را می دهند تا از طریق برنامه های کارآموزی، که بسیاری از آنها پولی هستند، تجربه کاری کسب کنند.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

اتریش
تحصیل در اتریش نه تنها به دلیل موقعیت مرکزی و باز بودن افراد نسبت به دانشجویان خارجی جذاب است. موانع کم برای پذیرش در تحصیلات دانشگاهی و ثبت نام بدون شهریه دانشجویان خارجی را بیشتر و بیشتر تشویق می کند.

علاوه بر این، کیفیت بالای مطالعات و مدارک در سراسر جهان قابل تشخیص است. همه اینها باعث جذابیت تحصیل در اتریش می شود.  شاید به دلیل گذشته و حال غنی فرهنگی آن، تحصیل در اتریش مورد علاقه مردم در سراسر جهان باشد. مناظر متنوع از اهمیت زیادی برای گردشگری برخوردار است، استراحتگاه های اسکی زیادی وجود دارد و در تابستان فرصت های زیادی برای گذراندن اوقات فراغت در طبیعت وجود دارد.

علاوه بر این، آموزش در اتریش دارای سنت طولانی آموزش عالی با اهمیت تحقیقات است که شهرت بالایی در سطح بین المللی به دست آورده است. علاوه بر این، اتریش از امنیت اجتماعی، ثبات اقتصادی بالایی برخوردار است و اتریشی ها بسیار مهمان نواز هستند. 

آموزش عالی در این کشورها از دیدگاه خارجی تقریباً یکسان به نظر می رسد. اما به عنوان فردی که در هر دو کشور زندگی می‌کردم، در اتریش تحصیل می‌کردم و تمام تلاشم را برای ورود به دانشگاه در آلمان انجام دادم، می‌توانم به شما بگویم که تفاوت‌های قابل توجهی بین دانشگاه‌های آلمان و اتریش وجود دارد. این می تواند بر تصمیم گیری شما در مورد انتخاب مکان تأثیر بگذارد.

بررسی اجمالی آموزش عالی آلمان در مقابل اتریش

آلمان:
در حال حاضر 426 دانشگاه معتبر دولتی در آلمان وجود دارد:
◾️106 دانشگاه دولتی
◾️216 دانشگاه علمی کاربردی
◾️52 کالج هنر
◾️16 دانشکده الهیات
◾️30 دانشکده اداری
◾️6 دانشکده آموزش و پرورش
◾️از مجموع این مؤسسات آموزش عالی 120 دانشگاه خصوصی هستند.

اتریش:
در حال حاضر 74 دانشگاه معتبر دولتی در اتریش وجود دارد:
◾️22 دانشگاه دولتی
◾️16 دانشگاه خصوصی
◾️21 دانشگاه علمی کاربردی
◾️15 کالج آموزش و پرورش

1. Numerus Clausus
اول، آنچه به ذهن من می رسد و همچنین یک مورد بزرگ. Numerus clausus (NC) لاتین برای "تعداد بسته" - یک محدودیت در پذیرش است زیرا تعداد متقاضیان بیشتر از مکان های موجود است.

اغلب این دلیلی است که تعداد زیادی از آلمانی ها برای دانشگاه های اتریش درخواست می دهند. به خصوص برای رشته هایی مانند رشته های پزشکی و حقوق، بسیاری از فارغ التحصیلان مدارس آلمانی به کشور همسایه می آیند.

آلمان
Numerus Clausus توسط اکثر دانشگاه ها، در رشته های خاص مانند پزشکی، حقوق، تجارت، علوم ارتباطات، روانشناسی و بسیاری موارد دیگر انجام می شود.

به عنوان مثال در دانشگاه سالزبورگ، حدود 50 درصد از دانشجویان علوم ارتباطات آلمانی هستند. وضعیت روانشناسی حتی جدی‌تر است: حدود 70 درصد از حدود 225 مکان تحصیلی لیسانس به دانشجویان آلمانی تعلق می‌گیرد.

این می تواند در دراز مدت در اتریش به یک مشکل تبدیل شود زیرا اکثر آنها پس از اتمام تحصیلات خود به آلمان بازگشتند. این بدان معناست که دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارزشی برای اتریش ندارند.

یک رویکرد راه حل می تواند نوعی تنظیم سهمیه باشد، همانطور که قبلاً در مطالعات پزشکی وجود دارد. این تضمین می‌کند که درصد معینی از مکان‌های دانشگاهی باید به اتریش‌ها و خارجی‌هایی از کشورهای دیگر برود.

هر زمان که یک دوره تحصیلی دارای NC باشد، به این معنی است که همه متقاضیان یک مکان را نمی‌گیرند، زیرا تعداد متقاضیان بسیار زیاد است.

همه متقاضیان توسط ABI-Schnitt (میانگین فارغ التحصیلی دبیرستان) فیلتر می شوند، هر چه معدل شما بهتر باشد، شانس بیشتری برای کسب مکان خواهید داشت.

NC هر ترم دوباره تعریف می شود. هر چه متقاضیان این رشته بیشتر باشد، NC سختگیرتر می شود. اگر نمرات شما به اندازه کافی بالا نیست، باید تا ترم بعدی یا گاهی حتی سالها صبر کنید، برای تحصیل پزشکی معمولاً اینطور است. افراد حتی تا زمانی که زمان انتظارشان به پایان برسد، از برنامه محدود خواهند شد.
 
پردرآمدترین مدارک و رشته های تحصیلی در آلمان
بهترین دانشگاه های دولتی رایگان و رشته های تحصیلی در آلمان برای دانشجویان بین المللی 2021-2022
تحصیل-رایگان-در-خارج-9-تفاوت-بین-دانشگاه-های-آلمان-و-اتریش
اتریش
Numerus Clausus در دانشگاه های اتریش وجود ندارد. اما در برخی از رشته ها، مراحل پذیرش مانند آزمون ها برای ثبت نام ضروری است.

2. مرکز آموزش
آلمان
در آلمان آموزش در درجه اول به عهده ایالت ها است و سیستم آموزشی ممکن است از ایالت به ایالت دیگر متفاوت باشد.

اتریش
در اتریش، سیستم آموزشی متمرکزتر است و دولت فدرال در وین مسئولیت اصلی برنامه درسی و تأمین مالی مؤسسات آموزشی را بر عهده دارد.

3. هزینه تحصیل
آلمان:
در دانشگاه های دولتی آلمان و دانشگاه های علمی کاربردی برای اتحادیه اروپا/EEA و همچنین برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا/EAA شهریه ای وجود ندارد.

با این حال، یکی از ایالت های آلمان از دانشجویان بین المللی 1500 یورو در هر ترم دریافت می کند که بادن-وورتمبرگ نام دارد. به طور کلی، هر دانشجو باید فقط یک هزینه ترم بین 85 یورو تا 290 یورو در هر ترم بپردازد.

دانشگاه‌های خصوصی آزاد هستند که تصمیم بگیرند کدام هزینه‌ها را بپردازند. بسیاری از دانشگاه های خصوصی در آلمان سالانه بیش از 20000 یورو هزینه شهریه دارند.

اتریش:
در اتریش تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA رایگان است، شما فقط باید مبلغ 20,20 یورو در هر ترم ÖH را پرداخت کنید. غیر اتحادیه اروپا / EEA باید شهریه 727.72 یورو را در هر ترم پرداخت کند.

تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی و دانشگاه های خصوصی در اتریش می تواند بسیار گران تر از دانشگاه های دولتی باشد. بدون استثنا، تمام موسسات خصوصی برای هر ترم هزینه پرداخت می کنند.

آنها از حداقل فعلی 363.36 یورو شروع می شوند و می توانند تا صدها و حتی بیش از هزار یورو در هر ترم متغیر باشند.

این به دانشگاه های علمی کاربردی بستگی دارد که شهریه بگیرند یا نه. در اتریش، تقریباً تمام دانشگاه‌های علوم کاربردی (Fachhochschulen) برای دانشجویان داخلی، دانشجویان منطقه اتحادیه اروپا/EEA و همچنین پناهندگان و افرادی که به مدت 5 سال در اتریش زندگی می‌کنند، شهریه 363.36 یورو در هر ترم دریافت می‌کنند.

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EAA باید دو برابر شهریه بپردازند - 726.72 یورو در هر ترم یا گاهی اوقات بیشتر، این بستگی به دانشگاه دارد.

با این حال، برخی استثناها وجود دارد: FH Joanneum، FH Burgenland، BMLV، و FH Vorarlberg هیچ شهریه ای دریافت نمی کنند.

4. حمایت مالی
اگرچه برای دانشگاه های آلمان و اتریش شهریه یا هزینه های بسیار پایینی وجود ندارد، بسیاری از دانشجویان به کمک مالی برای مواد و هزینه های زندگی نیاز دارند.

آلمان
در آلمان، تحت برنامه موسوم به BAFöG، دانشجویان می توانند برای حمایت مالی درخواست دهند که نیمی از آن کمک هزینه و نیمی وام است که زمانی که دانشجو در حرفه انتخابی خود کار می کند باید بازپرداخت شود.

BAföG - بودجه دولتی برای دانشجویانی که در دوره های تحصیلی در یک دانشگاه آلمان ثبت نام کرده اند، حق دریافت کمک هزینه ماهانه تا سقف 670 یورو در ماه را دارند.

مبلغ دقیق به عوامل مختلفی از جمله وضعیت مسکن و بیمه درمانی و همچنین درآمد، پس انداز و دارایی متقاضی و همسر یا والدین وی بستگی دارد.

حداکثر پرداخت برای دانشجویان زیر 25 سال 752 یورو، برای دانشجویان زیر 30 سال 861 یورو و برای دانشجویان بالای 30 سال تا 941 یورو است.

50٪ از Bafög به عنوان بورسیه و مابقی به عنوان وام بدون بهره اعطا می شود.

مدت کمک مالی بر اساس دوره استاندارد تحصیل برای رشته انتخابی است. در کل دانشجویان باید تنها 50 درصد از کل پولی را که دریافت کرده‌اند بازپرداخت کنند. به طور کلی 18٪ از کل دانش آموزان در آلمان در ترم تابستان 2016 BAföG دریافت کردند.

اتریش
در اتریش، اخذ BAföG اما فقط برای دانشجویان آلمانی امکان پذیر است. گزینه دیگر Studienbeihilfe (حمایت مالی برای دانشجویان) است، متأسفانه فقط شهروندان اتریشی واجد شرایط دریافت آن هستند.

با این حال، به استثنای برخی از دانشجویان اتحادیه اروپا/EEA، قوانین بسیار عجیب هستند: اگر او یک «کارگر مهاجر» یا والدین آنها «کارگر مهاجر» باشند، یا اگر قبلاً «ادغام کافی در آموزش و پرورش اتریش یا اجتماعی» وجود داشته باشد. سیستم» قبل از شروع تحصیل. در این موارد، شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا نیز از حق حمایت برخوردارند.
 
چگونه در اتریش کار پیدا کنیم؟
راهنمای زندگی و کار در اتریش: بهترین و پردرآمدترین مشاغل

آیا به دنبال تحصیل رایگان در خارج از کشور هستید؟ هر چه مدرک لیسانس یا فوق لیسانس باشد آلمان و اتریش انتخاب های هوشمندانه ای هستند.
5. شرایط ورود
به عنوان یک فرد غیر بومی باید مهارت خود را به زبان آلمانی اثبات کنید: لازم است و همچنین باید در اسناد درخواست گنجانده شود. و همچنین داشتن مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه آلمانی یا اتریشی.

به عنوان مثال، 11 سال دانشگاه و 2 سال دانشگاه من برابر است با مدرک تحصیلی در اتریش اما برابر با abitur در آلمان نیست.

مقررات متقاضیان بین المللی برای ورود به دانشگاه در اتریش و آلمان بسیار به کشور مبدا شما بستگی دارد. با وجود اینکه معتقدم در اتریش راحت تر از آلمان می توانید تایید شوید. 

آلمان
زبان: شما می توانید با شرکت در آزمون زبان مانند TestDaF یا DSH مهارت زبان آلمانی خود را ثابت کنید.

امتحانات ورودی: در آلمان هیچ آزمون ورودی وجود ندارد.

گواهی فارغ التحصیلی از دانشگاه: برای ورود به دانشگاه باید مدرکی برابر با Abitur در آلمان داشته باشید. Abitur یعنی 12 یا 13 سال دانشگاه (بسته به ایالت).

در آلمان، آنها این چیز عجیب و غریب مانند abitur را برای یک موضوع خاص دارند. با این نوع فارغ التحصیلی فقط می توانید وارد دانشگاه های اصلی با تخصص خود شوید، مثلاً علوم طبیعی.

مدارک دانشگاه ام را تایید کردند چون تخصص مهندسی دارد و من فقط می توانستم برای این رشته ها اقدام کنم که برای من راهی نبود.

اتریش
زبان: در برخی از دانشگاه ها، شما نیاز به تسلط به زبان آلمانی مربوط به سطح B2 و در برخی دیگر، سطح مربوط به C1 دارید. دانشگاه من در اتریش سطح B2 را درخواست کرد. برای گواهینامه های سطح C1 تمام این آزمون ها با شرایط اتریش مطابقت دارد:

◾️Österreichisches Sprachdiplom Deutsch (ÖSD) (گواهی زبان اتریشی برای آلمانی)
گواهی گوته
◾️Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH)
◾️Deutsche Sprachprüfung der Kulturministerkonferenz (DSD)
◾️گواهی برنامه آمادگی دانشگاه (Vorstudienlehrgang) در دانشگاه اتریش

امتحان ورودی: در دانشگاه های اتریش، برخی از برنامه ها به دانشجویان برای تکمیل آزمون ورودی نیاز دارند، به عنوان مثال، دانشگاه های پزشکی، دانشگاه های هنر و برنامه های مدرک UAS (دانشگاه علمی کاربردی).

شما باید زودتر در مورد مهلت درخواست، شرایط خاص و تاریخ امتحانات ورودی اطلاعات کسب کنید.

مهلت ثبت نام برای کنکور می تواند حداکثر 6 ماه قبل از شروع ترم باشد.

گواهی فارغ التحصیلی از دانشگاه: برای ورود به دانشگاه نیاز به داشتن مدرک دیپلم برابر با Matura در اتریش دارید. دوره فوق لیسانس یا در کلاس دوازدهم در مدارس متوسطه عمومی (AHS) و یا در کلاس سیزدهم در مدارس متوسطه حرفه ای (BHS) گرفته می شود.

6. سیستم درجه بندی
آلمان
مقیاس درجه بندی از یک (بهترین نمره) تا شش است. دانشجویانی که نمره ضعیفی از پنج یا شش در چندین درس دریافت می‌کنند ممکن است مجبور شوند یک سال تکرار کنند، اما این نادر است. در زیر نمرات در سیستم درجه بندی آلمان آمده است.

◾️1.0 - عالی
◾️2.0 - در کل بسیار خوب است
◾️3.0 - خوب
◾️4.0 - کافی است
◾️5.0 - کافی است
◾️6.0 - ناکافی است

توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها از مقیاس نمره 5 امتیازی برای نشان دادن پیشرفت تحصیلی دانشجویان خود استفاده می کنند. اگر این مورد در مورد دانشگاه انتخابی شما در آلمان است، معنی هر نمره به شرح زیر است:

1 تا 1.5 - خیلی خوب: شما بخش عمده ای از امتحان خود را به پایان رسانده اید، اما برخی از زمینه های جزئی وجود دارد که باید آنها را بهبود بخشید.

1.6 تا 2.5 - خوب: شما با انجام صحیح بخش قابل توجهی از امتحان خود عملکرد تحصیلی مناسبی از خود نشان داده اید.

2.6 تا 3.5 - رضایت بخش: عملکرد شما کمی بیشتر از حد کافی بود و باید در چندین زمینه کار کنید.

3.6 تا 4.0 - کافی است: شما به حداقل نمره برای قبولی در امتحان رسیده اید، اما عملکرد شما چیزهای زیادی را به آرزو می گذارد.

4.1 تا 5 - شکست: عملکرد شما در پشت حداقل امتیاز قرار دارد.

اتریش
دانشگاه های اتریش یک سیستم نمره دهی آسان 1 تا 5 را اعمال می کنند:

1 - عالی
2 - خوب
3- رضایت بخش
4 – کافی و
5- کافی نیست، یعنی شکست خورده اید

7. رتبه بندی
رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان است که توسط Quacquarelli Symonds هر سال از سال 2004 منتشر می‌شود. این رتبه‌بندی پربیننده‌ترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی در جهان است. روش شناسی این آزمون و بسیاری دیگر بر اساس:

◾️شهرت علمی
◾️نرخ فارغ التحصیلی
◾️استنادات و مقالات پژوهشی منتشر شده است
◾️بین المللی بودن کارمندان و دانشجویان
◾️شهرت کارفرما
◾️نسبت دانشجو به استاد
◾️درآمد صنعت
◾️برندگان جوایز
◾️بودجه ارائه شده به دانشجویان

آلمان
هفده دانشگاه آلمان در بین 250 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. اولین دانشگاه آلمانی که می توانیم در رتبه 61 در رتبه بندی جهانی ببینیم، هفده دانشگاه آلمان در بین 250 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS نتایج دیگری را نشان می‌دهد: اولین دانشگاه آلمان جایگاه 45 را دارد که 8 دانشگاه در بین 150 دانشگاه برتر و 10 دانشگاه دیگر در بین 300 دانشگاه برتر (2019) قرار دارند.

اتریش
دانشگاه وین با رتبه 154 در جهان در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS، بالاترین رتبه دانشگاه اتریش است و پس از آن در رتبه 192 قرار دارد و در رتبه 18422 قرار دارد. راستش این نتایج خیلی خوبی نیست.

با این حال، این رتبه بندی بین المللی برای نظر من چندان مناسب نیست. در بیشتر موارد، نتایج رتبه‌بندی کالج شگفت‌انگیز نیست، زیرا دانشگاه‌های آمریکایی و بریتانیایی با تغییرات اندکی از سالی به سال دیگر رتبه‌های برتر را به خود اختصاص داده‌اند.

ما نباید به آنها به عنوان یک شاخص برای محل تحصیل نگاه کنیم، خیلی بیشتر باید تحقیق کنید.

8. سال تحصیلی
آلمان

سال تحصیلی: اکتبر تا فوریه.
ترم زمستانی: اکتبر تا 31 مارس؛ ترم تابستان: آوریل - جولای
دانشجویان در دانشگاه های آلمان باید در تعطیلات ترم خود پایان نامه بنویسند، در امتحانات شرکت کنند، دوره های کارآموزی، دوره های آزمایشگاهی را انجام دهند.

اتریش
سال تحصیلی: اکتبر - ژوئن.
ترم زمستانی: اکتبر تا 30 ژانویه؛ ترم تابستان: مارس - 30 ژوئن
تحصیل در اتریش زودتر از آلمان شروع می شود: ترم معمولاً از 1 اکتبر شروع می شود، زمانی که در آلمان معمولاً 14 اکتبر است و تا پایان ژانویه ادامه دارد.

بهمن ماه برای دانشجویان و اساتید کاملا رایگان است. ترم تابستانی از 1 مارس شروع و در پایان ژوئن به پایان می رسد. سه هفته از تعطیلات عید پاک قطع می شود.

دانشجویان اتریشی در تعطیلات ترم از اوقات فراغت لذت می برند و دانشجویان آلمانی سخت کوش امتحانات خود را در آن زمان می نویسند.

9. راحتی
آلمان

در آلمان، کالج‌های بسیار بزرگی وجود دارد که گاهی مملو از دانشجویان هستند. پردیس می تواند در قسمت های مختلف شهر پخش شود، بنابراین برای تغییر کلاس باید سفر کنید. این می تواند استرس و ناراحتی را به زمان شما در آنجا اضافه کند. من تجربه کرده ام که شما باید زمان بیشتری را برای همه چیز در آنجا محاسبه کنید.

علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌های دولتی امکانات 24 ساعته، فضای بسیار کمی برای کار گروهی و عملاً کامپیوتر کافی ندارند. اتاق ها در آلمان به خوبی مجهز نیستند.

تنها فضای کاری که روزهای یکشنبه باز است، کتابخانه است که برای خدمات رسانی به کل دانشگاه کافی نیست. برخی از امکانات را می توان به خوبی سازماندهی نکرد یا از دست داد.

اتریش
به طور کلی به نظر می رسد دانشگاه های اتریش بیشتر برای دانشجویان و برای راحتی آنها ساخته شده است. از آنجایی که سازمان ÖH (انجمن دانشجویان اتریش) در وین وجود دارد، که همیشه بر روی بهبود کیفیت امکانات و رضایت دانشجویان کار می کند.

دانشجویان متوجه شدند که جو در پردیس‌های اتریش آرام‌تر به نظر می‌رسد، ممکن است به این دلیل باشد که دانشگاه‌ها معمولاً اندازه‌های کوچک‌تر و دانشجویان کمتری دارند، این جو شخصی‌تر و دوستانه‌تر از آلمان است.

نتیجه:
احتمالاً بین دانشگاه های آلمان و اتریش هیچ چیز بهتر یا بدتر وجود ندارد. برخی از اعتبارات بر اساس نظر شخصی من است، اما حقایقی که شما باید قبل از آن بدانید که کدام کشور را انتخاب کنید.
 
هزینه زندگی و تحصیل در کشور اتریش
چگونه می توان برای ویزای کار اتریش اقدام کرد؟
نحوه دریافت مجوز کار و اقامت بعد از تحصیل در آلمان

دوره های پر درآمد و قابل اشتغال در آلمان برای دانشجویان بین المللی

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش