دانشجویان چقدر می تواند در آلمان درآمد داشته باشند؟ -متوسط حقوق برای مشاغل پاره وقت

با یک کار پاره وقت در آلمان چقدر می توانید درآمد کسب کنید؟ آیا می توانید به اندازه کافی درآمد کسب کنید تا بتوانید خود را به عنوان یک دانشجو حفظ کنید؟ یک شغل پاره وقت یک راه عالی برای کسب درآمد از طرف دیگر است، چه دانشجو باشید و چه در حال حاضر شغل اصلی داشته باشید.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

متوسط ​​حقوق برای مشاغل پاره وقت در آلمان بین 9 تا 19 یورو در ساعت بسته به موقعیت، صنعت و موقعیت مکانی است. حداقل دستمزد تنظیم شده 9,60 (2021) برای اکثر مشاغل پاره وقت اعمال می شود، اما اگر شرایط لازم برای متقاضیان بیشتر باشد، دستمزد بالاتر است.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

مشاغل پاره وقت نه تنها از نظر زمان بلکه از نظر درآمد نیز انعطاف پذیری دارند. آلمان انواع مختلفی از مشاغل پاره وقت دارد که پتانسیل های درآمد متفاوتی را ارائه می دهد.

حقوق برای مشاغل پاره وقت در آلمان
متوسط ​​حقوق پاره وقت در آلمان 22856 یورو در سال یا 1172 یورو در ساعت است.
دستمزد معمول ساعتی برای مشاغل پاره وقت در آلمان 12 یورو است.
مشاغل پاره وقت در آلمان نه تنها در بین دانش آموزان بلکه در میان بزرگسالان به ویژه مادران شاغل و بازنشستگان گسترده است.

تقریباً همه می توانند در آلمان به صورت پاره وقت کار کنند، صرف نظر از اینکه شما دارای کدام مجوز اقامت هستید. مشاغل پاره وقت در بین دانشجویان داخلی و بین المللی رایج است.

هنگام کار پاره وقت در آلمان، می توانید حداقل دستمزد (9.60 یورو در سال 2021) را به عنوان حداقل دستمزد انتظار داشته باشید، اما اعداد می تواند بیشتر باشد. از این رو، بسته به شغل و صنعت می توانید درآمد بیشتری کسب کنید.

مشاغل کترینگ معمولاً کمترین حقوق را ارائه می دهند که برابر با حداقل دستمزد است. همچنین باید محدودیت ها را در مورد ساعات کاری دانشجویان بین المللی در نظر داشته باشید. آنها می توانند فقط تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

از این رو، با حقوق 12 یورو در ساعت و در حالی که تا 20 ساعت در هفته کار می کنید، می توانید درآمد داشته باشید:
12 یورو*20*4=960 یورو ناخالص در ماه

حقوق برای استخدام پاره وقت کار در آلمان
علاوه بر این، در آلمان نیز می توانید در موقعیت خوبی به صورت پاره وقت کار کنید. بسیاری از شرکت‌ها به کارمندان خود اجازه می‌دهند تا ساعات کاری را برای تعادل بهتر در زندگی یا زمانی که صاحب فرزند می‌شوند، کاهش دهند.

زمانی که زنی از مرخصی زایمان برمی‌گردد و فقط به صورت پاره وقت به کار خود ادامه می‌دهد، وضعیت بسیار رایجی است. از آنجایی که الزامات چنین مشاغلی بالاتر و سطح تحصیلات و تجربه لازم است، حقوق نیز بسیار بالاتر از مشاغل پاره وقت معمولی است.

با این حال، حتی زمانی که حقوق یک فارغ التحصیل دانشگاهی متوسط ​​را در آلمان دریافت می کنید، باز هم می توانید در حین کار پاره وقت درآمد قابل توجهی داشته باشید.

بر اساس گزارش حقوق و دستمزد StepStone 2021، میانگین حقوق یک فارغ التحصیل دانشگاه 44836 یورو در یک موقعیت تمام وقت است.

با فرض اینکه شغلی با این حقوق دارید و می خواهید ساعت کاری خود را به 20 ساعت در هفته کاهش دهید. اونوقت چقدر درمیاری؟

در این صورت استخدام پاره وقت شامل حال شما می شود. دستمزد ساعتی و ماهانه خود را اینگونه محاسبه می کنید.

دستمزد ساعتی (ناخالص) = 3 × دستمزد تمام وقت ماهانه شما (ناخالص) ÷ 13 ÷ تعداد ساعاتی که در هفته کار می کنید.

در اینجا نمونه ای از حقوق برای پرونده استخدام پاره وقت در آلمان آمده است:

حقوق ناخالص سالانه: 44836 یورو
حقوق ناخالص ماهانه تمام وقت: 3736 یورو
ساعت کار در هفته: 40
میانگین تعداد ساعات در ماه = (40 ساعت در هفته x 13 هفته) ÷ 3 ماه = 173.33 ساعت
دستمزد ناخالص ساعتی = 3736 یورو ÷ 173.33 ساعت = 21،55 یورو در ساعت.
بنابراین زمانی که یک شغل تمام وقت معمولی کار می کنید، دستمزد ساعتی شما 21.55 یورو است. بنابراین، در صورت کار کردن در یک شغل در یک ظرفیت محدود، به عنوان مثال، فقط 20 ساعت در هفته، چقدر دریافت خواهید کرد؟

جایی که میانگین ساعات بیداری در ماه = (20 ساعت در هفته x 13 هفته) ÷ 3 ماه = 86.7 ساعت است.
حقوق ناخالص ماهانه = 21,55 یورو x 86,7 ساعت = 1,868 یورو
درآمد ناخالص سالانه = 1868 یورو x 12 ماه = 22420 یورو
بنابراین، زمانی که 20 ساعت در هفته کار می کنید، می توانید حدود 1868 یورو درآمد ناخالص در ماه داشته باشید.

در حال حاضر بیش از 4000 موقعیت شغلی نیمه باز در آلمان وجود دارد.
 
پردرآمدترین مدارک و رشته های تحصیلی در آلمان
بهترین دانشگاه های دولتی رایگان و رشته های تحصیلی در آلمان برای دانشجویان بین المللی 2021-2022
دانشجویان-چقدر-می-تواند-در-آلمان-درآمد-داشته-باشند-متوسط-حقوق-برای-مشاغل-پاره-وقت.jpg
بررسی کنید چقدر می توانید در آلمان درآمد کسب کنید
از این ابزار رایگان free tool برای بررسی میانگین حقوق در آلمان استفاده کنید. می‌توانید فیلترهایی مانند موقعیت مکانی، تجربه، مهارت‌ها، اندازه شرکت و موارد دیگر را اضافه کنید تا دقیق‌ترین اعداد را ببینید!

حداقل دستمزد در آلمان در سال 2021
حقوق برای مشاغل پاره وقت در آلمان اغلب برابر با حداقل دستمزد فعلی است. در سال 2021، این اعداد عبارتند از:

از 1 ژانویه تا 30 ژوئن 2021، حداقل دستمزد: 9.50 یورو
از 1 ژوئیه تا 31 دسامبر 2021، حداقل دستمزد: 9.60 یورو
شما می توانید انتظار افزایش حداقل دستمزد را در سال 2022 و با گذشت زمان کلی داشته باشید، از این رو:

از 1 ژانویه تا 30 ژوئن 2022، حداقل دستمزد: 9.82 یورو
از 1 جولای تا 31 دسامبر 2022، حداقل دستمزد: 10.45 یورو
دستمزد ساعتی برای مشاغل پاره وقت
دستمزد معمول ساعتی برای مشاغل پاره وقت در آلمان 12 یورو است. مشاغل معمولی مانند پیشخدمت، پیک، صندوقدار و غیره ممکن است حداقل دستمزد ساعتی 9.60 یورو را در سال 2021 بپردازند.

مینی جاب چیست؟
Minijob اشتغال محدود است، نه از نظر ساعت بلکه حقوق. می توانید تا 450 یورو در ماه یا 5400 یورو در سال درآمد کسب کنید. معمولاً برای پرداخت ساعتی حداقل دستمزد تنظیم شده اعمال می شود که در سال 2021 9.60 یورو است.

مینی‌جاب‌ها در میان دانش‌آموزان رایج است، اما همچنین مستمری بگیران یا دانش‌آموزان مدرسه‌ای که مایل به کسب درآمد از جانب هستند. در واقع، حدود 6 میلیون نفر در آلمان وجود دارد که از این طریق درآمد کسب می کنند. همچنین یک شغل پاره وقت کلاسیک Minijob است.

با این نرخ، می توانید حداکثر حدود 11 ساعت در هفته یا تقریباً 47 ساعت در ماه کار کنید. به عنوان یک دانش آموز، مجبور نیستید با آن درآمد مالیات یا سهم تامین اجتماعی بپردازید.

علاوه بر این، شما می توانید در Minijob کار کنید و بیش از 450 یورو در ماه درآمد کسب کنید، اما زمان اشتغال محدود است - تا 3 ماه یا 70 روز کاری در سال. بسیاری از دانشجویان از این فرصت استفاده می کنند تا در تعطیلات تابستانی درآمد خوبی کسب کنند.

بیشتر از یک مینی جاب، کمتر از تمام وقت - کار میانی در این بین قرار دارد. تفاوت اصلی این است که شما می توانید درآمد بیشتری کسب کنید، اما همچنین باید به بیمه های درمانی، بیکاری و بازنشستگی در مالیات کمک کنید.

یک نفر می تواند بین 450 یورو تا 1300 یورو در ماه حقوق ناخالص دریافت کند. مانند کارمندان عادی، شما مستحق تعطیلات و مرخصی استعلاجی هستید.

دانشجویان فقط مجاز به دریافت 850 یورو در ماه هستند، در غیر این صورت، بیمه درمانی مقرون به صرفه خود را از دست خواهید داد.

حقوق برای مشاغل پاره وقت دانشجویی در آلمان
برای مشاغل پاره وقت دانشجویی، اغلب حداقل دستمزد ساعتی 9.60 یورو اعمال می شود، اما نرخ ها نیز می تواند بالاتر باشد. در موقعیت های دانشجویی با مهارت بالاتر، دستمزد از 11 تا 20 یورو در ساعت متغیر است.

به طور کلی، دانشجویان در آلمان به طور متوسط ​​بین 9 تا 19 یورو در ساعت درآمد دارند. حداقل حقوق را در کترینگ دریافت خواهید کرد.

دستمزد تا حد زیادی به مهارت های دانش آموزان و همچنین صنعتی که آنها در آن مشغول به کار هستند بستگی دارد. برخی مشاغل بسته به بازار کار منطقه ای مبالغ بیشتری پرداخت می کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است کمتر پرداخت کنند.

دانشجویانی که در بخش فناوری اطلاعات کار می کنند، دستمزدی بهتر از میانگین دریافت می کنند - 15.23 یورو.

در شهرهای بزرگتر آلمان، در مقایسه با شغل مشابه در یک شهر کوچکتر آلمان، دستمزد بیشتری خواهید داشت.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی شاغل، شما مشمول قانون 20 ساعت هستید. بنابراین نمی توانید بیش از 20 ساعت در هفته کار کنید.

آیا می توانید هزینه تحصیل خود را با کار پاره وقت تامین کنید؟
توجه داشته باشید که مشاغل دانشجویی در آلمان تمام هزینه های زندگی شما را پوشش نمی دهد، اما می تواند به شما در پرداخت صورت حساب ها کمک کند. معمولاً شما می خواهید هر ماه حدود 900 تا 1000 یورو در دسترس داشته باشید که در آن می توان 450 یورو را در یک شغل جانبی به دست آورد.

بنابراین، تقریباً غیرممکن است که دانشجویان بتوانند تمام هزینه های خود را در آلمان از طریق مشاغل پاره وقت تأمین کنند.

دانشجو چقدر می تواند در آلمان درآمد داشته باشد؟
دانشجویان می توانند تا 450 یورو در ماه بدون مالیات درآمد کسب کنند. بیش از این مبلغ، آنها باید حق بیمه اجتماعی و در برخی موارد مالیات بر درآمد را بپردازند.

حقوق ماهانه ای که می توانید دریافت کنید به چند ساعت کار شما بستگی دارد. آلمان در آنجا نیز محدودیت هایی را اعمال کرده است.

آلمان مقررات متفاوتی در رابطه با کار دانشجویی بسته به کشور مبدا شما دارد.

دانشجویانی از کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس
دانشجویان می‌توانند هر چقدر که می‌خواهند کار کنند، همچنین نیازی به مجوز ندارند. اما زمانی که بیش از 20 ساعت در هفته کار می کنند باید سهم بیمه را بپردازند.

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا
دانشجویان سایر نقاط جهان نمی توانند بیش از 120 روز در سال یا 240 نیم روز کار کنند. برای افزایش این محدودیت ها، آنها نیاز به مجوز ویژه از آژانس کاریابی (Agentur für Arbeit) و اداره مهاجرت دارند.

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا نیز نمی توانند خوداشتغالی یا فریلنسر باشند.

علاوه بر این، ساعات کار بیش از حد می تواند منجر به از دست دادن بیمه درمانی دانش آموزان شود. به عنوان مثال، اگر شما با TK بیمه شده باشید، می توانید تا 435 یورو در ماه درآمد کسب کنید.

بالاتر از آن، شما ملزم به پرداخت حق بیمه برای مراقبت های طولانی مدت پرستاری و تامین اجتماعی هستید. آنها به طور قابل توجهی به کل صورت حساب های سالانه شما اضافه می کنند.

با این حال، دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا می توانند بدون هیچ عواقبی در طول تعطیلات ترم به کار تمام وقت بپردازند.
 
نحوه دریافت مجوز کار و اقامت بعد از تحصیل در آلمان
دوره های پر درآمد و قابل اشتغال در آلمان برای دانشجویان بین المللی
دانشجویان-چقدر-می-تواند-در-آلمان-درآمد-داشته-باشند-متوسط-حقوق-برای-مشاغل-پاره-وقت
استثنا در ساعات کار برای دانشجویان
برای دستیاران پژوهشی
قانون 120 روزه برای دانشجویانی که به عنوان دستیار دانشجویی در دانشگاه کار می کنند اعمال نمی شود. همچنین برای سایر مشاغل دانشگاهی محدودیتی وجود ندارد.

با این حال، اگر می خواهید بیشتر کار کنید، باید به اداره مهاجرت اطلاع دهید.

دوره های کارآموزی
همچنین در صورت کارآموزی می توانید ساعات بیشتری را بدون هیچ عواقبی کار کنید. با این حال، کارآموزی در طول تعطیلات ترم به عنوان کار عادی محسوب می شود.

بنابراین از سقف کار سالانه 120 روزه شما کسر خواهد شد. دوره های کارآموزی اجباری که بخشی از برنامه دانشگاه شما هستند به حساب نمی آیند و از 120 روز کسر نمی شوند.

با این وجود، کار بیش از 20 ساعت در هفته معمولاً توصیه نمی شود. ممکن است تمرکز خود را روی مطالعه از دست بدهید و آن را در معرض خطر قرار دهید.

چه زمانی به عنوان دانشجو باید مالیات بپردازید؟
شما می توانید تا 450 یورو در ماه بدون مالیات درآمد کسب کنید. اما اگر به طور منظم بیش از 450 یورو درآمد داشته باشند، شماره مالیات مورد نیاز است.

به این ترتیب هر ماه مبلغ مشخصی از دستمزد شما کسر می شود اما در صورت ارائه اظهارنامه مالیاتی در پایان سال می توانید آن را پس بگیرید.

در اینجا رایج ترین انواع مشاغل دانشجویی در آلمان آورده شده است:
به طور کلی، پنج راه اصلی وجود دارد که می توانید به عنوان دانشجو در آلمان کار کنید.

1. دانشجوی شاغل
دانشجویان شاغل برای شرکت در زمینه ای مرتبط با تحصیلات خود کار می کنند. این بهترین راه برای کسب درآمد در حین تحصیل در دانشگاه است.

نه تنها می توانید در مورد حرفه آینده خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، دانش را به کار ببرید، بلکه دستمزد بهتری نیز دریافت خواهید کرد.

با این حال، پس از فارغ التحصیلی نیز شانس استخدام برای موقعیت تمام وقت توسط این شرکت را خواهید داشت.

به عنوان مثال می توان به یک دانشجوی مهندسی مکانیک شاغل در یک شرکت تولیدی در موقعیتی مرتبط با تحصیلات خود اشاره کرد.

2. Minijob یا شغل پاره وقت کلاسیک
چنین مشاغلی اغلب در صنعت خدمات یا سایر زمینه های کم مهارت هستند. با Minijob می توانید تا 450 یورو در ماه درآمد کسب کنید. مزیت اصلی Minijob این است که شما مجبور نیستید مالیات یا سهم تامین اجتماعی بپردازید.

3. Midijob
Midijob به شما درآمد بالاتری نسبت به Minijob می دهد، اما کمتر از تمام وقت. با midijob می توانید بین 450 یورو تا 1300 یورو درآمد داشته باشید و باید مالیات یا سهم تامین اجتماعی بپردازید.

با این حال، می توانید از تعطیلات، مرخصی استعلاجی با حقوق و مزایای دیگر لذت ببرید.

4. خوداشتغال یا آزادکار
به عنوان یک دانشجوی اتحادیه اروپا، شما این آزادی را دارید که خوداشتغال شوید یا به عنوان کار آزاد در آلمان کار کنید. از این رو، می‌توانید از مهارت‌های خود استفاده کنید و مستقیماً به مشتریان خود صورت‌حساب بدهید.

به عنوان یک دانشجوی غیر اتحادیه اروپا، باید از اداره مهاجرت برای خوداشتغالی در آلمان مجوز بگیرید. با این حال، در بسیاری از موارد، این گزینه برای دانشجویان بین المللی در دسترس نیست.

5. کارآموزی
کارآموزی یکی دیگر از راه های عالی برای کسب درآمد به عنوان دانشجو در آلمان است.
انواع مختلف کارآموزی در دسترس است، از جمله کارآموزی اجباری، کارآموزی داوطلبانه و کارآموزی در خارج از کشور.

کارآموزی اجباری بخشی از تحصیل شماست و برای فارغ التحصیلی لازم است. به خاطر داشته باشید که کارفرمایان موظف به پرداخت حداقل دستمزد برای دوره های کارآموزی اجباری در آلمان نیستند.

بنابراین ممکن است چیزی یا بسیار کم درآمد داشته باشید. آنها همچنین اغلب بیش از 3 ماه دوام نمی آورند.

کارآموزی داوطلبانه همیشه پولی است و معمولاً بیشتر طول می کشد.

مشاغل پاره وقت رایج دانشجویی در آلمان
◾️مشاغل در دانشگاه
◾️ناظر کتابخانه
◾️پژوهشگر ادبیات
◾️دستیار آموزشی
◾️مشاغل خارج از دانشگاه
◾️پیشخدمت / پیشخدمت
◾️مروج
◾️پیک
◾️پرستار بچه
◾️متصدی بار
◾️صندوقدار
◾️تشکیل اسناد اداری
◾️نماینده مرکز تماس
◾️تدریس خصوصی
◾️کارگران تولید

بررسی کنید که کدام مشاغل در آلمان پرتقاضا هستند، بنابراین شانس موفقیت 100٪ خواهید داشت.
 
تحصیل در آلمان: سوالات متداول
بهترین برنامه های آوسبیلدونگ Ausbildung برای ایرانی ها در آلمان

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش