نحوه کار و زندگی دارندگان کارت آبی آلمان در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا آلمان بهترین گزینه برای متخصصان بسیار ماهر است که قصد دارند در آلمان زندگی و کار کنند. اما اگر بخواهند به رشد شغلی خود در کشور دیگری مانند اتریش ادامه دهند چه؟

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا پس از حداقل 18 ماه کار در آلمان، حق کار در سایر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله اتریش را دارند.

در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد نحوه کار و زندگی دارندگان کارت آبی آلمان در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا خواهید یافت.

کار در اتریش با کارت آبی آلمان
شما می توانید با موفقیت با کارت آبی اتحادیه اروپا در اتریش کار کنید، اما باید به آینده نیز فکر کنید، بنابراین بیایید ببینیم که چه چشم اندازی دارید.

اساساً در دو سال اول استخدام در آلمان، تغییر شغل فقط در همان کشور و پس از تایید خدمات مهاجرت امکان پذیر است. پس از 18 ماه، فرد مجاز است بدون محدودیت در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به کار شود. بنابراین شما می توانید پس از 1.5 سال به اتریش نقل مکان کنید.

به طور کلی، اتریش ترجیح می دهد کارگران بین المللی اگر قصد دارند به طور دائم در آنجا بمانند، برای کارت آبی اتحادیه اروپا برای اتریش درخواست دهند. اگرچه یک مانع بزرگ برای متقاضیان ممکن است سطح بالای حداقل دستمزد ناخالص 62265 یورو باشد در حالی که در آلمان 56800 یورو است.

اگر کار خود را ترک کردید، توجه داشته باشید که کارت آبی شما پس از 3 ماه منقضی می شود. پس بهتر است ابتدا شغلی را در اتریش پیدا کنید که با شرایط شما مطابقت داشته باشد و تنها پس از آن برای پایان کار درخواست دهید.

به خاطر داشته باشید که کارت آبی اتحادیه اروپا پس از 4 سال منقضی می شود، اگر 1.5 سال در آلمان کار کرده باشید، تنها 2.5 سال در اتریش دارید. پس از آن می توانید برای اتحادیه اروپا کارت آبی اتریش درخواست دهید اگر حقوق شما بالاتر از حداقل باشد در غیر این صورت نسخه اتریشی آبی کارت به نام کارت قرمز سفید قرمز وجود دارد.

تمام مجوزهای اقامت در اتریش اعتبار کوتاه تری نسبت به آلمان دارند، بنابراین کارت آبی اتحادیه اروپا به مدت 2 سال و  کارت قرمز-سفید-قرمز  / پلاس به مدت یک سال معتبر است و در هر دو مورد امکان تمدید وجود دارد.

به عنوان دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا، می توانید برای یک گزینه پیش رو درخواست دهید - کارت قرمز سفید قرمز بعلاوه فقط برای یک سال صادر می شود. کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس به شما این حق را می دهد که تسویه حساب با مدت معین و دسترسی نامحدود به بازار کار (به یک کارفرمای خاص محدود نمی شود).

برای این نوع مجوز باید سطح پایه زبان آلمانی (A1) را ثابت کنید. امیدوارم تا این زمان بتوانید حداقل آلمانی صحبت کنید.

پس از یک دوره تسویه حساب در اتریش به مدت پنج سال، دارندگان کارت قرمز-سفید-قرمز یا کارت آبی اتحادیه اروپا اتریش می توانند در صورت داشتن شرایط لازم برای این عنوان، عنوان اقامت اقامت دائم - اتحادیه اروپا را دریافت کنند.

به خاطر داشته باشید که با تغییر مکان خود فرصت دریافت اجازه اقامت دائم در آلمان را از دست می دهید که پس از 33 ماه زندگی و کار در این کشور می توان آن را دریافت کرد. بزرگترین مزیت مجوز عدم محدودیت در مدت اقامت، عدم محدودیت در بازار کار و عدم محدودیت برای کارفرمای خاص است.

هوشمندانه تر این است که در آلمان بمانید تا زمانی که بتوانید اجازه اقامت دائم (33 ماه تا 2,75 سال) دریافت کنید و ببینید چه فرصت هایی در اتریش دارید. شرکت شما ممکن است شما را به طور موقت جابجا کند یا چیز جدیدی به ذهنتان خطور کند.

در اتریش، 5 سال طول می کشد تا اجازه اقامت دائم را دریافت کنید. پس به برنامه های آینده خود فکر کنید و اولویت بندی کنید.
 
چگونه در اتریش کار پیدا کنیم؟
راهنمای زندگی و کار در اتریش: بهترین و پردرآمدترین مشاغل

آیا می توانید با کارت آبی آلمانی در اتریش کار کنید؟.jpg
آنچه باید در مورد کارت آبی اتحادیه اروپا بدانید
کارت آبی اتحادیه اروپا - این مجوزی است که به کارگران بسیار ماهر از کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA اجازه می دهد تا حداکثر 4 سال در اروپا زندگی و کار کنند.

الزامات:
مدرک دانشگاهی شناخته شده یا مدرک دانشگاهی قابل مقایسه با مدرک دانشگاهی آلمان. می‌توانید بررسی کنید که آیا مدرک دیپلم شما با معیارهای «مدرک دانشگاهی خارجی» در این وب‌سایت مطابقت دارد یا خیر.
شغلی که با شرایط شما مطابقت دارد، با دستمزد ناخالص سالانه حداقل 56800 یورو (آلمان) در سال 2021.
گاهی اوقات پیدا کردن کارفرمایی که آماده پرداخت مانند حقوق بالا باشد، دشوار است. خوشبختانه مقررات دیگری برای سطح درآمد قابل اجرا است که در زیر می توانید آن را مشاهده کنید.

آلمان شرایط خاصی را برای متخصصان در مشاغل کم ارائه می دهد، به همین دلیل برای چنین متخصصانی حقوق لازم 44304 یورو (2021) است.

این امر برای مثال در مورد پزشکان، مهندسان، بلکه در مورد دانشمندان علوم طبیعی، ریاضیدانان و متخصصان فناوری اطلاعات نیز صدق می کند. این یک فرصت بزرگ برای افرادی است که نمی توانند شغلی با حقوق استاندارد مورد نیاز پیدا کنند و در اتریش حتی بالاتر است.

صحبت در مورد آلمان پس از 33 ماه اقامت، دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا می تواند مجوز تسویه حساب را دریافت کند، که به شما اقامت نامحدودی می دهد. اگر بتوانید مهارت های زبان آلمانی (B2) را زودتر ثابت کنید، پس از 21 ماه می توان مجوز اقامت دریافت کرد.

کارت آبی اتحادیه اروپا تقریباً در تمام کشورهای اروپایی قابل دریافت است، اما آلمان از نظر تعداد متقاضیان و کارت های صادر شده پیشتاز است. علاوه بر این، آلمان یکی از بهترین کشورها ها برای مهاجران است که در آن مجوز اقامت را می توان بسیار سریعتر و راحت تر از سایر نقاط دریافت کرد.

مزایای کارت آبی اتحادیه اروپا
کارت آبی اتحادیه اروپا از گرین کارت آمریکا الهام گرفته شده است، اما به نظر من برای متقاضیان بسیار بهتر و چشم انداز است. در اینجا برخی از مزایای استثنایی:

◾️شرایط کار و حقوق برابر برای شهروندان ملی
◾️حرکت آزاد در سراسر اتحادیه اروپا
◾️حقوق اجتماعی شامل حقوق آموزشی، اقتصادی، فرهنگی، انسانی، بهداشتی
◾️خانواده شما می توانند با شما نقل مکان کنند
◾️حقوق اقامت دائم
◾️شرایط کارت آبی اتحادیه اروپا آلمان

اولین و مهمترین برای واجد شرایط بودن برای کارت آبی، متقاضی باید دارای مدرک دانشگاهی یا کالج و قرارداد کاری با یک شرکت در آلمان باشد.

دوم، یک پیشنهاد کار باید حداقل 56800 یورو (10000 یورو کمتر از اتریش) حقوق ناخالص سالانه داشته باشد.

در صورتی که متخصص در زمینه مهندسی، متخصص ارتباطات یا فناوری واجد شرایط، پزشک پزشکی، و برخی مشاغل با کمبود دیگر هستید، دستمزد ناخالص سالانه باید حداقل 44304 یورو باشد.

مجوز به شما امکان اقامت تا 4 سال را می دهد. پس از تنها 33 ماه کار بر روی کارت آبی اتحادیه اروپا، می توانید مجوز اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. در صورت اثبات سطح کافی زبان آلمانی (B1) - می توانید این مجوز را فقط پس از 21 ماه دریافت کنید. اطلاعات بیشتر در مورد مجوز اقامت دائم آلمان را اینجا بخوانید.
 
راهنمای کار در اروپا کشور به کشور: مشاغل مورد نیاز
میزان حقوق در اروپا در مقابل ایالات متحده: راهنمای انتخاب بهترین مقصد برای مهاجرت کاری
/نحوه-کار-و-زندگی-دارندگان-کارت-آبی-آلمان-در-کشورهای-مختلف-اتحادیه-اروپا-
نحوه درخواست برای کارت آبی اتحادیه اروپا در اتریش
شرایط برای کارت آبی اتحادیه اروپا در اتریش تقریباً مشابه آلمان است، به استثنای حقوق سالانه، این حداقل باید 62265 یورو باشد.

اگر حق ورود به این کشور را دارید، می توانید از کشور خود یا در داخل اتریش درخواست دهید. این پروسه را تسریع خواهد کرد.

اگر قبلاً دارای کارت آبی اتحادیه اروپا هستید، می‌توانید مستقیماً برای کارت آبی اتحادیه اروپا اتریش یا کارت قرمز قرمز قرمز پلاس در اتریش درخواست دهید، علاوه بر این، می‌توانید درخواستی در داخل کشور برای تمدید عنوان اقامت خود یا تغییر هدف آن ارسال کنید.

کارت آبی اتحادیه اروپا چه مدت اعتبار دارد؟
در آلمان کارت آبی اتحادیه اروپا به مدت 4 سال اعتبار دارد، پس از انقضا، تمدید امکان پذیر است، اما اگر قرارداد کاری کوتاهتر از چهار سال باشد، ممکن است مدت اعتبار کوتاهتر باشد.

در اتریش، مدت اعتبار 2 سال یا برابر با مدت قرارداد کاری است اما بیش از 2 سال نیست.

آیا می توانم در طول مدت اعتبار کارت آبی اتحادیه اروپا خارج از آلمان بمانم؟
بله، میتوانید. دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا مجازند حداکثر تا 12 ماه متوالی بدون از دست دادن مالکیت کارت آبی اتحادیه اروپا به کشور خود یا سایر کشورهای غیر اتحادیه اروپا برگردند.

اما نمی‌توانید شغل خود را رها کنید و به اروپا سفر کنید، زیرا در صورت نداشتن شغل، 3 ماه دیگر منقضی می‌شود.

علاوه بر این، کارت آبی اتحادیه اروپا به دارنده این اجازه را می دهد که تا 90 روز را در یک دوره 180 روزه در سایر کشورهای شینگن به منظور گردشگری سپری کند. بنابراین می توانید تعطیلات را در اروپا بگذرانید.

کارت قرمز-سفید-قرمز چیست؟
کارت قرمز-سفید-قرمز یک عنوان اقامتی اتریش برای اتباع کشورهای ثالث با شرایط خاص است که به مدت 2 سال صادر می شود. شرط اصلی یک پیشنهاد شغلی مشابه در اتریش است.

کارت قرمز-سفید-قرمز نیازی به مدرک ندارد، با این حال متقاضی باید دارای شرایط شغلی مناسب باشد.

این اجازه اقامت شما را ملزم می کند که برای حداقل 21 ماه برای یک کارفرمای خاص کار کنید. پس از 2 سال امکان تغییر به بازار کار آزاد وجود دارد.

تفاوت این است که کارت آبی اتحادیه اروپا شما را محدود نمی کند که فقط برای یک کارفرما کار کنید، در واقع شما دسترسی آزاد به بازار کار دارید.
 
چگونه می توان برای ویزای کار اتریش اقدام کرد؟
بررسی وضعیت شغلی مهاجران خارجی در کشورهای اروپایی

راهنمای کار در خارج:  بیشترین فرصت های شغلی در کدام کشورها هستند؟

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش