کار درترکیه: مشاغل مورد نیاز- کاریابی - ویزای کار

با اقتصاد در حال توسعه فعال، تعداد فزاینده ای از فرصت های شغلی ترکیه برای کارگران خارج از کشور خارج از آموزش و صنعت گردشگری سنتی وجود دارد.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

ترکیه کشوری با میراث فرهنگی متنوع است که در چهارراه اروپا و آسیا قرار دارد. این مکان دارای معماری زیبا، پارک های ملی خیره کننده و بسیاری از نقاط دیدنی است، این مناظر هستند که بسیاری را به این مقصد محبوب می کشاند.

تحت تأثیر شدید امپراتوری عثمانی، می‌توانید از مکان‌های تاریخی این کشور مانند کاخ دولما باغچه در استانبول و ویرانه‌های یونانی/رومی که اکنون با شهر سلجوک هم مرز است، بازدید کنید. جویندگان خورشید همچنین می توانند از مقاصد ساحلی معروف آن از جمله مارامیس، آنتالیا و آلانیا لذت ببرند.

علیرغم همه گیری ویروس کرونا، ترکیه یکی از معدود اقتصادهایی بود که در سال 2020 با سریع ترین نرخ رشد خود از سال 1999 رشد کرد. در حالی که چشم انداز سیاسی این کشور در زمان های اخیر تا حدودی تثبیت شده است.

مشاغل در ترکیه
در چند سال گذشته، اقتصاد ترکیه برای حفظ رشد سریع خود تلاش کرده است، اما همچنان پیش‌بینی می‌شود که در سال 2021 رشد 5.7 درصدی داشته باشد. چالش‌های اصلی مربوط به مشارکت کم نیروی کار زنان، کمبود مهارت و اشتغال شدید است. قوانینی که از ایفای نقش های کلیدی توسط کارگران واجد شرایط خارج از کشور جلوگیری می کند.

نرخ بیکاری برای 84.34 میلیون نفر جمعیت این کشور همچنان بالا است و 12.1٪ (اوت 2021) است. با این حال، رشد اشتغال در بخش های ساخت و ساز و کشاورزی ترکیه گزارش شده است.

عمده صادرات آن وسایل نقلیه و قطعات خودرو است که در سال 2020 حدود 15.4 میلیارد پوند درآمد داشته است.

شهر پایتخت آنکارا و همچنین مرکز اشتغال و روابط بین‌الملل این کشور، استانبول، نقاط کانونی تجارت ترکیه هستند.

مشاغل پرطرفدار برای فارغ التحصیلان
◾️مهندسی
◾️دارایی، مالیه، سرمایه گذاری
◾️آی تی
◾️حراجی
◾️مدیریت زنجیره تامین

به‌عنوان یک کارگر خارجی، به دلیل محدودیت‌های دولتی در استخدام، برای شروع برخی مشاغل در ترکیه به سختی تحت فشار خواهید بود - زمینه‌های قانونی، پزشکی و معدنی برای متقاضیان بین‌المللی ممنوع است.

اگر امیدوارید انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی تدریس کنید یا وارد صنعت گردشگری شوید، خوش شانس هستید - کارگران خارجی انگلیسی زبان در این بخش ها محبوبیت خاصی دارند. در حالی که نیازی نیست به زبان ترکی تسلط داشته باشید، اما برای موفقیت در کار خود حداقل باید زبان را خوب درک کنید.

در حالی که هزینه زندگی در ترکیه به طور کلی بسیار پایین تر از دیگر کشورها است، اکثر حقوق های شغلی فارغ التحصیلان هزینه های زندگی اولیه را پوشش می دهند و نه چیزهای دیگر.

موقعیت ترکیه به عنوان پل بین اروپا و آسیا، آن را به مقصد دروازه ای فریبنده برای کارگران خارجی تبدیل می کند که امیدوارند چشم انداز تجارت جهانی را به دست آورند.
 
تجربیات مهاجرتی: قبل از مهاجرت به ترکیه حتما این مطلب را بخوانید
کار درترکیه- مشاغل مورد نیاز- کاریابی - ویزای کار.jpg
چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم
جستجوی شما برای کار در ترکیه از خانه شروع می شود، زیرا قبل از ورود به کشور برای گرفتن مجوز کار به تایید کار نیاز دارید. تعدادی سایت کار وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید:
مشاغل تابستانی
کارهای تابستانی زیادی برای کسانی که دوست دارند طعم فرهنگ ترکی را بچشند و در عین حال درآمد کمی دارند، به خصوص در صنعت گردشگری وجود دارد.

این که آیا به دنبال جای خالی عمومی هستید یا یک شهر ترکیه را در ذهن دارید، از این سایت دیدن کنید:
از طرف دیگر، می‌توانید در یک آژانس موقت مانند  Adecco Turkey ثبت‌نام کنید و به‌روزرسانی‌های موقعیت‌های کوتاه‌مدت را متناسب با ترجیحات خود دریافت کنید.

مشاغل آموزشی
از آنجایی که این کشور به ایجاد پیوند با اقتصادهای انگلیسی زبان ادامه می دهد، معلمان TEFL (تدریس زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی) در تمام نقاط ترکیه و برای دانش آموزان در هر سنی به دنبال آن هستند. تقاضا به ویژه در نقاط داغ از جمله استانبول، آنکارا و ازمیر بالا است.

پس از دریافت مدرک لیسانس، گواهی دوره TEFL 170 ساعته و تجربه عملی در کلاس درس، کاندیدای اصلی برای کار TEFL در ترکیه خواهید بود.

جستجوی خود را برای مشاغل TEFL در ترکیه با استفاده از سایت های زیر آغاز کنید:
دوره های کارآموزی
به احتمال زیاد فرصت‌هایی را در استانبول پیدا خواهید کرد، جایی که بسیاری از شرکت‌های جهانی مانند گوگل، ردبول، وودافون و کلگیت پالمولیو دارای پایگاه‌های ترکیه هستند.

برای شروع دوره کارآموزی در ترکیه به مجوز کار نیاز دارید که می توانید آن را از کنسولگری ترکیه در کشور خود دریافت کنید.

دوره های کارآموزی عمدتاً بدون دستمزد هستند، اما برخی از کارفرمایان مسکن رایگان در سالن های دانشگاه ترکیه و کمک هزینه ماهانه، اغلب در منطقه 1485 TRY (120 پوند) ارائه می دهند.

ویزای ترکیه
مجوزهای کارگران خارجی از طریق مشاغل برای موقعیت های خاص صادر می شود و در ابتدا به مدت شش ماه طول می کشد اگرچه می توان آنها را تا شش سال تمدید کرد.

برای درخواست مجوز کار از ایران، ابتدا باید یک پیش درخواست برای ویزا ارسال کنید. این شامل آپلود کپی از اسنادی است که باید قبل از اینکه نسخه اصلی را به وقت ملاقات حضوری درخواست در کنسولگری یا سفارت ترکیه محلی خود، مانند سفارت ترکیه در تهران ببرید، بارگذاری کنید.

این اسناد عبارتند از:
یک نامه رسمی که جزئیات پیشنهاد شغلی شما را نشان می دهد
بیمه سلامت معتبر
پاسپورتی که 60 روز دیگر پس از پایان کار اعتبار دارد
یک عکس به اندازه پاسپورت

پس از شرکت در این قرار ملاقات و ارائه مدارک، کارفرمای شما درخواست ویزای شما را در عرض ده روز با وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه انجام خواهد داد.

برای دریافت مجوز اقامت لازم برای اقامت خود، باید ظرف یک ماه پس از ورود خود در اداره پلیس محلی ترکیه ثبت نام کنید.

برای راهنمایی بیشتر، به اطلاعات ویزای وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه برای خارجی ها مراجعه کنید. اگر آماده درخواست هستید، می توانید با پر کردن پیش درخواست آنلاین خود در رویه های کنسولی جمهوری ترکیه، فرآیند ویزا را آغاز کنید.
 
الزامات زبان
ترکیه نمره مهارت انگلیسی پایینی دارد و تنها حدود 17 درصد از جمعیت می توانند به این زبان صحبت کنند.

در حالی که زبان انگلیسی در شهرهای بزرگتر، مانند آنکارا و استانبول، یک شکل معمول از ارتباطات تجاری است، اما بدون درک حداقلی از زبان ترکی، با مشکل مواجه خواهید شد.

ممکن است قبل از ورود به کشور، آزمون زبان استانداردی برای قبولی وجود نداشته باشد، اما داشتن درک زبان ترکی، چشم‌انداز شغلی شما را افزایش می‌دهد و اطمینان حاصل می‌کند که کار شما از استاندارد بالایی برخوردار است.

اگر مشغول به کار در TEFL هستید، باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید و فقط به زبان ترکی تسلط داشته باشید. با این حال، هر چه بیشتر ترکی بدانید، زندگی روزمره شما آسان تر خواهد شد.

برای یادگیری برخی از عبارات اولیه ترکی، به زبان های بی بی سی - راهنمای ترکی مراجعه کنید.
 
مهمترین وبسایتهای کاریابی در کشور ترکیه
کار-درترکیه-مشاغل-مورد-نیاز-کاریابی-ویزای-کار
چگونه صلاحیت های خود را برای کارفرمایان توضیح دهید

شما نباید با ارائه مدارک تحصیلی ایران خود به کارفرمایان ترک مشکلی داشته باشید، زیرا ارائه دهندگان آموزش عالی ترکیه به چارچوب ملی صلاحیت ها برای آموزش عالی در ترکیه پایبند هستند.

کار در ترکیه چگونه است
از آنجایی که 99 درصد از جمعیت ترکیه مسلمان هستند، طبق آمار دولتی، اعیاد مذهبی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

دو جشن اسلامی، جشن سه روزه پایان ماه مبارک رمضان و جشن چهار روزه قربانی، با هفت جشن ملی ترکیه همراه است.

ساعات کار نمی تواند بیش از 45 در هفته باشد و معمولاً به طور مساوی در شش روز تقسیم می شود. از نظر فنی، هفته کاری استانداردی وجود ندارد - بیشتر مشاغل از ساعت 8.30 صبح تا 5.30 بعد از ظهر باز می شوند و در طول ماه های تابستان زمان شروع و پایان زودتر خواهد بود.

استحقاق مرخصی استحقاقی سالانه پس از یک سال خدمت در هر شغلی شروع می شود، با 14 روز در خدمت یک تا پنج سال، که در مرحله به 26 روز برای 15 سال خدمت اضافه می شود.

حداقل دستمزد در ترکیه به شدت کمتر از کشورهای اروپایی و امریکا است، با کارگرانی که مجرد هستند فقط 3578 TRY (292 پوند) در ماه (قبل از مالیات) در سال 2021 به جیب می زنند. کارگران متاهل با سه فرزند 3013.70 TRY (246 پوند) در ماه دریافت می کنند.

با این حال، هزینه زندگی در ترکیه بیش از نیمی (54٪) کمتر از دیگر کشورها است و قیمت اجاره بها سه چهارم (76٪) کمتر است. برای آمار دقیق تر به Numbeo مراجعه کنید.
 
راهنمای کار در اروپا کشور به کشور: مشاغل مورد نیاز
راهنمای کار در خارج:  بیشترین فرصت های شغلی در کدام کشورها هستند؟
میزان حقوق در اروپا در مقابل ایالات متحده: راهنمای انتخاب بهترین مقصد برای مهاجرت کاری

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش