برای خرید آیفون۱۳ چند روز درایران باید کار کرد؟ درکشورهای اروپایی چطور؟

در حالی که هر کارگر ساده لوکزامبورگی با دریافت حداقل دستمزدِ ۱۳ روز کاری می‌تواند یک دستگاه گوشی آیفون۱۳ خریداری کند، این دوره انتظار در ترکیه و آلبانی به ۸۰ و ۱۱۳ روز می‌رسد و در ایران نیز ۳۳۹ روز خواهد بود.

مقایسه دوره انتظار مردم کشورهای مختلف برای خرید یک کالای مشابه که نرخ‌گذاری مشخصی در جهان دارد، یکی از شاخص‌های مقایسه قدرت خرید مردم این کشورهاست؛ مقایسه‌ای که با لحاظ نرخ برابری ارزهای ملی و میزان حداقل دستمزد تعیین شده توسط دولت‌ها صورت می‌گیرد.

شرکت اپل از نزدیک به یک هفته پیش، عرضه سری جدید گوشی‌های هوشمند پرطرفدار خود را آغاز کرده است. در میان سری ۱۳ گوشی‌های آیفون، عرضه مدل آیفون۱۳ معمولی در بازار اروپا بر پایه حداقل نرخ ۹۰۹ یورو آغاز شده است.
برای خرید آیفون۱۳ باید چند روز در کشورهای اروپایی کار کرد؟ در ایران چطور؟
این در حالی است که در لوکزامبورگ حداقل دستمزد ماهانه دو هزار و ۲۰۲ یورو است و این بدان معناست که هر کارگر ساده شاغل در این کشور می‌تواند با هزینه‌کرد دستمزد تنها ۱۳ روز کاری خود یک دستگاه آیفون۱۳ خریدار کند.

متوسط نرخ حداقل دستمزد روزانه در میان ۲۱ کشور از اعضای اتحادیه اروپا که دارای قانون حداقل دستمزد ملی هستند، در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۳۰ یورو است. بر این اساس، هر شهروند شاغل در اتحادیه اروپا برای خرید یک گوشی آیفون۱۳ حداکثر باید دستمزد حدود یک ماه خود را به طور کامل پس‌انداز کند.

البته در میان ۲۷ عضو اتحادیه اروپا کشورهای ایتالیا، دانمارک، قبرس، اتریش، فنلاند و سوئد دارای قانون تعیین حداقل دستمزد توسط دولت نیستند؛ کشورهایی که معمولا سطح دستمزد در آنها بالاتر از متوسط ۲۱ عضو دیگر است و بر این اساس باید حداکثر دوره انتظار برای خرید یک دستگاه گوشی آیفون۱۳ در اتحادیه اروپا را کمتر از یک ماه در نظر گرفت.

اما در میان کشورهای اروپایی خارج از اتحادیه، کارگران آلبانیایی با توجه به حداقل دستمزد ماهانه ۲۴۴ یورویی، پایین‌ترین قدرت خرید را دارند و کارگران ترکیه هم بر اساس حداقل دستمزد ماهانه ۳۴۷ یورویی حدود ۸۰ روز باید برای خرید آیفون۱۳ کار کنند.

مطابق اعلام وزارت رفاه، کار و تامین اجتماعی ایران، حداقل دستمزد روزانه هر کارگر در این کشور برای سال جاری خورشیدی ۸۸ هزار و ۵۱۶.۵ تومان تعیین شده که بر پایه نرخ آزاد یورو(۳۳ هزارتومان) که مبنای واردات گوشی‌های خارجی تلفن همراه نیز قرار می‌گیرد، برابر با ۲.۶۸ یورو است. بنابراین، هر کارگر ایرانی حداکثر باید دستمزد ۳۳۹ روز کاری خود را برای خرید آیفون۱۳ پس‌انداز کند.
 
بالاترین دستمزد‌ها در کدام کشور‌ها پرداخت می‌ شود؟
در کدام کشورگرفتن ویزای کار و پیدا کردن شغل راحت‌تر است

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
6 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش