بیهوده بودن طرح تجمیعی گرایش‌های دانشجویان دکتری

به گزارش ویکی گرام، محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره طرح تجمیعی گرایش دانشجویان دکتری اظهار کرد: در یک دوره‌ای در مقطع دکتری گرایش‌هایی صورت گرفت، اما این موضوع خلاف ذات دکتری بود.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

او افزود: موضوع رساله دانشجویان دکتری متناسب با حوزه تخصصی رشته تحصیلی آن هاست و طبیعتا رساله هم یک موضوع عمیقو محدود است؛ چرا که فرد در آن موضوع باید صاحب نظر شود و به انجام نوآوری بپردازد.

نیلی احمدآبادی تصریح کرد: تفکیک دکتری به گرایش‌های مختلف دقیق نیست؛ چرا که موضوع رساله‌ها محدود است. به همین علت در دنیا هم به هیچ عنوان رشته دانشجویان دکتری به گرایش‌ها تفکیک داده نمی‌شود، بلکه رساله فرد مبنا و تعیین کننده است.

رئیس دانشگاه تهران ادامه داد: وقتی رشته‌ای تسهیل شود، عملا امکان کار دقیق و عمیق از فرد گرفته می‌شود و به همین علت اثربخشی آن هم کم خواهد شد. در دوره دکتری تعدادی واحد درسی وجود دارد که دانشگاه‌های کشور متناسب با تصمیم گیری هایشان تفاوت‌هایی در واحد‌ها ایجاد می‌کنند.

نیلی احمدآبادی گفت: مزیت رشته‌های تحصیلی به این است که مجموعه‌ای وسیع از درس‌ها وجود داشته باشند تا استادان راهنمای دانشجو متناسب با رساله مدنظر تعدادی از درس‌ها را مشخص کند تا دانشجو به اخذ آن‌ها در طول ترم اقدام کند، لذا در همین محدود موضوع تحصیل فرد به صورت طبیعی در چهارچوب موضوع رساله محدود خواهد شد.

رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: در مقطع دکتری خیلی موضوعیتی به گرایشی شدن نیست و عنوان رشته فرد نمی‌تواند زیر مجموعه گرایش باشد و گفتنی است که طرح تجمیعی دانشجویان دکتری نه تنها اقدام مناسبی نبوده، بلکه کاملا بیهوده است و بایستی عنوان رشته‌های دکتری را گسترده‌تر کنیم تا فرد با انتخاب رساله و پایان نامه‌ها عملا در حوزه تحقیقش موفق شود.

➕ بیشتر بخوانید:
فراخوان جذب پژوهشگر پسادکتری
سهم ۳ رشته پرطرفدار علوم پزشکی از پذیرش کنکور ۱۴۰۰
اطلاعيه سازمان سنجش برای پذيرفته‌شدگان‌ نهايی آزمون دکتری 1400
زمان اعلام نتیجه نهایی کنکور سراسری و کارشناسی ارشد مشخص شد

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش