برترین مدارک مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل خارج از کشور در سال 2022

بیش از ده هزار دوره کارشناسی ارشد در جهان وجود دارد که می توانید برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب کنید و بسیاری از آنها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

طبق آمار OECD، سالانه بیش از 500000 دانشجوی بین المللی از یک دوره کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند. مطالعه فشرده، پروژه های تیمی و تحقیقات مستقل معمولاً از نقاط تمركز دوره های كارشناسی ارشد است.

اما رشته های مختلفی در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. برای اطمینان از اینکه از یک رشته مناسب استفاده می کنید، باید بدانید که هر نام رشته چیست. کدام یک مناسب شما خواهد بود؟ در مورد انواع مدارک تحصیلات تکمیلی که می توانید پس از اتمام دوره تحصیلات لیسانس خود کسب کنید، پاسخ های روشنی پیدا کنید در اینجا برترین رشته های تحصیلی کارشناسی ارشد در سال 2021-2022 توضیح داده شده:
 
مزایای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی در خارج
فاکتورهای مهم در انتخاب محل برای تحصیل در خارج از کشور

1. درجه M.A.
مدرک کارشناسی ارشد (MA) برخی از آسان ترین مدارک دانشگاه های سراسر جهان است. کارشناسی ارشد به طور کلی در رشته هایی مانند تاریخ، زبان، ارتباطات، علوم انسانی، علوم اجتماعی متمرکز هستند.

شما می توانید هر استاد دانشگاهی و علمی-پژوهشی را پیدا کنید که معمولاً دو سال طول می کشد.

2. درجه M.Sc
مقاطع کارشناسی ارشد (کارشناسی ارشد) جنبه فنی بیشتری از تحصیلات کارشناسی ارشد را پوشش می دهد. همانطور که از نامش پیداست، کارشناسی ارشد برنامه ها بر یادگیری و تحقیقات علمی متمرکز هستند.

رشته های خاصی مانند Economy هم دارای مدرک کارشناسی و هم کارشناسی ارشد هستند. دوره های تحصیلی گاهی اوقات، ممکن است برنامه هایی از علوم انسانی یا اجتماعی را به عنوان درجه کارشناسی ارشد پیدا کنید، زیرا کنوانسیون دانشگاه ها گاهی متفاوت است. تفاوت با سبک تدریس ایجاد می شود.

در برنامه M.A، سخنرانی ها و سمینارها و یک امتحان نهایی یا یک پایان نامه یا یک پروژه تحقیقاتی مستقل خواهید داشت. با این حال، کارشناسی ارشد یک مولفه تحقیقاتی قوی تر خواهد داشت و برخی از کارفرمایان ممکن است این مهارتهای ارزشمند را در نظر بگیرند.
3. مدرک MBA
مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) نوعی از درجه معتبر مانند دو بخش از بخش بالا است. این نوع مدرک دانشگاهی فارغ التحصیلان لیسانس را با تجربه کاری گسترده یا متخصصانی را که می خواهند حرفه خود را به سطح بعدی برسانند، هدف قرار می دهد.

شما می توانید مدرک MBA را در دانشگاه یا در مدرسه بازرگانی کسب کنید. MBA بیشتر افراد حرفه ای 27-32 ساله را هدف قرار می دهد و تجربه کار در اکثر موارد اجباری است.

4. مدارک EMBA
مدارک اجرایی MBA به ویژه برای مدیران، کارآفرینان و انواع مختلف رهبران کسب و کار طراحی شده است که به دنبال افزایش گزینه ها و مهارت های خود هستند.

5. درجه MiM
مدرک کارشناسی ارشد مدیریت (MiM) یک گزینه مطالعه تازه اما امیدوار کننده است که به طور کلی دانشجویان جاه طلب زیر 23 سال را جذب می کند. MIM که بیشتر در دانشگاه ها و کالج های اروپا یافت می شود، در آسیا، استرالیا و کانادا نیز موجود است.

به طور رسمی به عنوان یک ارشد علوم شناخته می شود، MIM حول تئوری و تحقیق متمرکز شده است، به غیر از این واقعیت که معمولاً به چند سال سابقه کار یا هیچ یک از آنها نیاز ندارد، در مقایسه با درجه MBA، که در آن نامزدهای واجد شرایط باید حداقل 3 سال تجربه حرفه ای داشته باشند.

6. درجه M.Res.
مدرک کارشناسی ارشد تحقیقات (M.Res.) به شدت در تحقیقات علمی، پروژه ها و مطالعات کاربردی متمرکز هستند. این اغلب توسط دانشجویانی که پس از فارغ التحصیلی برای یک حرفه تحقیقاتی یا مدرک دکترا آماده می شوند، ترجیح داده می شود. در حالی که تحقیقات در سایر دوره های کارشناسی ارشد نیز وجود دارد، M. Res. اساساً در مورد کلاسهای عملی و کاربردی است.

7. M.Phil. درجه
اگر به دنبال یک مدرک اختصاصی تحقیق هستید، مدرک کارشناسی ارشد فلسفه (M.Phil.) گزینه خوبی است. این به عنوان پلی برای دکترا دیده می شود و مدت آن بین یک تا دو سال است.

M.Phil راهی برای کنترل بهتر دانشگاهها بر اتمام تحصیل در مقطع دکترا هستند و دانشجویان می توانند از یک سال فراغت تا درجه بعدی لذت ببرند. برخی از دانشجویان تصمیم می گیرند که به دلیل طولانی بودن یا دشواری، تحصیلات دکترا را کنار بگذارند.
8. درجه LLM
مدرک کارشناسی ارشد حقوق (LLM) معمولاً یک سال طول می کشد و بسیاری از دانشجویان تصمیم می گیرند که بلافاصله بعد از لیسانس حقوق آنها را دنبال کنند. با این حال، لیسانس حقوق الزام شرط ورود به این رشته نیست. برخی از محبوب ترین درجات این نوع می توان به کارشناسی ارشد حقوق اروپا، حقوق مالیاتی، حقوق محیط زیست، حقوق کیفری، حقوق بین الملل یا حقوق بشر اشاره کرد.

9. درجه M.Eng.
مدرک کارشناسی ارشد مهندسی (MEng) یک برنامه آموزشی حرفه ای است و در برخی از کشورها مانند انگلستان برای تبدیل شدن به یک مهندس یک شرط اصلی است. برخلاف اکثر دوره های کارشناسی ارشد، MEng یک مدرک کارشناسی ارشد یکپارچه است که از سطح کارشناسی شروع می شود.

وقتی تصمیم گرفتید چه رشته ای را برای آینده شغلی خود ترجیح می دهید، به خاطر داشته باشید که شرایط ورود برای اکثر این دسته ها متفاوت است. معمولا، همراه با تخصص قوی، انتظارات پذیرش بالا نیز همراه است.

10. Postgraduate diplomas
Postgraduate diplomas (PGDip / PgDip / PG Dip. / PGD / PgD / PDE) در برخی از کشورها پس از کسب مدرک کارشناسی اعطا می شود. این مدرک به عنوان اولین سال تحصیل دو ساله در سطح کارشناسی ارشد است. شما می توانید در PGDip ثبت نام کنید. اگر مدرک لیسانس دارید یا در برخی موارد نادر حتی یک دیپلم 12 ساله دارید.

11.  Graduate certificates
گواهینامه تحصیلات تکمیلی (GradCert / GCert / GradC) یک برنامه آموزشی تخصصی است که مدت زمان آن یک سال، یک ترم یا یک ترم است. این گواهی فقط مهارت های یادگیری first-cycle را منعکس می کند و پس از اتمام برنامه انتخابی خود، مهارت هایی در سطح لیسانس خواهید داشت. GradCert را پیدا خواهید کرد. معمولاً در زمینه های تحصیلی مانند روانشناسی، مشاوره، مدیریت یا حقوق.

تفاوت اصلی بین PGDip. و GradCert.is است که برای دریافت گواهینامه تحصیلات تکمیلی نیازی به مدارک تحصیلی عالی ندارید.

آماده درخواست برای کارشناسی ارشد در خارج از کشور هستید؟
مدرک کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که تازه تحصیلات خود را به پایان رسانده اند و همچنین برای افرادی که تجربه کاری دارند و می خواهند شغل خود را تغییر دهند یا موقعیت مدیریتی را بدست آورند، ایده آل است. مهمترین توصیه ای که می توانیم ارائه دهیم این است که اینقدر روی نام و نوع برنامه دانشگاهی تمرکز نکنید، بلکه بیشتر به برنامه درسی، اهداف و میزان کلاسها و فرصتهای عملی تمرکز کنید.

اکنون که از تمام جزئیات مربوط به انواع مدارج علمی آگاهی دارید، آماده انتخاب برنامه و شروع تحصیل در خارج از کشور هستید. در اینجا چند دانشگاه برتر برای تحصیل در مقطع ارشد را توصیه می کنیم:

◾️دانشگاه کلمبیا، ایالات متحده
◾️کالج کینگ لندن، انگلستان
◾️دانشگاه تورنتو، کانادا
◾️دانشکده تجارت ESCP، فرانسه
◾️انستیتوی فناوری کارلسروهه (KIT)، آلمان
◾️دانشگاه تیلبورگ، هلند
◾️دانشگاه استرالیای غربی، استرالیا

برای راهنمایی بیشتر در مورد انتخاب رشته و دانشگاه، به لینک های زیر مراجعه کنید:

مهمترین جنبه‌های و مراحل اپلای و گرفتن ویزای دانشجویی
بهترین رشته های تحصیلی برای اپلای در تمام کشورها
6 اشتباه عجیب و غریب که هنگام اپلای باید از آن اجتناب کنید
بهترین وبسایت ها برای پیدا کردن دانشگاه مورد نظر برای اپلای

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش