دردسرهای دانشجویان دانشگاه آزاد برای انتخاب واحد

به گزارش ویکی گرام، فرایند انتخاب واحد ترم تابستان ۱۴۰۰ در دانشگاه آزاد از روز شنبه ۲۶ تیرماه برای دانشجویان ورودی ۹۷ و ماقبل و روز گذشته برای دانشجویان ورودی ۹۸ و ۹۹ انجام شد؛ از امروز دوشنبه ۲۸ تیرماه تا ۳۱ تیرماه نیز کلیه ورودی‌ها امکان انتخاب واحد را در سامانه آموزشیار خواهند داشت.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

از دو روز گذشته برخی دانشجویان برای ورود به سامانه آموزشیار و انتخاب واحد با مشکلاتی رو به رو شدند.

یکی از فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد در این رابطه به مهر می‌گوید: روز اول انتخاب واحد برای دریافت کد عبور و ورود به سامانه آموزشیار باید یکی از پیام رسان های داخلی را در گوشی نصب می‌کردیم تا رمز عبور آنجا ارسال شود اما در برخی موارد حتی با نصب این پیام رسان، هیچ کدی برای من و بسیاری از دانشجویان ارسال نشد و اگر هم ارسال می‌شد زمانش منقضی شده بود.

پس از آنکه دانشجویان در فضای مجازی نسبت به اختلال ایجاد شده گلایه و اعتراض کردند، برخی دانشجویان اعلام کردند اجبار به استفاده از پیام رسان و نصب آن حذف شده است و بعد از یک دقیقه و نیم کد تصویری نمایش داده می‌شود.

و اما یکی دیگر از موضوعات قابل توجه برای دانشجویان این است که برای انتخاب واحد از ترم گذشته سامانه آموزشیار آنها را ملزم به پیش پرداخت «شهریه متغیر» برای انتخاب واحد کرده است؛ به این صورت که دانشجو برای انتخاب واحد مجبور است در منوی انتخاب واحد و از طریق گزینه پرداخت الکترونیکی، حداقل پیش‌پرداخت شهریه را پرداخت کند.

یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید: از ترم گذشته (بهمن ماه) گزینه‌ای در سامانه آموزشیار تحت عنوان پیش پرداخت شهریه باز شده و دانشجویان باید در حین انتخاب واحد این پیش پرداخت را واریز کنند. روز گذشته دانشجویان پزشکی تهران و تهران جنوب به امور مالی دانشکده مراجعه کردند اما پاسخی دریافت نکردند و ساعت ۱۲ کارکنان در اتاق را بستند و رفتند.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات دانشجویان بحث میزان افزایش شهریه است؛ به طور مثال من ابتدای ترم گذشته شهریه متغیر و ثابت را به طور کامل پرداخت کردم اما پایان ترم حدود ۲۰۰-۳۰۰ هزار تومان بدهکار شدم و مجدد پرداخت کردم؛ برخی دیگر از دانشجویان هم شرایط من را داشتند. برای ما جای سوال است که شهریه هر واحد نظری و میزان افزایش شهریه برای واحدها چقدر است اما در سامانه آموزشیار این موارد نمایش داده نمی‌شود در حالی که در سامانه قبلی این شفافیت وجود داشت.

این دانشجو درباره مشکلات شهریه‌ای برخی دانشجویان رشته پزشکی می‌گوید: یک ماه گذشته دانشجویان پزشکی تهران برای گرفتن معرفی نامه برای گذراندن دوره کارورزی در بیمارستان باید از امور مالی دانشکده یک نامه تعیین تکلیف می‌گرفتند تا مشخص شود بدهی ندارند؛ وقتی دانشجویان به مالی مراجعه کردند، به آنها گفته شد باید از ۲ تا ۸ میلیون تومان بسته به اینکه چه ترمی هستند، اضافه‌تر پرداخت کنند و علت را این‌طور ذکر کردند که «کسری بودجه داریم و این مبلغ را باید پرداخت کنید تا برای ترم بعد شما محاسبه شود، در غیر این صورت تیرماه شما را به بیمارستان معرفی نمی‌کنیم.»

این فعال دانشجویی افزود: برخی دیگر از دانشجویان کارشناسی ارشد که در مرحله پایان نامه قرار دارند می‌گویند زمان اخذ واحد پایان نامه کل شهریه را تسویه کرده‌اند و برای تمدید آن، سامانه آموزشیار مجدد کل مبلغ واحد پایان نامه را برای آنها ثبت کرده در حالی که برای تمدید باید نصف مبلغ گرفته شود.

از دیگر مشکلات دانشجویان در زمان انتخاب واحد، ارورهایی است که با آن مواجه می‌شوند از جمله اینکه در هنگام انتخاب واحد با این پیام‌ها رو به رو می‌شوند؛ «جزو گیرندگان این درس نمی‌باشید» و «این درس جزو دروس رشته دانشجو نمی‌باشد».

این در حالی است که به گفته خود دانشجویان درس انتخابی یا جزو رشته آنها بوده و یا جزو دروس عمومی ست ولی دفتر برنامه‌ریزی (مدیر گروه یا کارشناس گروه) باید این دروس را به عنوان دروس تحصیلی دانشجو در سامانه تعریف کند.


➕ بیشتر بخوانید:


وزیر علوم نحوه شروع کلاس‌های دانشجویان در سال جدید را توضیح داد

آموزش و امتحانات دانشجویان علوم پزشکی حضوری شد/ تغییر شرایط مرخصی

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
4 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
10 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
10 ماه پیش