چگونه اولین رزومه خود را بنویسیم؟

آیا نگران نوشتن اولین رزومه خود هستید؟ نگران بودن طبیعی است. همچنین، قابل درک است که شما هیچ یک تجربه کاری قابل توجهی ندارید. اولین چیزی که باید درک کنید این است که اولین رزومه شما مربوط به سابقه کار نیست. به همین دلیل است که شما برای کارهای تازه تر و مشاغل سطح پایین اقدام می کنید.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

بنابراین نگرانی از اینکه هیچ تجربه ای ندارید را رها کنید و شروع به نوشتن یک رزومه چشمگیر کنید. در اینجا برخی از نکات برای راهنمایی چگونه اولین رزومه خود را بنویسیم؟ آورده شده است.

تحقیق کلمات کلیدی
قبل از شروع به نوشتن اولین رزومه، کلمات کلیدی مرتبط را که در پست های مربوط به شغل خود مشاهده می کنید یادداشت کنید. این کلمات کلیدی شامل چنین مهارتهایی است که اغلب در اعلان شغل ظاهر می شود. به برخی از درگاه های شغلی آنلاین بپیوندید. مشاغل سطح پایین را در رشته خود جستجو کنید و شرح شغل را کاملاً بخوانید.

شما باید مهارت ها و نقش های شغلی ارسال شده توسط کارفرما در آگهی شغلی را به دقت مطالعه کنید. این یک ایده عالی از مهارت ها و کلمات خاصی است که کارفرمایان در صنعت شما هدف قرار می دهند. از میان کلمات کلیدی ذکر شده، بهترین شرایط را با شرایط و شغل خود مطابقت دهید.

به یک قالب استاندارد در نظر بگیرید
نوشتن اولین رزومه کاری شادی آور است. دانشجویان تمایل دارند گاهی اوقات بیش از حد خلاق باشند و رزومه خود را بهم بزنند. به نظر می رسد سایر دانشجویان بسیار خلاق نیستند و یک رزومه کسل کننده ارائه می دهند. قرار است هر دو آن رزومه در نگاه اول به سطل زباله بیندازند.

شما باید به یک قالب استاندارد پایبند باشید و با آن تمرین کنید. این چیزی است که رزومه شما نباید به نظر برسد:

کارت دعوت عروسی نیست: از قلم ها و رنگ های فانتزی استفاده نکنید. رزومه شما باید حرفه ای به نظر برسد و مانند نمونه ای نباشد كه توسط یك بچه 10 ساله طراحی شده است.

تبلیغ بنر نیست: رزومه شما نباید خیلی طولانی باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که شما با رزومه ای روبرو می شوید که به نظر می رسد مانند یک تبلیغ بنر باشد. رزومه شما نمی تواند بگوید سلام، سوپ؟ فارغ التحصیل بازاریابی در اینجا، اکنون مرا استخدام کنید!

یک رزومه استاندارد شامل نام و اطلاعات اصلی شما در بالا است و با یک هدف دنبال می شود. درست در زیر هدف، مهارت های خود را لیست می کنید. به دنبال آن تجربه کاری (در صورت وجود) انجام می شود. در زیر آن، شما باید تاریخچه آموزش را وارد کنید. رزومه را با افتخارات و دستاوردهای قابل توجه خود جمع کنید.

یک هدف را وارد کنید
شما باید چند خط زیر بخش هدف بنویسید. یک هدف مشخص کننده آنچه شما به دنبال آن هستید می باشد. این خلاصه ای مختصر از شما و آرزوهای شغلی شماست. شما باید یک هدف شغلی منحصر به فرد بنویسید که اهداف شغلی شما را نشان دهد. نباید بیشتر از سه جمله باشد.

باور کنید، بسیاری از دانشجویان اهداف را از اینترنت کپی می کنند و در نهایت هدف مشابهی دارند. حدس بزنید رزومه آنها چه می شود؟ بله، همه آنها به زباله ها ریخته می شوند. هدف شما باید ذات اهداف شما را به عنوان یک حرفه ای تصرف کند. بنابراین، آن را منحصر به فرد نگه دارید و خودتان بنویسید.

مهارت های خود را برجسته کنید
درست در زیر هدف، شما باید مهارت های خود را ذکر کنید. هنگام نوشتن مهارت ها، از کلمات کلیدی که در مورد آنها تحقیق کرده اید کمک بگیرید. این مهمترین قسمت رزومه اول شماست. شما باید تمام مهارت های مربوط و لازم را ذکر کنید. قبل از نوشتن مهارت ها، در مورد شغل مورد نظر خود بخوانید.

تمام مهارتهای لازم در کارنامه خود را در کارنامه خود برجسته کنید. بسیاری از کارفرمایان فقط مهارت های شما را به مهارت های مورد نیاز برای این نقش تقسیم می کنند و برای خواندن مطالب بیشتر زحمت نمی کشند. داشتن مجموعه ای از مهارت های منطبق با شرایط، شانس انجام مصاحبه را بسیار افزایش می دهد.

آن را مرتبط نگه دارید
وقتی اولین رزومه خود را می نویسید، این احتمال وجود دارد که هیچ تجربه کاری مرتبط برای لیست کردن نداشته باشید. از این بابت نگران نباشید زیرا اکثر دانشجویان تجربه ای مثل شما ندارند. از ذکر هر تجربه ای که مربوط به شغل مورد نظر شما باشد خودداری کنید.

به عنوان مثال، اگر برای نقش مدیر فروش متقاضی هستید، کارفرما تحت تأثیر برنامه کارآموزی شما به عنوان یک توسعه دهنده وب قرار نمی گیرد. وقتی درمورد دستاوردها و سرگرمی ها در رزومه خود می نویسید، همین قانون اعمال می شود. شما باید تمجیدها و علایق مرتبط را فهرست کنید.

آموزش خود را برجسته کنید
شما به عنوان دانشجویی که به دنبال اولین کار خود هستید، باید بر تاریخچه تحصیلات خود تأکید کنید. این بزرگترین سرمایه در رزومه شما است. با بالاترین درجه و سپس درجه پایین شروع کنید.

شما باید نام مدرک و نمره هایی را که کسب کرده اید درج کنید. از درج هر پیشرفت تحصیلی که ممکن است داشته باشید، امتناع نکنید. اشکالی ندارد که در زمینه رزومه در مورد برتری علمی خود لاف بزنید.

آن را مرتب و کوتاه نگه دارید
شاید شما برای تهیه اولین رزومه خود نیاز به توضیحات زیادی نداشته باشید. با این حال، شما نباید چیزهای بی ربط را وارد کنید. رزومه باید یک صفحه داشته باشد. شما می خواهید که رزومه با فونت های مناسب و در اختیار گذاشتن فضای خالی کافی شسته و رفته به نظر برسد.

صادق باش
این خیلی مهم است. تحت هیچ شرایطی نباید در مورد تحصیلات، مهارت ها یا هرگونه موفقیت خود دروغ بگویید. به خصوص وقتی صحبت از تاریخچه تحصیلات شما می شود، صادق باشید. حقیقت شما سرانجام آشکار خواهد شد بنابراین، هرگز نباید در مورد رزومه خود دروغ بگویید این ممکن است هزینه و اتلاف زمان را به همراه داشته باشد.

بدون اشتباه
این ناگفته نماند که رزومه شما باید از هرگونه خطا عاری باشد. قبل از ارسال رزومه باید چندین بار تصحیح کنید. نباید علائم نگارشی، املایی یا اشتباه دستوری وجود داشته باشد.

می توانید از ابزار ویرایش در اینترنت استفاده کنید یا در صورت لزوم از یک معلم کمک بگیرید. متناوباً، می توانید از یک مشاور شغلی درخواست کنید تا به شما کمک کند. یک اشتباه در رزومه می تواند تأثیر بدی بر کارفرما بگذارد.

کمک از باتجربه های
پس از تهیه پیش نویس نهایی رزومه، چند چاپ انجام دهید و از اطرافیان خود بخواهید آن را بخوانند. این شامل والدین، خواهر و برادر بزرگتر، همسایگان یا هر دوستی است که حرفه ای کار می کند. همه آنها آنجا بوده اند و می توانند شما را با هر چیزی که نیاز به بهبود رزومه شما دارد راهنمایی کنید.

➕ بیشتر بخوانید:
نکاتی مهم برای اپلای با معدل پایین
تاثیر مدرک دانشگاه دولتی و آزاد در فرآیند اپلای
چطور برای اپلای استاد راهنما پيدا كنيم و به آنها ایميل بزنيم؟

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش