تحصیل در خارج: پرسشهای متداول

مجموعه ای از پرسش های متداول درباره ی تحصیل در خارج از کشور را برایتان آماده کرده ایم. با خواندن پاسخ این پرسشها اطلاعاتی راجع به انتخاب جای تحصیل، چگونگی اپلای، الزامات ورود به کشور خارجی، اخذ ویزای دانشجویی، شهریه ها و کمک های مالی، پیدا کردن بورسیه های تحصیل در خارج و دیگر اطلاعات به درد بخور کسب میکنید.

چرا تحصیل در خارج؟
دلایل زیادی هست که چرا دوره های تحصیل در خارج دارند اینقدر محبوب میشوند. جذابیت های این نوع تحصیل برای بیشتر دانشجویان بین المللی معمولاً ترکیبی است از بهره مندی از یک آموزش باکیفیت، تجربه ی غوطه ور شدن در یک فرهنگ جدید (و اغلب یک زبان جدید)، به دست آوردن طرز فکر جهانی و وسعت دادن به چشم انداز آینده شغلی.

عده ای از این که وطن خود را ترک کنند و راهی کشور غریبه شوند هراس دارند، اما باید گفت درس خواندن در خارج از کشور یک چالش مهیج نیز هست و معمولاً منجر به رسیدن به فرصت های شغلی بهتر و درک وسیعتر از ساز و کار جهان میشود. نوع تجربه ای که طی زندگیتان در خارج به دست می آورید، بسته به جایی که میروید تفاوت اساسی خواهد داشت. پس مقصدتان را حتماً بر اساس علایق شخصیتان و همچنین اعتبار آکادمیک کشور مقصد انتخاب کنید تا یک توازن سالم بین کار و تفریح برقرار کنید.

کجای دنیا درس بخوانم؟
انتخاب جایی که دوست دارید درس بخوانید همیشه کار آسانی نیست. شما باید علاوه بر علایق شخصیتان جنبه های عملیای مانند هزینه های تحصیل در آنجا (شهریه و هزینه های زندگی)، وضعیت شغلی پس از فارغ التحصیلی (این که آیا بازار کار خوب است؟) و امنیت و رفاه کلی را در نظر بگیرید.

همچنین باید به این فکر کنید که دوست دارید در طول تحصیل چه نوع سبک زندگی داشته باشید. دوست دارید در شهری بزرگ زندگی کنید یا در یک شهر کوچک و دانشگاهی؟ دوست دارید دم دستتان هنر و فرهنگ باشد یا سالن های ورزشی درجه یک؟ هر علایقی که دارید، اطمینان حاصل کنید آنها را با مقصد تحصیلیتان مچ کرده اید تا برای بردن لذت کامل از این تجربه ی بین المللی بهترین فرصت را به خودتان داده باشید.
 
از چی شروع کنم؟
وقتی تعیین کردید که میخواهید به کدام کشور بروید، نوبت به انتخاب دوره و دانشگاه میرسد، البته اگر از قبل انتخابشان نکرده باشید. میتوانید دانشگاه های ممتاز را در رنکینگ QS برای دانشگاه های جهان پیدا کنید، با استفاده از رنکینگ های بر حسب رشته ی تحصیلی ببینید کدام هاشان در رشته ی شما بهترین هستند، و همچنین از رنکینگ های ملیِ دانشگاه های کشور انتخابیتان کمک بگیرید. سپس دوره هایی را که در دانشگاه های لیست کوتاهتان ارائه میشود به دقت بررسی میکنید، همچنین درباره ی محل دانشگاه و لایف استایل آن محل، الزامات پذیرش و هزینه ها تحقیق میکنید.

وقتی انتخاب دوره و موسسه تان را قطعی ساختید، کم کم باید به فکر اپلای(ها) بیفتید. پروسه ی اپلای بسته به دانشگاه و کشور فرق میکند. به طور معمول موسسه ها جزئیات کامل در مورد چگونگی اپلای را در سایتشان قرار میدهند. در برخی موارد، دانشجویان بین المللی یک «پروسه ی اپلای دومرحله ای» دارند. معنیاش این است که شما باید دو اپلیکیشن ارائه دهید: یکی برای گرفتن جایی در دانشگاه و یکی برای گرفتن جایی در خود دوره. این الزام به طور واضح در سایت دانشگاه نوشته میشود. اگر باز هم سوالی درباره ی پروسه داشتید باید مستقیماً با دانشگاه مورد نظرتان تماس بگیرید. اگر فکر میکنید ممکن است به یک ویزای دانشجویی نیاز داشته باشید، توجه کنید که تا پیش از دریافت پذیرش از سوی دانشگاه انتخابیتان نمیتوانید آن را درخواست دهید. هر کدام از این مراحل میتواند تا چند ماه طول بکشد، پس تا جای امکان زود اقدام کنید تا وقت کم نیاورید.

دوره های تحصیل در خارج چقدر طول میکشند؟
مدت زمان درس خواندن شما در خارج، به دوره و مقطع تحصیلی تان بستگی دارد. به طور کلی، مقطع لیسانس سه یا چهار سال تحصیل فول تایم طول میکشد (به طور مثال در بریتانیا برای اکثر رشته ها معمولاً سه سال است و در آمریکا معمولاً چهار سال)، و مقطع فوق لیسانس یا مقاطع معادل آن یک یا دو سال و دکترا (پی اچ دی) معمولاً سه تا چهار سال طول میکشد.

در بسیاری از دانشگاه ها در سراسر جهان، این گزینه را هم دارید که برای مدت کوتاه تری در خارج از کشور درس بخوانید. دوره های تبادل دانشجو این امکان را به شما میدهند تا برای یک سال، یک ترم یا حتی فقط چند هفته در خارج تحصیل کنید. اطلاعات راجع به این دوره های کوتاه تر، در سایت دانشگاه اصلی ای که میخواهید در آن ثبت نام کنید و همچنین دانشگاهی که میخواهید میهمانش شوید قرار داده میشود.
 
کی میتوانم اپلای برای دوره های تحصیل در خارج را شروع کنم؟
بهترین کار این است که اپلای را حتی الامکان زود شروع کنید. بالاخره هر قدر زودتر از یک دانشگاه پذیرش بگیرید زودتر میتوانید سفرهایتان را ترتیب دهید. برای جلوگیری از ناکامی، ددلاین تک تک اپلیکیشن های مورد نظرتان (که دانشگاه انتخابیتان آنها را تعیین کرده) را با رنگ قرمز در تقویم تان یادداشت کنید. ددلاینها بسته به موسسه فرق میکنند اما به طور کلی، برای دوره هایی که در پاییز (سپتامبر/اکتبر) آغاز میشوند، از اوایل سال (ژانویه/ فوریه) تا اواسط سال (ژوئن/جولای) اپلیکیشنها باز هستند.

➕ در این رابطه بخوانید:ورود به دوره های تحصیل در خارج چه الزاماتی دارد؟
الزامات ورود، بین دانشگاه ها و بین کشورها بسیار متفاوت است، پس قبل از فرستادن هر چیزی حتماً اطلاعات ارائه شده توسط دانشگاه مورد نظرتان را چک کنید. با این وصف، به طور کلی میتوان گفت اگر برای دورهی لیسانس اپلای میکنید از شما خواسته میشود نشان دهید دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را با نمراتی به پایان رسانده اید که با استاندارد خواسته شده (مثلاً معدل بالا، نمرات A یا معادلش) برای دورهای که برایش اپلای میکنید مطابقت دارد. اگر شک دارید که دانشگاه نمره های کشورتان را قبول میکند یا نه، باید با دپارتمان پذیرش دانشگاه تماس بگیرید.

افرادی که زبان کشورشان انگلیسی نیست، به احتمال خیلی زیاد باید در آزمون های زبان انگلیسی مانند تافل و آیلتس شرکت کنند و مدرک مهارت در زبان انگلیسی را دریافت کنند. افرادی که قصد دارند به زبانی غیر از انگلیسی تحصیل کنند باید در آزمون های مشابه ی شرکت کنند. در پرسش ۸ توضیحات بیشتری داده ایم.  

چه اسنادی را باید به همراه فرم اپلای ارسال کنم؟
ممکن است از شما خواسته شود به عنوان بخشی از اپلای، چند سند تکمیلی هم ارسال کنید. باز هم میگوییم، الزامات بسته به کشور و دانشگاه متغیر است، اما غالباً از دانشجویان بین المللی خواسته میشود موارد زیر را آماده کنند:
◾️ انگیزه نامه
◾️ CV / رزومه

◾️ عکسهای پاسپورت برای تعیین هویت
◾️  ارجاع های آکادمیک/ توصیه نامه ها

◾️ مدرک و کارنامه ی دبیرستان و پیش دانشگاهی
◾️  مدرک مهارت در زبان انگلیسی (مثلاً تافل یا آیلتس) یا زبانهای دیگر
◾️ نتایج آزمون پذیرش (مثلاً جیمت/جی آرای برای دوره های تحصیلات تکمیلی)

 
 آیا برای تحصیل در خارج باید به یک زبان دوم صحبت کنم؟
بستگی دارد به کشوری که میخواهید در آن تحصیل کنید و زبانی که دوره تان به آن آموزش داده میشود. چنانچه زبان مادریتان انگلیسی نیست ولی میخواهید در یک دوره ی انگلیسی زبان تحصیل کنید، باید با ارائه ی نتایج آزمون زبان انگلیسی ثابت کنید که میتوانید تا حد قابل قبولی خوب انگلیسی حرف بزنید. این الزام به آن خاطر است که اطمینان حاصل شود شما میتوانید همه ی دروس دوره را به راحتی بفهمید.

انگلیسی همچنین در شماری از کشورهای دیگر به عنوان یکی از زبان های آموزشی استفاده میشود، به ویژه برای دوره های تحصیلات تکمیلی و دوره های بیزینس. دوره های انگلیسی زبان در سایت دانشگاه قرار داده میشوند و گاهی میتوان با استفاده از یک پایگاه داده های متمرکز که توسط یک دفتر ملی اداره شود جستجویشان کرد. آزمونهای متداول برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی، تافل و آیلتس هستند. برای اثبات مهارتتان در زبانهای دیگر میتوانید در آزمونهایی چون DELF/DALF و TCF-DAP (زبان فرانسه) یا DSF و TestDaF (زبان آلمانی) شرکت کنید. پیش از انتخاب آزمون خاطرجمع شوید که نتایج آزمونتان مورد قبول دانشگاه انتخابیتان است تا با شرکت در آزمون اشتباهی پولتان را هدر ندهید.
 
➕ دراین رابطه بخوانید:آیا لازم خواهد شد در یک مصاحبه پذیرش شرکت کنم؟
احتمال این که دانشگاه ها از دانشجویان بین المللی بخواهند در مصاحبه ای حضوری شرکت کنند کم است، با این حال نمیتوان اصلاً انتظارش را نداشت، خصوصاً برای دوره هایی که رقابت بر سرشان شدید است.
برخی دانشگاه ها مصاحبه های بین المللی را در نقاط مختلفی از جهان برگزار میکنند، پس ممکن است از شما بخواهند در یکی از آنها شرکت کنید. همچنین گرایش به مصاحبه های ویدئویی رو به افزایش است، که هیچ فرقی با مصاحبه های دیگر ندارد و روز و ساعتش از قبل تنظیم میشود، فقط به صورت آنلاین و با نرم افزارهایی از قبیل اسکایپ انجام میشود.

➕ در این رابطه بخوانید: بعد از دریافت نامه ی پذیرش چه کار باید کنم؟
تبریک، شما وارد دانشگاه شده اید. حال تنها کاری که باید بکنید این است که خود را برای کلاسها آماده کنید، زندگیتان را در یک چمدان (بزرگ) جا دهید، اسناد سفرتان را مرتب کنید، یک ویزای دانشجویی درخواست دهید، جا برای زندگی پیدا کنید، و دنبال کمک مالی بگردید... ترس به دلتان راه ندهید، همه ی این ها ارزشش را دارد. به محض دریافت پذیرش از یک دانشگاه، اولین چیزی که باید به فکرش بیفتید اسناد سفرتان است. اطمینان حاصل کنید که یک پاسپورت و یک بیمه ی مسافرتی معتبر دارید، بعلاوه ی یک ویزای دانشجویی اگر لازمتان است. خاطرجمع شوید زمان کافی برای گرفتن تأییدیه ی پاسپورت/ویزا دارید تا سفرتان منع قانونی نداشته باشد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد این که برای سفر به چه اسنادی نیاز دارید، باید به سایت دولت مقصدتان مراجعه کنید تا اطلاعات راجع به مسافران، بازدیدکنندگان و دانشگاه بین المللی را بیابید. تمام اطلاعات مسافرتیای که نیاز دارید در این سایتهای رسمی لیست شده است. یا میتوانید از دانشگاهتان راهنمایی بخواهید. معمولاً دپارتمان پذیرش به شما کمک میکند تا برای سفرتان آماده شوید، و در بعضی کشورها حتی به نیابت از شما ویزای دانشجویی درخواست میدهند. اما این را با دانشگاهتان چک کنید، خیال نکنید کس دیگری همه ی کارها را برایتان راست و ریس میکند.
 
آیا لازم است برای یک ویزای دانشجویی اپلای کنم؟
یکی از بزرگترین سوالات برای کسانی که میخواهند بداند چگونه میتوان در خارج درس خواند این است که به ویزای دانشجویی نیاز دارند یا نه. در پاسخ باید گفت بعضی دانشجویان بین المللی به آن نیاز ندارند. برای مثال، اگر شما شهروند کشوری در اتحادیه ی اروپا باشید و بخواهید در کشور دیگری از اتحادیه ی اروپا تحصیل کنید به ویزا نیازی ندارید.

اما به عنوان یک قاعده ی کلی، اگر شما از کشوری در خارج از منطقه ی جغرافیایی/ قاره ی کشور انتخابی‌تان می آیید، احتمالاً باید یک ویزای دانشجویی درخواست دهید. این امر معمولاً برای دوره های طولانی تر تحصیل بین المللی صادق است؛ اگر دارید در یک دوره ی کوتاه تر (سه ماهه یا کمتر) شرکت میکنید، ویزای توریستی یا بازدید کفایت میکند. برای این که خیالتان راحت شود به سایت دانشگاه انتخابیتان یا سایت مسافرتی دولت مقصدتان مراجعه کنید.
 
 تحصیل در خارج چقدر خرج دارد؟
برای محاسبه ی خرج تحصیل در خارج، باید متوسط شهریه ی  دانشجویان بین المللی در کشور مورد نظرتان و هزینه ی زندگی در آنجا را لحاظ کنید. برای نمونه، میانگین شهریه ی دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در بریتانیا ۱۲هزار پوند (۱۸،۲۰۰ دلار) در سال است و برای هزینه های زندگی به ۷هزار پوند (۱۰،۶۰۰ دلار) در سال احتیاج است.

در آمریکا میانگین شهریه ۲۸،۵۰۰ دلار در سال و بودجه ی پیشنهادشده برای پوشش هزینه های زندگی ۱۵هزار دلار در سال است. در کنار اعداد و ارقام، این را هم به یاد داشته باشید که دوره های لیسانس در آمریکا معمولاً چهار سال کامل طول میکشند. در برخی کشورها اصلاً شهریه گرفته نمی‌شود. آلمان که در آن تحصیل در مقطع لیسانس برای همه رایگان است، و تعدادی از کشورهای نوردیک مانند فنلاند از جمله مهمترین هاشان هستند.  

➕ در این رابطه بخوانید:آیا میتوانم برای تحصیل در خارج کمک مالی بگیرم؟
هرچند ممکن است گرفتن وام دانشجویی برای تأمین هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی سخت باشد، اما بیشمار فرصت دیگر وجود دارد که بتوان با هزینه ی کمتری در خارج تحصیل کرد، فرصت هایی مانند بورس، فلوشیپ، استودنتشیپ، اسپانسرشیپ، گرنت و بورسری.

دانشگاه انتخابیتان شاید بهترین جا برای پیدا کردن اطلاعات مربوط به فاند مورد نظر شما باشد، پس حتماً سایت دانشگاه را زیر و رو کنید تا توصیه ها را بیابید، یا مستقیماً با دانشگاه تماس بگیرید. همچنین اطلاعات مربوط به بورس هایی که از طرف دانشگاه و سازمان های خارج از دانشگاه اعطا میشود به همراه توضیح شرایط لازم برای درخواست و چگونگی درخواست در سایت دانشگاه قرار میگیرد. بسیاری از بورس ها بر مبنای شایستگی آکادمیک اعطا میشوند و رقابت بر سرشان بالا است. تعداد زیادی بورس نیز دانشجویانی از گروههای خاص را هدف قرار میدهند، مثلاً دانشجویان کشورهای در حال توسعه و زنانی که در رشته های پرمردتر درس میخوانند.

کجا میتوانم بورس های تحصیل در خارج را پیدا کنم؟
بورس های تحصیل در خارج را خیلی جاها میتوانید پیدا کنید. اولین جایی که باید سراغش بروید سایت دانشگاه است، که در آن اطلاعات مربوط به بورس های موجود را مییابید. گاهی دانشگاه بورس های خارج از دانشگاه را هم لیست میکند، مثلاً بورس هایی که توسط دولت یا شریک های بیزینسیِ دانشگاه اعطا میشود. در غیر این صورت باید طرح های دولتی کشور خودتان و کشور تحصیلتان و همچنین کمک های سازمان های خارج از دانشگاه در حوزه ی تحصیلیتان را پیدا کنید (مثلاً ممکن است یک شرکت مهندسی به دانشجویان مهندسی بورس بدهد).

➕ در این رابطه بخوانید:


 
طی دوره ی تحصیلم در خارج کجا زندگی خواهم کرد؟
اگر پردیس دانشگاه انتخابیتان خوابگاه داشته باشد احتمالاً میتوانید درخواست خوابگاه دهید. در غیر این صورت باید خودتان دنبال جا بگردید.
اگر محدودیت مالی ندارید میتوانید خانه اجاره کنید، و اگر بودجه ی کمی دارید میتوانید با دانشجویان دیگر خانه ی شریکی اجاره کنید یا به صورت آنلاین یک اتاق اجارهای پیدا کنید. در همه ی حالات، قبل از امضای هر گونه قرارداد یا دادن هر پولی حتماً جستجویتان را انجام دهید. همچنین گروه پشتیبان دانشجویی و اتحادیه ی دانشجویی دانشگاه باید در پیدا کردن جا به شما مشورت دهد.
 
آیا میتوانم طی دوره ی تحصیلم در خارج کار کنم؟
بستگی به این دارد که ویزای دانشجوییتان به شما اجازهی کار بدهد یا نه. در بعضی کشورها برای ساعات مجاز کار در قبال دستمزد طی تحصیل محدودیت هایی وجود دارد؛ اغلب به شما اجازه میدهند در طول ترم ۲۰ ساعت در هفته و در تعطیلات بدون محدودیت کار در قبال دستمزد انجام دهید. چنانچه به ویزای دانشجویی احتیاج نداشته باشید احتمال این که بتوانید به مقدار دلخواه کار کنید بیشتر است، به شرط این که لطمه ای به درس خواندن شما نزند. این را در سایت دانشگاه و/یا سایت رسمی دولت چک کنید.

➕ بیشتر بخوانید:

3 دیدگاه

 • ناشناس
  1397-06-19 08:40:11
  آیا برای پذیرش و بورس تحصیلی در مقطع دکتری شرط سنی خاصی در دانشگاهای اروپا وجود دارد؟
  • کارشناس
   1397-06-21 07:03:06
   سلام معمولا خیر شرط سنی وجود ندارد اما باید شرایطتون دقیق بررسی بشه و از آخرین دوره تحصیلتون هم زمان زیادی نگذشته باشد.
 • امیرحسین
  1398-06-07 06:52:46
  آیا میشه بدون هیچ رزومه ای در دانشگاه آکسفورد با پرداخت شهریه تحصیل کرد؟؟چه کارشناسی ارشد چه پزشکی
  • کارشناس
   1398-09-16 10:35:30
   سلام امیرحسین جان درخواست و رزومه مختصری از خودتون رو به آیدی واتس اپ یا تلگرام ما ارسال کنید wikigeramservices@
 • محمد
  1398-09-15 20:10:58
  اگر در دوره دبیرستان کویت بخو‌نم بازهم باید کنکور بدم؟
  • کارشناس
   1398-09-16 10:38:10
   سلام محمد عزیز بله آزمون ورودی دارید.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام دوستان عزیز!
من ارشد فلسفه دارم، زبان تدریس کردم، مقاله به زبان انگلیسی و فارسی دارم، یکی از پایان نامه هایم به زبان انگلیسی است. برای دکترا در رشته فلسفه علوم اجتماعی یا فلسفه سیاست در فرانسه امکانس هست. لطفاً راهنماییم کنید!
5 روز پیش