راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت ششم)


آزمون GMAT
(Graduate Management Admission Test)
 
این امتحان یكی از پیش شرطهای ادامه تحصیل در مقطع كارشناسی ارشد و دكتری در رشته های مدیریت و حسابداری در Business Schoolهای دانشگاههای آمریكایی و كانادایی میباشد. برخی از دانشگاههای اروپایی نیز در مقطع دكتری نمره این امتحان را از شما در خواست میكنند.  


⏬ سوال رایج میان متقاضیان این رشته ها این است كه آیا میتوان به جای GMAT ،GRE امتحان داد یا خیر؟ 

پاسخ به کالج ها هدف شما وابسته است. برخی دانشگاهها این دو امتحان را به عنوان جایگزین هم میپذیرند، برخی دیگر خیر و یا حتی به كرات دیده شده است كه دانشگاهی كه به طور كلی جهت گیری خاصی نسبت به GRE دارد و دست داوطلبان را آزاد گذاشته است، برای گرایش خاصی فقط نمره GMAT میپذیرد. 
 

به نظر ما، و در صورتیكه در انتخاب یكی از این دو  سنجش آزاد هستید، حتما GMAT را انتخاب كنید چون اولا تواناییهای شما را به عنوان یك مدیر آینده در تصمیم گیریهای منطقی و ایجاد واكنش صحیح در مراحل حساس تقویت میكند و ثانیا دانشگاهها برای تبدیل نمره GRE كسب شده توسط شما به GMAT ،جهت قابل قیاس شدن با سایر متقاضیان، از مقیاسی استفاده میكند كه زیاد عادلانه به نظر نمیرسد! نمرات بسیار بالا در GRE ،به نمرات متوسطی از GMAT تبدیل میشوند. با استفاده از این لینک  میتوانید نمرات GRE خود را به GMAT تبدیل كنید. به دلیل اینكه امتحان GMAT در ایران برگزار نمیشود و شما مجبور هستید به كشورهای اطراف اعم از تركیه، ارمنستان و .... سفر كنید، بلاشك امتحان ارزان قیمتی نخواهد بود.
 

این آزمون به صورت (Computer Adaptive Test )CAT میباشد یعنی هر سوال مطابق پاسخ شما به سوال قبلی انتخاب و نمایش داده میشود. بدین ترتیب كه در ابتدا سوالی به صورت تصادفی برای شما در صفحه مانیتور نمایش داده میشود، اگر پاسخ درستی به سوال بدهید، سوال بعدی دشوارتر و در غیر این صورت سوال بعدی سوال ساده تری خواهد بود. توجه كنید كه امتیاز سوالات مختلف با هم برابر نیستند و طبیعتا با پاسخ به سوالات دشوارتر، امتیاز بالاتری را كسب میكنید. با این منوال سوالات با توانایی های شخصی افراد متناسب سازی میشوند.  

مدت زمان امتحان دو ساعت و نیم میباشد. 

این آزمون از چهار بخش مجزا تشكیل شده كه البته بخش چهارم از 2012 Jun به ساختار آزمون اضافه شده است : 

✔️ بخش  (AWA)
Analytical Writing Assessment  


در این قسمت شما با یك Argument روبرو میشوید كه باید مشكل منطقی موجود در آن را به خوبی تجزیه و تحلیل نمایید و درباره آن بنویسید. مدت زمان این قسمت 30 دقیقه میباشد و نمره آن از 6 میباشد كه به صورت مجزا از نمره كل شما، اعلام میشود. 


✔️ بخش  (IR)
Integrated Reasoning


برای پاسخ به 12 سوال این بخش، 30 دقیقه زمان دارید. نمره این بخش از 8 میباشد كه همچون Writing بصورت مجزا از نمره كل شما، اعلام میشود. 

👇 سوالات در 4 نوع دسته بندی میشوند: 
 
◾️ Multi-Source Reasoning 

◾️ Graphics Interpretation 

◾️ Two-Part Analysis 

◾️ Table Analysis

تا اینجا یك ساعت از حضور شما در محل ازمون گذشته است! حالا میتوانید از 5 دقیقه Break Optional خود  جهت استراحت استفاده كنید. 


 
✔️بخش (Q)
Quantitative  


سوالهای ریاضی در این قسمت مطرح میشوند كه شامل35 سوال 4 گزینهای با 75 دقیقه زمان است. دو سبك متفاوت از سوال در این بخش وجود دارد: 
 
الف)
(PS (Problem Solving:كه مشابه سوالات معمولی ریاضی میباشد. 
 
   
ب)
(DS (Data Sufficiency :بدین صورت است كه عبارت یا سوالی مطرح میشود كه با داده های سوال قابل حل نیست، دو داده مختلف به مسئله اضافه میشود. حال شما باید تشخیص بدهید كه با كدام یك از این دو داده، مسئله قابل حل است :  با داده اول؟ فقط با داده دوم؟ 
 


نمره این بخش بین صفر تا 60 داده میشود.  

ضمنا ترتیب در ظاهر شدن سوالات وجود ندارد.  

بعد از این بخش شما 5 دقیقه استراحت اختیاری (break optional)خواهید داشت. 

✔️بخش (V)
Verbal  


👇 شامل سه بخش میباشد: 

الف) (SC (Sentence Correction كه در آن جملهای داده میشود و زیر بخشی از آن خط كشیده شده كه باید آن را از لحاظ گرامری تصحیح كنید. 

ب) (CR (Critical Reasoning اطلاعاتی داده میشود و باید سوال داده شده را از منظر منطقی تجزیه و تحلیل كنید و سپس پاسخ درست را انتخاب كنید. 

ج)  RC   ( Reading Comprehension)


مجموعا 41 سوال و 75 دقیقه زمان برای پاسخگویی دارید.

 نمره این بخش هم بین صفر تا 60 است. 

نمره كل (score Overall ) امتحان GMAT بین 200 تا 800 است.

دانشگاه ها حداقل نمره برای GMAT  اعلام نمیکنند، اما میانگین نمره دانشجویان پذیرفته شده سال قبل را اعلام می نمایند. این میانگین در دانشگاه های top10  آمریکا حدود 750 است ولی در سایر دانشگاه ها تا حدود 650  کاهش پیدا میکند. واضح است که کسب نمره میانگین پذیرفته شدگان قبلی، تضمینی برای پذیرفته شدن شما نیست بلکه تضمینی برای بررسی مدارک شماست.


ایـن مطلــــب ادامــــــه دارد...

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش