بلاتکلیفی فارغ التحصیلان در سامانه دانشگاه آزاد

به گزارش ویکی گرام، فعالیت رسمی سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد از ۱۰ شهریور امسال آغاز شد و تمامی فرایندهای مربوط به انتخاب‌واحد، پرداخت شهریه، صدور گواهی‌های موردنیاز دانشجویان، انتقالی دانشجویان و … در آن انجام می‌شود اما این سامانه بعد از گذشت ۶ ماه همچنان با اختلالات بیشماری رو به رو است.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

هرچند به گفته مسئولان دانشگاه، سامانه آموزشیار با هدف پیوستگی در حوزه آموزش، شفافیت و رؤیت پذیری در سیستم دانشگاه آزاد راه اندازی شده و تمامی اقدامات واحدها در زمینه‌های آموزشی، دانشجویی، مالی و… با جزئیات و تفصیل قابل مشاهده است اما ایرادات فنی آن موجب شده حواشی پر رنگ تر از اصل موضوع به نظر بیاید.

عدم تطبیق نمرات در سامانه با سایت قبلی، ثبت اطلاعات غلط مالی دانشجویان در سامانه، وارد نشدن نمرات نیمسال دوم ۹۸، طولانی شدن فرایند فارغ التحصیلی دانشجویان، عدم ثبت پرداخت شهریه، اختلال در ورود به سامانه، قطعی پی در پی سیستم و … تنها نمونه‌ای از ایرادات فنی این سامانه به شمار می‌رود که بخشی از آن‌ها به تدریج رفع شده و بخشی دیگر همچنان برای دانشجویان مشکل ساز شده است.

مشکلات سامانه آموزشیار و دردسرهای آن برای دانشجویان به اندازه‌ای بود که طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد در آخرین نشست خبری خود در شهریورماه از دانشجویانی که به واسطه راه اندازی سامانه جدید با مشکل مواجه شدند، عذرخواهی کرد.

همچنین دانشجویان در نیمسال دوم ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در فرایند انتخاب واحد و پرداخت شهریه دچار مشکل شدند اما پاسخ دانشگاه آزاد به انتقادات دانشجویان از روند انتخاب واحد این بود که سامانه مشکلی ندارد. حیدری سخنگوی دانشگاه آزاد چند روز گذشته گفته بود: «به دلیل اینکه حجم ورودی دانشجویان به سامانه زیاد است، ممکن است اختلالاتی وجود داشته باشد؛ اما تعداد زیادی از دانشجویان تاکنون توانستند ثبت نام و انتخاب واحد خود را انجام دهند.»

حالا از واحدهای مختلف دانشگاه آزاد خبر می‌رسد که در فرایند فارغ التحصیلی مشکلاتی برای دانشجویان ایجاد شده است؛ به طوری که آن‌ها می‌گویند در سامانه آموزشیار گزینه فارغ التحصیلی تعریف نشده است!

این در حالی است که مشکلات فارغ التحصیلان مسبوق به سابقه بوده و در ترم گذشته نیز به نحوی دیگر سد راه دانشجویان شده بود به گونه‌ای که نمرات دانشجویان برای ادامه فرایند فارغ التحصیلی ثبت نمی‌شد که البته رئیس دانشگاه آزاد در نشست خبری خود اعلام کرد با توجه به مشکلات ثبت نمرات، مستندسازی سوابق تحصیلی مربوط به فارغ التحصیلی دانشجویان در واحدها انجام شود.

طهرانچی در بخشنامه‌ای که به رؤسای واحدهای استانی تاکید کرده بود کارهای دانشجویانی که باید هرچه سریع‌تر فارغ التحصیل شوند، در سامانه قدیم انجام و پس از آن داده‌ها در زمان بهتری وارد سامانه آموزشیار شود.

در ترم گذشته حتی آخرین مهلت فارغ التحصیلی به مدت یک ماه تمدید و به دانشجویان فرصت داده شد تا آخر مهرماه نسبت به امور فارغ التحصیلی خود اقدام کنند.

در حال حاضر گفته می‌شود کارمندان امور فارغ التحصیلان واحدهای مختلف دانشگاه آزاد تا پیش از ترم مهر ۹۹ به سامانه‌های پیشین دسترسی داشتند و می‌توانستند دانشجویان تاریخ‌های قبل از مهر ۹۹ فارغ التحصیل کنند اما دانشجویانی که ترم مهر را در سامانه آموزشیار انتخاب کرده اند، فعلاً به گزینه فارغ التحصیلی دسترسی ندارند.

دانشجویان می‌گویند عدم صدور گواهی فارغ التحصیلی می‌تواند منجر به احتساب غیبت برای مشمولین نظام وظیفه و عدم اجازه ثبت نام در مقاطع بالاتر شود.

به گزارش مهر، علی رغم تماس‌های مکرر نتوانستیم پاسخی رسمی از دانشگاه آزاد دریافت کنیم اما گفته می‌شود قرار است دسترسی کارمندان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد به گزینه فارغ التحصیلی تا هفته آینده امکان پذیر و از این طریق مشکل دانشجویان برای فارغ التحصیلی برطرف شود.

بیشتر بخوانید:
تعداد مقالات ایرانی که در ۱۰ سال گذشته باطل شده است
دانشجوی دکتری باید ۴۰ تا ۶۰ میلیون دریافتی داشته باشد
برگزاری دومین دوره جلسات پیش دفاع در اردیبهشت ۱۴۰۰

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
5 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
5 ماه پیش

با سلام،‌ من کارم مهندسی نرم‌افزاره و حدود ۵ سال تو ایران سابقه کاری دارم. مدرک کارشناسی ارشدم رو هنوز نگرفتم و ترم ۵ هستم. میخواستم بدونم اگه بخوام ویزای کاری بگیرم(تو هلند)، بدون داشتن کارت پایان خدمت امکانش هست یا نه؟
سپاس
6 ماه پیش