دانشمندان در تلاش برای دستیابی به مفهوم زمان در دل راکتور اتمی

دانشمندان در استرالیا با استفاده از راکتورهای اتمی در تلاش برای انجام آزمایشی هستند که می‌تواند از مفهوم زمان را رازگشایی کند.

آزمایش جدید بر پایه یک فرضیه فیزیکی بنا شده است که چند سال پیش توسط خوان واکارو، فیزیک‌دان در مرکز دینامیک کوانتومی دانشگاه گریفیث استرالیا، به نام «تئوری زمان کوانتومی» بیان شد.

این تئوری کوشش می‌کند تا پرده از ماهیت مفهومی به نام زمان بردارد. هرچند مفهوم زمان برای توده مردم یک چیز است، با این حال فیزیکدانان سال‌هاست بر سر مفهوم واقعی آن اختلاف نظر دارند.

در واقع گذشت زمان برای عموم تقریبا یک معنی دارد و آن اینکه زمان در یک جهت حرکت می‌کند و از گذشته به آینده امتداد می‌یابد. این امر را دانشمندان به لحاظ علمی پیکان زمان می‌نامند و حرکت بی‌بازگشت در جهت زمان را با اصطلاح حرکت از سمت آنتروپی پایین به آنتروپی بالا توضیح می‌دهند.

اکنون اما نظریه جدید می‌گوید ممکن است که خود این آنتروپی نیز ناشی از زمان باشد و نه بر عکس.

واکارو در توضیح نظریه‌اش می‌گوید اگر درخت را زمان در نظر بگیریم، آنتروپی همچون برگ‌های درخت است. وقتی برگ‌ها حرکت می‌کنند اینطور به نظر می‌رسد که درخت هم در حال حرکت است، اما باید توجه کرد که حرکت برگ‌ها خود نتیجه یک نیروی دیگر به نام باد است.

فرضیه جدید می‌گوید این باد ممکن است به وسیله تقارن معکوس زمان ساخته شده باشد. ابعاد نظریه جدید با این حال از درخت و برگ و باد پیچیده‌تر هستند چرا که در فیزیک عامل زمان، یا همان تنه درخت، سیال است و به هیچ عنوان شی‌ء‌ای ساکن محسوب نمی‌شود.

برای آزمایش این نظریه دانشمندان از راکتوری در سیدنی استرالیا استفاده کرده‌اند. آنان پس از نصب ساعت‌های اتمی در قسمت‌های مختلف یک راکتور منتظر می‌شوند تا ببینند آیا به هنگام واکنش ذرات در شرایط میکروسکوپی، زمان دچار انحنا می‌شود یا نه.

ساعت‌های اتمی به کار رفته می‌توانند تغییری در حد یک میلیاردم ثانیه را ثبت کنند.

اما چرا درون راکتور اتمی محلی مناسب برای آزمایش این تئوری است؟ دانشمندان معتقدند نوترینوها، ذرات بنیادی که از نظر الکتریکی خنثی بوده و به ندرت وارد برهمکنش می‌شوند، می‌توانند در درون راکتور واکنش دهند و باعث به وجود آمدن نقض تقارن معکوس زمان شوند.

در آزمایشی که انجام خواهد شد پژوهشگران برای شش ماه تغییرات زمان در داخل راکتور را در نظر خواهند گرفت.

هرچند اثبات این امر در صورت رخداد بسیار پیچیده و دشوار خواهد بود، با این حال دانشمندان می‌گویند در صورت موفقیت درکی کلی از مفهوم زمان می‌تواند حاصل شود.

بیشتر بخوانید:
۱۰ حقیقت درباره سیاه چاله‌ ها که هوش از سرتان می برد
۵ روش مشاهده آنلاین فضا ، تماشا زنده زمین و دیدن پخش زنده ایستگاه فضایی ناسا

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
6 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش