راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت پنجم)


آماده سازی و منابع آزمون TOEFL iBT

آماده بودن و منابع آزمون TOEFL iBT زمان مورد نیاز برای آماده سازی هر شخص بستگی به توانایی زبان انگلیسی فرد و نمره مورد نظر وی دارد. برای فردی با  سطح زبان بالا، 3 ماه مدت زمانی كاملاً كافی برای كسب نمره خوب کافی است. توجه داشته باشید كه داشتن پایه زبان خوب  منجر به نمره خوب نمیشود. این سنجش شبیه كنكور است و یادگیری تكنیكها و زدن تست زیاد برای كسب نمره بالا برای هر فردی با هر سطحی از زبان ضرروی است.  
 


سعی كنید اگر زبان خیلی خوبی ندارید، ابتدا برای چند ماه در كلاسهای عمومی زبان شركت كنید و یا به صورت خودآموز با منابع مختلفی كه برای هر بخش وجود دارد، سطح زبان خود را كمی بالا كشیده و بعد برای آزمون iBT بخوانید. 

منابع آزمون تافل iBT  زیاد و متنوع بوده و توضیح كامل منابع موجود در اینجا امكان پذیر نیست.بین منابع مهم و معروف، ترتیب سختی آنها تقریباً به این شكل است (از آسان به سخت): 

Longman -1 

ETS Official Guide -2 

Delta -3 

Cambridge
-4 و Barrons

Kaplan
-5 

👇 ویژگیهای این كتابها به این شكل است: 

Longman :مناسب برای شروع، و اگرفردی كه سطح زبان بالایی ندارند. به هیچ عنوان كافی نیست، چون سطح آن بخصوص در بخش Listening قابل مقایسه با آزمون اصلی نیست. برای مرور گرامر این كتاب میتواند مفید باشد.

ETS :مطالعه  این كتاب بخصوص برای دوبخش Speaking و Writing توصیه شده است.  در این دو قسمت نظرات داوران در خصوص تراز های آزمون و نمرات داده شده به آنها،نظرخوبی به شما میدهد. در كل سطح  این كتاب هم كمی پایینتر از آزمون اصلی است ولی سوالات شبیه آزمون اصلی است. به همین دلیل توصیه میشود كه حتما این كتاب را در كنار سایر منابع مطالعه كنید. 

Delta : دارای قسمتهای آموزشی متنوع برای هر مهارت و تستهای فراوان است. در كل سطح كتاب كمی از آزمون  اصلی پایین تر است. بخش Speaking آن از نقاط قوت آن در مقایسه با كتابهای دیگر است. 

Cambridge :  بین قسمتهای مختلف این كتاب، بخش Speaking چندان توصیه نمیشود. 

Barrons : بدون شك یكی از مهمترین و اصلی ترین منابع است. سطح این كتاب به آزمون اصلی نزدیك بوده و در  مواردی مثل Listening حتی سختتر نیز میباشد. در كل سعی كنید خواندن این كتاب و زدن تستهای آن را در برنامه خود جای دهید. 

Kaplan : این كتاب تقریباً بالاترین سطح را دارد و به نظر خیلیها به دلیل آنكه نوع سوالات آن كمی متفاوت از آزمون  اصلی است، چندان مناسب نیست. به هر حال برای كسی كه منابع دیگر را كار كرده و نیاز به منبعی سختتر دارد  مناسب است.

 این كتابها در بردارنده هر چهار مهارت بوده و چند سری تست كامل دارند. انتخاب بین اینها بستگی به سطح شما و  میزان پیشرفت شما دارد. سعی كنید از بین منابع حداقل دو منبع را به طور كامل كار كنید به صورتی كه با یكی از  منابع آسانتر شروع كرده و منبع بعدی را از بین منابع نسبتاً سطح بالاتر انتخاب كنید. هر یك از این كتابها در  بخشی قوی بوده و در بخشی ضعیف هستند. بنابراین میتوانید از هر كتاب تنها بخشهای خاصی را مطالعه كنید. 


 برای یادگیری لغات دو کتاب Essential words for the  TOEFL  و  504 Absolutely Essential Words  توصیه می شود. اگر گرامر خیلی خوبی ندارید سعی کنید با یکی از کتابهای مخصوص گرامر مثل Intermediate Grammar in use   گرامر خود را تقویت کنید.

◼️ یکی از منابع خیلی مفید برای بخش های writing  و Speaking ویدئو های  notefulldotcom  هستند.
 

از آنجایی  که  آزمون به صورت کامپیوتری انجام میشود و زدن تست بر روی کاغذ با زدن تست پشت کامپیوتر متفاوت است، سعی کنید از نرم افزار های مختلف آماده سازی که وجود دارند ( Barrons، ETS، Kaplan، Cambridge و غیره ) برای زدن تست و شبیه سازی  شرایط آزمون استفاده کنید.
 

كارنامه آزمون 

كارنامه آزمون 10 روز از امتحان آماده و به شما خبر داده میشود. شما می بایست نمره خود را در وبسایت رسمی تافل مراجعه كنید. تعداد چهار كارنامه به صورت مجانی اگر قبل از امتحان درخواست داده باشید برای کالجها صادر و ارسال میگردد. برای ارسال كارنامه های بیشتر به دانشگاههای مورد نظرتان باید درخواست كارنامه اضافی نمایید. هزینه صدور و ارسال كارنامه اضافی 18 دلار است. مدت زمان صدور كارنامه اضافی حدود 4 الی 7 روز  پس از درخواست میباشد. 


آزمون  GRE
(Gradaute Record Examinations)


این امتحان برای متقاضیان دوره تحصیلات تكمیلی دانشگاههای آمریكا اجباری است و كارنامه این آزمون را باید در  هنگام اپلای برای دانشگاهها بفرستند. همچنین برای برخی از دانشگاههای كانادا نیز نمره این امتحان اجباری است(در این مورد به سایت دانشگاه و دپارتمان رشته موردنظر خود مراجعه كنید). دقت كنید كه نمره این امتحان ارتباطی به نمره امتحان تافل/آیلتس ندارد. امتحان تافل/آیلتس برای سنجش سطح زبان است. بنابراین برای دانشگاه هایی مانند دانشگاه آمریكا شما باید هم نمره امتحان تافل/آیلتس را ارائه دهید و هم نمره امتحان GRE را. 


این امتحان در دو نوع جنرال و سابجكت برگزار میشود. رشته های زیست شیمی، زیست شناسی، علوم رایانه ، ادبیات انگلیسی، فیزیك و روانشناسی امتحان سابجكت هم دارند ولی برای  بقیه رشته ها مانند رشته های مهندسی فقط شركت در امتحان جنرال لازم است. مدت اعتبار GRE پنج سال است. 
 

امتحان GRE از سه قسمت تشكیل شده: بخش درك زبانی (Verbal)، بخش ریاضی (Quantitative) ، و بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing) . در سال 2011 تغییراتی در آزمون GRE داده شده است.
 


✔️بخش Quantitative 

قسمت quantitative این امتحان معمولی بوده و در حد ریاضی راهنمایی میباشد. برای كسانی كه در راهنمایی رشته ریاضی بوده اند كسب نمره كامل در بخش ریاضی ساده است و تنها  تمرین نمونه های موجود و افزایش سرعت پاسخ دهی به سوالات میباشد. 
 برای سوالات نموداری توجه زیادی لازم است كه در اثر تمرین مشكلی برای پاسخگویی نخواهید داشت . حل تمرینهای  The Official Guide to the GRE revised General Test. برای آوردن بدست نمره كامل به شما كمك زیادی خواهد كرد.

✔️ قسمت Verbal 

قسمت verbal امتحان برای اكثریت افراد بسیار سخت بوده و بدست آوردن نمره كامل در آن بسیار مشكل است. برای گرفتن پذیرش در کالج های سطح بالا نیازی به گرفتن نمره كامل نیست. حداقلی كه کالج ها برای قسمت verbal تعیین میكنند متفاوت است.  
با وجود تغییرات صورت گرفته در این امتحان هنوز هم خواندن لغت از منابع موجود یكی از راههای موثر برای كسب نمره بالا میباشد.  تنها خواندن لغت كافی نیست. لازم است كه علاوه بر خواندن لغت كاربرد این لغات را در متن نیز مورد بررسی قرار دهید و سعی كنید تا حد امكان متنهای انگلیسی را كه كمی هم مشكل باشند مطالعه كنید. 

برای بخش verbal منابع بسیار زیادی وجود دارد. بسیاری از این منابع از لحاظ لغات با هم  مترادف دارند. معمولاپیشنهاد میشود كه افراد این منابع را مطالعه نمایند: 
 
◾️ 1100 Words You Need to Know 
◾️ 800 Absolutely Essential Words (Barron’s) 
◾️ 3500 Essential Words for the GRE (Barron’s) 

 
كتاب Book  Big نیز یكی از منابع اصلی و قدیمی این امتحان بوده است. با وجود این كه این كتاب برای نوع قدیمی امتحان كاربرد بیشتری داشته است اما مطالعه آن به خصوص بخشهایی كه به صورت reading هستند برای امتحان نوع جدید نیز بسیار مفید است.

✔️ قسمت Analytical Writing  

قسمت writing در این ازمون نسبت به writing تافل/ آیلتس كمی سخت تر بوده و نیاز به تحلیلهای کاملتری دارد. برای آشنایی بیشتر به نمونه هایی كه وجود دارد مراجعه كنید. نوع بررسیهای كه برای این writingها ارائه میدهید باید مستدل تر باشد. 

👇 در قسمت writing باید برای دو موضوع كه به شما داده میشود انشا بنویسید.  
 
IssueTask :
در اولین writing یك متن به شما داده میشود و معمولا از شما خواسته میشود تا نظر خود را در موردآن بیان كنید و بگویید كه آیا موافقید و یا مخالف و برای موضع خود دلایل مستدل بیاورید. توجه كنید كه استدلالهایی كه انجام میدهید باید منطقی باشد. میتوانید نمونه هایی نیز بیاورید ولی دقت كنید كه اگر مثلا از فرد خاصی جملهای را نقل میكنید باید منبع آن را نیز بیان نمایید. بسیار مهم است كه این نوشته از خود شما باشد. یعنی به طور مثال متنی را از جایی حفظ نكرده باشید و بعد آن را كپی كنید. 
 
   
       ArgumenTask     :
در writing دوم به شما یك بند داده میشود كه معمولا در مورد یك تحقیق و یا یك نظرسنجی و یا چیزی شبیه آن است. به طور مثال  گفته میشود كه "در كشور x یك تحقیق انجام شده نشان میدهد كه خوردن چای خطر حمله قلبی را كاهش میدهد. به همین منوال میتوان نتیجه گرفت كه خوردن قهوه  برای كاهش احتمال حمله قلبی موثر است". شما باید استدلال ارائه شده را مورد بررسی قرار دهید و به دقت آن را آنالیز نمایید. باید ذكر كنید كه این استدلال منطقی هست و یا خیر و اگر نیست مشكل آن كجاست. تحقیق به چه صورت باید انجام میگرفته است. نقاط منقوص آن كجاست. به چه سوالاتی باید پاسخ داده میشده كه نشده است و ... . 
 

برای این دو writing حتما توجه كنید كه از شما چه خواسته شده است و براساس آن بنویسید. حتما نمونه هایی كه برای امتحان وجود دارد را مطالعه نمایید تا درك بهتری از موضوع پیدا كنید. 

تلاش كنید نمونه های امتحان را حتما حل كنید تا با نوع جدید سوالات آشنا شوید. در سایت ETS معمولا كلیه موضوعاتی كه موضوع امتحان از بین آنها انتخاب میشود را میتوانید پیدا كنید. سعی كنید كه این موضوعات را حتما بخوانید و برای تمرین از آنها استفاده كنید. 


◼️ نحوه نمره دهی 

در نوع قدیمی امتحان نمره بخش verbal و ریاضی بین 200 تا 800 بود كه در امتحان جدید بازه نمره بین 130 تا 170میباشد. بازه نمره writing همچنان بین صفر تا 6 است. معمولا برای گرفتن پذیرش بهتر است نمره writing شما حداقل 3 باشد. برای برخی رشتهها مانند رشتههای فنی نمره بخش ریاضی اهمیت بیشتری دارد. اما این بدین معنی نیست كه نمره قسمت verbal را دست كم بگیرید. تراز بالا در این امتحان برای گرفتن پذیرش از کالج های انگلیس بسیار مهم است.  وبسایت دانشگاه را حتما برای حداقل های كه برای قسمت های مختلف امتحان تعیین شده چك كنید. 

◼️ ثبت نام در آزمون  

آزمون GRE در ایران زیر نظر سازمان سنجش برگزار میشود. نوع كاغذی (based-paper )این  امتحان در ایران در سه نوبت برگزار میگردد كه دو نوبت آن در پاییز و یك نوبت در زمستان است. 

برای ثبت نام در سنجش شما میتوانید به دو صورت اقدام كنید. یا از طریق سایت سازمان سنجش و پروفایلی كه در آن میسازید و با استفاده از كارتهای شتاب برای آزمون مورد نظر خود ثبت نام كنید و یا این كه اگر كارت  اعتباری دارید مستقیما از طریق سایت ETS و اكانتی كه در آن میسازید ثبت نام نمایید. توجه كنید كه اگر از طریق سایت ETS ثبت نام میكنید باید در سایت سازمان سنجش نیز یك سری فرم آنلاین را کامل نمایید. 


◼️ كارنامه آزمون 

برای فرستادن كارنامه شما میتوانید آدرس سازمان سنجش را وارد نمایید كه در اینصورت كارنامه شما پس از آماده شدن به سازمان سنجش ارسال میشود. همچنین میتوانید آدرس خود را نیز بدهید تا كارنامه به آن ارسال گردد. به طور عادی پیشنهاد  میشود كه آدرس سازمان سنجش را وارد كنید تا مشكلاتی مانند گم شدن كارنامه و مانند آن پیش نیاید. 
 

در هنگام ثبت نام شما میتوانید نام سه کالج را برای ارسال رایگان كارنامه به آنها در فرم ثبت نام وارد نمایید. همچنین تا جمعه قبل از امتحان میتوانید در صورتی كه تمایل به تغییر نام این کالجها هستید و یا نام آنها را در هنگام ثبت نام وارد نكردهاید و میخواهید وارد كنید، نام کالج ها را بر روی قسمت مخصوصی كه برای اینكار بر روی كارت ورود به جلسه نظر گرفته شده وارد و اسكن كارت را به ETS ایمیل كنید. برای این سه دانشگاه كارنامه آزمون شما به صورت رایگان ارسال خواهد شد. در صورتی كه تمایل دارید تا علاوه بر این چهار دانشگاه كارنامه خود را برای کالج های دیگری نیز بفرستید باید برای صدور هر كارنامه و ارسال آن به مقصد مورد نظر از طریق اكانتی كه باید در سایت ETS به وجود آورید ودرخواست صدور كارنامه اضافی نمایید و مبلغی را با كارت اعتباری برای آن پرداخت كنید. در حال حاضر(سال 2012 )هزینه صدور كارنامه اضافی 23دلار است. 
 

كارنامه این آزمون حدود 5هفته بعد از امتحان به دست شما خواهد رسید. همچنین كارنامه هایی كه به صورت رایگان برای ارسال به سه کالج درخواست داده اید نیز پس از این مدت به کالج های مورد نظرتان ارسال خواهد شد. پس این فاصله زمانی را برای ارسال كارنامه به کالجها در نظر بگیرید. 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش