راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت چهارم)


آزمون TOEFL

برای سنجش میزان مهارت شما در ارتباط و امكان تحصیل به زبان انگلیسی میباشد. كسب تراز لازم در این آزمون یا آزمون IELTS برای ادامه  تحصیل در یك كشور خارجی لازم است. 

امروزه اغلب کالجهای دنیا آزمون TOEFL را قبول دارند و نگرانی از این بابت برای اخذ پذیرش و ورود به كشورها دیده نمیشود. اعتبار آزمون TOEFL دو سال است و تاكنون در سه نوع مختلف برگزار شده است. نوع CBT برای چند سال برگزار شد و الان سالهاست كه دیگر برگزار نمیشود . نوع PBT باسابقه ترین ساده ترین نوع آزمون TOEFL است كه از ابتدای سال 2012 برای همیشه برگزاری آن كنار گذاشته میشود. این نوع آزمون دارای چهار قسمت است: Reading ،Listening ،Writing و Grammar and structure .امتیاز این آزمون از 677 میباشد و نمره writing به صورت مجزا داده میشود. این سنجش به دلیل نداشتن سنجش سطح Speaking برای اغلب گزینه اول نبوده ولی از آنجایی كه سهوترین نوع آزمون میباشد، برای افرادی كه سطح زبان بالا یا وقت كافی ندارند سنجش مناسبی به حساب آمده است. از آنجایی كه این آزمون دیگر قرار نیست برگزار شود از توضیح بیشتر راجع به آن خودداری كرده .

سومین نوع سنجش تافل Internet- based TOEFL (iBT) است. این آزمون شامل چهار بخش Reading ،Listening ، Speaking و Writing میباشد كه هر بخش 30 امتیاز داشته و نمره كل آزمون 120 میباشد. نمره 100 به بالا نمره خوبی  به حساب آمده و میتواند اثر مثبت در رزومه شما در این زمینه به حساب بیاید.  
 

آزمون تافل iBT در ماه چندین بار در شهرهای مختلف برگزار میشود و در صورتی كه شما امتیاز خوبی در آزمون  نگیرید میتوانید به سرعت در آزمونی دیگر شركت كنید. بهتر است در فصل شلوغی آزمون (اواخر تابستان و پاییز)  دو ماه یا بیشتر قبل از آزمون به فكر ثبت نام باشید تا در مركز و تاریخ مدنظر بتوانید امتحان دهید. از جمله مزایای دیگر این آزمون این است كه دارای بخش Speaking است و نیازی به سنجش جداگانه برای تعیین سطح Speaking ندارید. خیلی از دانشگاهها برای این بخش حداقلی تعیین میكنند و فاند Teacher Assistantship را به افرادی میدهند كه حدنصاب لازم برای این نمره را آورده باشند. بنابراین نمره این بخش را چنانچه دنبال TA هستید جدی بگیرید. این حداقل برای کالجهای مختلف و رشته های مختلف متفاوت است. حتماً سایت دانشگاه را در این خصوص بررسی كنید. 
 

بهترین وقت برای ثبت نام آزمون تافل، اواخر بهار یا تابستان سالی است كه اپلای میكنید.  شما فرصت بررسی كافی را برای آزمون  GRE General كه در مهر برگزار میشود خواهید داشت و چنانچه نمره مورد نظر را در آزمون تافل نگیرید میتوانید بدون دغدغه زمانی برای یك آزمون دیگر ثبت نام كنید. 

👇 آزمون iBT به یكی از دو صورت زیر برگزار میشود: 
 

• بخش Reading به صورت  long Format و بخش Listening به صورت short format است. 
 
 

• قسمت Reading به صورت short format و بخش Listening به صورت  long Format است. 
 

اینكه نوع آزمون شما كدام یك باشد كاملاً اتفاقی است،  نحوه امتیازدهی مختلفی وجود ندارد.


✔️ قسمتReading 

در نوع long format چهار متن (passage )وجود دارد. هر متن تقریبا 14 سوال دارد. مجموعاً 70 دقیقه برای جوابگویی به سوالات خواهید داشت. این 70 دقیقه برای همه قسمتReading میباشد و در طول این 70دقیقه امكان رفتن به هر یك از متن ها و جوابگویی به سوالات آن متن وجود دارد. به همین دلیل تنظیم وقت در اختیار شماست. دقت داشته باشید كه یكی از متنها در امتیاز شما تاثیر  نخواهد داشت و اینكه كدام متن برای این منظور انتخاب شده را شما نمیدانید. به همین دلیل باید همه متنها را بخوانید و پاسخ دهید. به طور معمولETS کلمات اضافی را برای سنجش  میزان و مناسب بودن آن برای امتحان های بعدی قرار داده است. 

در نوع short format سه متن و 60 دقیقه وجود دارد. در این حالت هم 60 دقیقه زمان برای همه متنها هست و نحوه تنظیم وقت برای هر متن در اختیار خودتان است. برای حالت short format كلیه متنها تصحیح خواهند شد. 

برای قبولی در این قسمت نیاز به مهارت و سرعت بالا در خواندن متون و دامنه لغات مناسب میباشدً نیازی نیست برای بار اول متن را با دقت بخوانید. میتوانید یك نگاه کوتاه و سریع به متن از اول تا آخر بیاندازید و سپس  سراغ سوالات بروید و برای پاسخ به هر سوال آن بخش را با دقت بخوانید. روش دیگر عبارت است از اینكه به ترتیب بندهای پاراگراف ، متن را با دقت خوانده و به سوالات مربوط به آن پاراگراف را پاسخ دهید. از آنجایی كه معمولاً سوالات به ترتیب پاراگرافها داده خواهند شد، چنین روشی میتواند سرعت شما را افزایش دهد. در هر حال كسب بهترین حالت برای افزایش سرعت و تنظیم زمان برای هر فردی میتواند متفاوت باشد و شما با تمرین زیاد به  آن دست خواهید یافت. دقت کنید  در آماده سازی خود چندین سری تست بر روی رایانه بزنید (با استفاده از نرم افزارهای مختلفی كه وجود دارد) تا بتوانید با خواندن از روی مانیتور و شرایط آزمون اصلی آشنا شوید. 


✔️ قسمت Listening 

در نگاه اول Listening سنجش iBT كمی سخت به نظر میرسد، ولی با یادگیری و تمرین بسیار، این قسمت از راحت ترین قسمتها خواهد شد و میتواند به شما برای كسب نمره بالا كمك زیادی بكند. 
 

در نوع long format شش lecture و سه مكالمه وجود دارد، زمان آن نیز 80 دقیقه است. در نوع short format  چهار lecture و دو مكالمه وجود دارد، و زمان آن نیز 60 دقیقه است. همچون قسمت Reading در این قسمت هم در حالت long format دو lecture و یك مكالمه در امتیاز تاثیر داده نخواهد شد. هر lecture  چهار دقیقه طول كشیده و دارای 6 سوال است. هر مكالمه حدود 3 دقیقه طول كشیده و دارای 5 سوال است.
 

در lectureها استاد به  مبحث درسی یك موضوع  میپردازد. موضوعات  گوناگون از  زمینشناسی، گیاهشناسی گرفته تا موسیقی، تاریخ، و غیره را شامل میشود. از آنجایی كه هر lecture دو تا چهاردقیقه زمان می برد، نیاز است شما در طول پخش آن، صورت برداری كنید. اینكه چطور   صورتبرداری كنید و چه چیزهایی نیاز به صورتبرداری  دارند و چه مواردی نه، بر اساس تمرین و تجربه به دست میآیند.  

در كتابها هم به تفصیل در این مورد توضیح داده شده است. به هر حال تلاش كنید در هر جملات كلمات اصلی را نوشته كه با خواندن آن كلمات اصل كل بحث و آن جمله به خاطرتان بیاید. 

مكالمات در  دانشگاه و بین دانشجویان، دانشجو با استاد، و یا دانشجو با مسئولین دانشگاه انجام میگیرد. مباحث مطرح شده در مكالمات مرتبط با دانشگاه و زندگی دانشجویی است. برای مكالمات هم شما باید حتماً صورتبرداری كنید، چون مكالمات طولانی بوده و نمیتوانید بدون صورتبرداری همه را به یاد داشته باشید. 

برای موفقیت در این قسمت  از آزمون باید علاوه بر افزایش دامنه لغات خود، تكنیكهای صورتبرداری كارآمد را یاد گرفته  و با تمرین و  زیاد، تسلط كافی را كسب كنید. اگر Listening خیلی خوبی ندارید، بهتر است ابتدا با كتابهای عمومی سطح خود را بالا برده، سپس سراغ كتابهای تافل بروید. همچنین از آنجایی كه مباحث مطرح شده در lectureها از علوم مختلف بوده، آموزش لغات مطرح شده در تستهای مختلف قسمتهای Reading و Listening كتابهای آمادگی تافل، دامنه چنین لغاتی را در شما بالا برده و برایتان مفید میباشد. 


✔️ قسمت Speaking 

قسمت Speaking بعد از 10 دقیقه استراحت شروع میشود.كل این قسمت حدود 10 دقیقه طول كشیده و دارای سه قسمت دو تایی است. در قسمت اول كه independent میباشد، از شما در رابطه با موضوعاتی  عمومی سوال میشود و باید نظرات و تجربیات خود را در مورد آنها بیان كنید. برای هر سوال ابتدا 15 ثانیه برای آماده سازی و 45 ثانیه برای ارائه جواب از طریق میكروفن داده میشود.

 

در قسمت دوم كه جزو task integrated میباشد اول یك متن كوتاه روی صفحه مانیتور ظاهر میشود كه حدود 45 ثانیه زمان دارید تا آن را بخوانید. در این مدت شما می بایست  نكات را بر برگه ای كه به شما داده شده یادداشت كنید، چون  متن مجدداً نمایش داده نمیشود. در همین باره گفتگویی ما بین دو نفر (در سوال اول این بخش) و یك lecture دركلاس درس (در سوال دوم این بخش) از هدفن پخش میشود. بعد از مطالعه متن و شنیدن مكالمات یا lecture به شما برای هر سوال 30 ثانیه زمان برای آماده سازی و 60 ثانیه برای پاسخگویی داده میشود.
 
 

قسمت سوم نیز integrated می باشد . در دو سوال این قسمت متنی در كار نیست. در سوال اول این قسمت  مکالماتی پخش میشود كه شامل مشكلی برای یكی از طرفین است، سپس دو راه حل در مكالمه ارائه میشود. در این قسمت باید مشكل را توضیح داده و نظر خود را برای حل مشكل بیان كنید. در سوال دوم یك lecture پخش شده و   وشما باید آن را کوتاه نویسی كرده و رابطه بین مثالهای ارائه شده و موضوع كلی lecture را بگویید. برای هر دو سوال این بخش 20 ثانیه زمان برای آماده سازی و 60 ثانیه برای پاسخگویی در نظر گرفته شده است. 
 

برای بدست آوردن تراز  بالا در Speaking می بایست پاسخ به هر سوال موارد مطرح شده در سوال را كامل پوشش دهد، پاسخ  منسجم باشد، لهجه و سرعت صحبت كردن قابل قبول باشد، و استفاده از لغات مناسب باشد. دقت کنید كه از شما به هیچ دلیل توقع نمیرود مثل یك native حرف بزنید و كسانی هم كه نمره كامل در این قسمت گرفته اند از نظر لهجه مانند یك native نیستند. توجه کنید به پاسخهایی كه نمره كامل در قسمت Speaking گرفته اند، و در كتاب ETS Official Guide آورده شدهاند، به خوبی به شما میآموزد كه چگونه پاسخی میتواند نمره كامل بگیرد. نكته دیگر كه در كتاب ETS Official Guide هم نوشته شده این است كه ایرادات و اشتباهات  مختصر در حین بیان کردن قابل گذشت است و نگران این نباشید كه همه چیز ایده آل باشد.  واضح است كه اشتباهات در بیان كلمات، سرعت غیر اصولی در طول پاسخگویی، اشتباهات دستوری بسیار، و جواب پراکنده و ناقص، نمره شما را پایین می آورد .


✔️ قسمت Writing 

این قسمت شامل دو قسمت است. قسمت اول integrated بوده و در آن ابتدا متنی حدود200تا 300 كلمه بر صفحه نمایش نشان داده میشود، كه شما 3دقیقه وقت داده میشود آن را بخوانید. در طول خواندن متن سعی كنید  نكات مهم و كلیدی را به خاطر بسپارید و نیازی به صورتبرداری نیست، چون در طول زمان نوشتن تان، شما متن را در صفحه نمایشگرً میبینید. بعد از نمایش متن، متن كنار رفته و شما به مطلبی مرتبط با متن در حدود دو دقیقه گوش خواهید داد. مطالب ارائه شده در Listening تقریباً همیشه در رد دلایل و نمونه های مطرح شده در متن میباشد.  

صورتبرداری در زمان پخش مطالب ضروری است. سپس به داوطلب 20 دقیقه زمان داده میشود تا مطالب متن و  Listening را تلفیق كرده و متنی منسجم  بنویسد. ETS پیشنهاد میكند نوشتار شما در این قسمت بین 160 تا 325 كلمه باشد. 
 

در قسمت دوم كه independent بوده نظر شما را در مورد یك موضوع عمومی و آشنا میپرسد و  در طول 20 دقیقه متن خود را تایپ كنید. ETS پیشنهاد میكند جوابگویی شما از 300 كلمه بیشتر باشد.
 

برای هر قسمت بابدً چند دقیقه آخر را برای مرور و اصلاح اشتباهات كنار بگذارید. مهمترین موارد برای كسب نمره خوب در این قسمت به شرح زیر است: نوشتار شما باید موارد مطرح شده در سوال را به صورت كامل، یکنواخت ، و با روندی مستدل  پاسخ دهد. به استفاده از لغات متنوع و بدون اشتباه، همچنین برای بخش independent ارائه مثالها و دلایل متنوع در كسب نمره بالا موثر است. برای بخش integrated اشاره به نكات مهم و اصلی متن و مطلب پخش شده، و مرتبط ساختن آنها به یكدیگر مورد توجه است. دقت داشته باشید كه در writing هم اشتباهات  جزئی در تایپ لغات از نمره شما كم نمیكند. 


 
این مطلــــــــــــــــــــــــب ادامـــــــــــــــــــــــــــه دارد...

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش