مهم‌ترین دلایل بروز تخلفات علمی/ از سنتز مقاله تا رانت اساتید در گرفتن پایان‌نامه

به گزارش ویکی گرام، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص بروز تخلفات پژوهشی در دانشگاه‌ها گفت: اگر معاون پژوهشی در دانشگاه حضور داشته باشد و توانمند باشد، می‌تواند تخلفات را کشف کند. در صورتی که رییس مجموعه برای افراد الگو باشد و مسائل اخلاقی را رعایت کند، افراد زیرمجموعه او هم سعی می‌کند این مسائل را رعایت کنند.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

‌دکتر میرداود عمرانی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد شرایطی که باعث تخطی دانشجویان از اخلاق پژوهش می‌شود، به نقش مسئولان اشاره کرد و گفت: به شخصه در خصوص تخلفات یک تز دارم. گاهی اوقات می‌گویند فلان کارمند خوب کار نمی‌کند، ولی فکر نمی‌کنم کارمند بد وجود داشته باشد. اگر مدیری که در مجموعه است توانمندی کافی داشته باشد و خودش در مجموعه حضور داشته باشد، کارمند جرأت تخلف ندارد، کارمند او را به عنوان الگو قرار می‌دهد. در مورد بحث‌های علمی هم به همین صورت است. اگر معاون پژوهشی در دانشگاه حضور داشته باشد و توانمند باشد، می‌تواند تخلفات را کشف کند.

وی اضافه کرد: ما در کشور به افراد می‌گوییم مستندات خودتان را برای پژوهش ارائه بدهید و برحسب تعداد مقالات، ارزیابی می‌کنیم که فرد اهل کار هست یا نیست، استعداد دارد یا ندارد. به همین خاطر فرد مجبور می‌شود برای برد در این بازی گاهی به سمت سنتز مقاله روی بیاورد و چیزهایی را که واقعی نیستند، ارائه کند.

او ادامه داد: اگر خود معاون پژوهشی در مجموعه حضور داشته باشد، متوجه می‌شود که کدام هیات علمی از صبح تا شب در آزمایشگاه حضور دارد و در حال فعالیت است. بر سر چنین معاون تحقیقاتی نمی‌شود کلاه گذاشت! خودش؛ کننده کار است و از جنس تحقیقات است. وقتی مسئولین بخواهند از راه دور افراد را کنترل کنند، دانشجو هم برای مثال پایان‌نامه را از مقابل دانشگاه تهران می‌خرد که فقط اسمش در آن پایان‌نامه باشد و تا زمانی که مسئولین متوجه این موضوع شوند، یکی دو سال از جریان می‌گذرد. در حالی که اگر خود رییس مجموعه حضور داشته باشد، متوجه می‌شود که به طور مثال چنین پایان‌نامه‌ای امکان اجرا در آن مجموعه را نداشته است. مثلا وقتی من در آزمایشگاه، امکان کشت سلول را ندارم و یا امکان فلان فرآیند را ندارم، چگونه می‌توانم در پایان‌نامه این عمل را انجام دهم؟! مسئول بلافاصله با دیدن این پایان‌نامه می‌فهمد که اینجا احتمالا تخلفی اتفاق افتاده و در این صورت افراد چه دانشجو، چه هیات علمی جوان و... جسارت ورود به تخلف را به خودشان نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید:
اعلام زمان پایان کلاس‌های دانشجویان و زمان آغاز امتحانات
توضیح سازمان سنجش درخصوص دو برابر شدن هزینه ثبت‌نام کنکور دکتری 1400

اکثر اوقات افراد با آگاهی مرتکب تخلفات پژوهشی می‌شوند
عمرانی با اشاره به آگاهی دانشجویان از مصادیق تخلفات پژوهشی گفت: فکر نمی‌کنم که کسی در این خصوص آگاهی نداشته باشد و بگوید سر من کلاه گذاشتند و مرا وارد این بازی کردند! قشر دانشجو روز اول که وارد دانشگاه می‌شوند به یکدیگر می‌گویند که این‌جا آقای دکتر فلان به این مسائل کاری ندارد و فقط می‌گوید برای من سه مقاله بیاور و نگاهی هم به آنها نمی‌اندازد. نمی‌توانم تصور کنم که افراد نادانسته چنین اشتباهی انجام دهند. البته به نظر من نمی‌توان به طور قطع این موضوع را مشخص کرد، ولی اکثر اوقات افراد آگاهانه وارد این مسائل می‌شوند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص چرایی نبود واحد درسی «اخلاق پژوهش» در دانشگاه‌ها گفت: خیلی از مسائل به صورت دستوری و بخشنامه‌ای نیست، که از بالا بگویند تخلف نکنید یا این‌کارها انجام نشود. فکر نمی‌کنم در کشورهای دیگر هم به شکل جداگانه بحث اخلاق را آموزش دهند. درست است در تمام دنیا بحث اخلاق را چک می‌کنند؛ ولی به عنوان واحد مجزا نیست، بخشی از زندگی افراد است. آن‌ها چارچوب‌ها را چنان تنظیم کرده‌اند که کسی جرأت نمی‌کند از آن مسیرها تخطی کند.

مشکلات مالی، جرأت و جسارت را از محققان گرفته است​
هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به کاربردی بودن یا غیرکاربردی بودن موضوعات پژوهشی دانشگاه‌ها گفت: محدودیت‌های مالی در انجام و انتخاب موضوعات پژوهش‌ تاثیر زیادی دارد. به عنوان مثال دانشگاهی مثل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که دانشگاه بزرگی است؛ سال گذشته برای انجام کار پژوهشی در قالب پایان‌نامه دکتری تا حدود شش میلیون از پایان‌نامه‌ها حمایت می‌کرد. هرچند که نظر رییس دانشگاه و معاون تحقیقات فناوری این باشد که از پژوهشگران حمایت کنند؛ ولی واقعا محدودیت‌ها باعث شده این مبالغ هم نتوانند کمک کنند.

او اضافه کرد: به دلیل همین مسائل مالی گفته می‌شود که پایان‌نامه‌ها را در قالب پروژه‌های تحقیقاتی ارائه کنیم، ولی پروژه تحقیقاتی نیز سقف دارد و در نهایت می‌توانند تا ۳۰ میلیون تومان را پوشش دهند.

وی به افزایش قیمت‌ها اشاره کرد و گفت: قیمت دستگاهی که سال گذشته حدود ۹۰ میلیون تومان بود، امسال به ۳۰۰ میلیون تومان رسیده و قیمت یک کیت استخراج دی ان ای از سال گذشته تا کنون حدود هفت تا هشت برابر شده است. همین مسائل باعث شده که پژوهشگر بالاجبار از سروته پژوهش خود بزند و پژوهش را محدود کند.

تحریم و مشکلاتی که باعث تطابق‌پذیری می‌شوند
عضو مرکز تحقیقات سلول‌های بنیادی دستگاه ادراری تناسلی دانشگاه شهید بهشتی، در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تاثیر تحریم‌های سال‌های اخیر بر پژوهش، اظهار کرد: مشکلات مالی باعث شده که من به عنوان یک معلم یا یک مدرس در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گاهی مجبور شدم از جیب خود برای پروژه‌ها و پایان‌نامه‌ها به دانشجو کمک کنم یا گاهی بخشی از پول پروژه را صرف پروژه بعدی‌ کنم. حتی گاهی اوقات در بخش‌ها مختلف، مواد مورد نیاز و نمونه‌های خود را با دیگر همکاران به اشتراک می‌گذاریم. 

عدم وجود هماهنگی بین بخش‌های مختلف
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ با اشاره به مشکلات اصلی پژوهش در کشور گفت: متاسفانه مهم‌ترین مشکل پژوهش در کشور، عدم وجود هماهنگی کامل بین بخش‌های پژوهش است. یک محقق برای عملی کردن ایده‌های خود نیاز به امکانات و بستری مناسب دارد. همچنین پس از اجرای ایده نیز، نیازمند امکانات و زمینه‌های مناسب برای پیاده کردن آن در اشل و مقیاس صنعتی است.

سهمیه‌بندی پایان‌نامه برای اساتید صحیح نیست
عمرانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مبحث پایان‌نامه‌ها پرداخت و تاکید کرد: نباید برای اساتید سهمیه پایان‌نامه تعیین کرد،  باید دست دانشجو برای انتخاب استاد و موضوع باز باشد و شرایط باید به گونه‌ای باشد که افرادی که استعداد بیشتر و ایده‌های نو بیشتری دارند، با دانشجو هم امکان تعامل بیشتری داشته باشند.

وی تشریح کرد: ولی این‌که یک استاد در هر ترم ۳۰تا ۴۰ پایان‌نامه داشته باشند نیز غیرمنطقی است. چنین استادی وقت نمی‌کند حتی یک‌بار با دانشجو بحث کند و یا اگر دانشجویی تخلفی می‌کند به او تذکر بدهد. نباید در این موضوع رانت وجود داشته باشد. یک فرد به عنوان مدیر گروه نباید بگوید: همه پایان‌نامه‌ها، برای من!

او ادامه داد: من به عنوان استاد باید ایده‌های خود را به دانشجو اعلام کنم و بگویم این گرنت‌هایی است که من دارم. دانشجو باید براساس علاقه خودش انتخاب کند. استاد به عنوان ناظر و کسی است که به دانشجو خط می‌دهد؛ نه به شکل کسی که به صورت عملی همه کارها را انجام دهد.

وی به برخی انتظارات نابه جای دانشجویان از اساتید اشاره کرد و گفت: برخی از دانشجویان به اساتید می‌گویند که یک پایان‌نامه کامل دارید، من هفته دیگر دفاع کنم؟! اینجا که محل فروش پایان‌نامه نیست! 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
2 ماه پیش

با سلام،‌ من کارم مهندسی نرم‌افزاره و حدود ۵ سال تو ایران سابقه کاری دارم. مدرک کارشناسی ارشدم رو هنوز نگرفتم و ترم ۵ هستم. میخواستم بدونم اگه بخوام ویزای کاری بگیرم(تو هلند)، بدون داشتن کارت پایان خدمت امکانش هست یا نه؟
سپاس
3 ماه پیش