مجوز اضطراری FDA به ترکیب دارویی رمدسیویر و Baricitinib 

مجوز اضطراری FDA به ترکیب دارویی رمدسیویر و Baricitinib 

روز گذشته، سازمان غذا و داوری آمریکا، اجازه استفاده اضطراری داروی baricitinib به همراه رمدسیویر را در درمان کوید-۱۹ داد. 

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

بر این اساس ترکیب این دو دارو می تواند در بیماران کوید-۱۹ بزرگسال و اطفال (با حداقل ۲ سال) که به اکسیژن مکمل ، تهویه مکانیکی و یا ECMO نیاز دارند استفاده شود. 

در ترایالی استفاده از این دو دارو با هم مدت زمان بهبودی را کمتر کرده است. این ترایال دو سوکور ACTT-2 بوده است و ۱۰۳۳ بیمار کوید-۱۹ متوسط تا شدید را برای ۲۹ روز پیگیری کرده است. ۵۱۵ بیمار رمدسیویر و baricitinib (قرص ۴ میلی گرمی روزانه برای ۱۴ روز یا تا زمان ترخیص)و ۵۱۸ بیمار نیز دارونما و رمدسیویر را دریافت کرده اند. میانه مدت زمان بهبودی در گروه مداخله و درمان به ترتیب هفت و هشت روز بوده است. شانس پیشرفت به سمت مرگ و ونتیلاسیون در روز ۲۹ در گروه مداخله کمتر بوده است. شانس بهبود بالینی در روز ۱۵ نیز در گروه مداخله بیشتر بوده است. مرگ و میر نیز در مداخله کمتر بوده است. برای تمام موارد، اختلافها معنادار بوده است.  

داروی baricitinib فعلا به عنوان تک درمان نباید در کوید-۱۹ استفاده شود. این دارو قبلا مورد تایید FDA بوده و به صورت قرصی با نام تجاری Olumiant برای درمان آرتریت روماتوئید فروخته می شده است. 

بیشتر بخوانید:
واکسن کرونا چه زمان و چگونه به ایران می‌رسد؟
واکسن کرونای شرکت فایزر چه زمانی به دست همگان می‌رسد؟


عوارض جدی احتمالی داروی Olumiant شامل ترومبوزهای وریدی مثل آمبولی ریه و عفونتهای جدی می باشد. این دارو برای بیماران با سل فعال، روی دیالیز، دارای بیماری کلیوی پیشرفته یا با آسیب حاد کلیوی توصیه نمی شود.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
6 روز پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
1 هفته پیش

با سلام،‌ من کارم مهندسی نرم‌افزاره و حدود ۵ سال تو ایران سابقه کاری دارم. مدرک کارشناسی ارشدم رو هنوز نگرفتم و ترم ۵ هستم. میخواستم بدونم اگه بخوام ویزای کاری بگیرم(تو هلند)، بدون داشتن کارت پایان خدمت امکانش هست یا نه؟
سپاس
1 ماه پیش