نکات مفیدی برای دانشجویان دوره دکترا

◾️ سعی کنید برنامه روزانه‌ای داشته باشید که درس و زندگی در آن تعادل داشته باشند. بهتر است در طول دوره تحصیلی، به طور پیوسته اما متعادل درس بخوانید تا این که در یک مدت کوتاه، خیلی سخت کار کنید و تمام انرژی خود را از دست بدهید. مواظبت از خود، کلید موفقیت است.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

◾️ انتظاراتتان را با استاد راهنمای خود در میان بگذارید. هر فردی به روش خاصی کار می‌کند؛ پس اطمینان پیدا کنید که خواسته‌های خود را می‌دانید و در ابتدای دوره، این توقعات را با استاد راهنمای خود در میان بگذارید تا بتوانید بازدهی خوبی از همکاری با یکدیگر داشته باشید.

◾️ برای مطالعه ادبیات پیشین زمینه تحقیق یا همان Literature Reviews وقت بگذارید. این بخش هم پیش و هم پس از جمع‌آوری و تهیه اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا اهداف و محاسبات پژوهشی خود را به درستی توسعه دهید.

◾️ در ابتدای دوره دکترا، اهدافتان را به دقت تعیین کنید. دستورالعمل دپارتمان را بخوانید و سپس اهداف یا سوالات پژوهشی مشخصی را بر اساس نیازمندی‌های پایان‌نامه خود تعیین کنید. اهداف می‌توانند بعد از مدتی تغییر کنند؛ اما یک برنامه مشخص، کمک می‌کند که با تمرکز پیش بروید.

◾️ جمله “نیازی نیست این را بنویسم و در خاطرم خواهد ماند”، یکی از بزرگ‌ترین دروغ‌هایی است که می‌توانید به خودتان بگویید. هر کاری که انجام می‌دهید را یادداشت کنید؛ حتی اگر بعدا به کار نیاید. این یادداشت کردن، شامل جلسات، جزئیات روش‌ها، یادداشت‌های کد مانند و هر موردی است که در طول مسیر به آن بر می‌خورید.

◾️ محیطی که در آن درس می‌خوانید را مرتب و منظم نگاه دارید. به خصوص از همان اول از برچسب برای شناسایی منابع درسی خود استفاده کنید تا بعدا زمان شما صرف پیدا کردن منابع درسی نشود.
 

➕ بیشتر بخوانید:


همه آنچه که باید در باره مصاحبه دکتری بدانید
20 نکته که باید در ابتدای شروع مقطع دکترا بدانید◾️ هیچ‌وقت برای شروع نوشتن پایان‌نامه زود نیست. هر چه زودتر نوشتن را شروع کنید و در هر مرحله، نتیجه کار خود را به استاد خود نشان دهید. حتی اگر از این نوشته‌ها برای پایان‌نامه استفاده نکنید، این تمرین خوبی است و به ایده‌های شما نظام و ساختار می‌دهد.

◾️ پایان‌نامه خود را با روش هدف گذاری SMART به اهدافی کوچکتر تقسیم کنید که هر هدف باید دقیق و مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، در راستای هدف کلی و دارای زمان‌بندی باشد. اگر هدفی که برای خود تعیین می‌کنید مثلا نوشتن پاراگراف اول نتیجه‌گیری باشد، احتمال این که آن را به پایان برسانید بیش‌تر است تا زمانی که هدف خود را نوشتن کل فصل ۱ قرار دهید. تعداد زیادی از کارهای بسیار کوچک هستند که یک تز کامل را می‌سازند.
نکات مفیدی برای دانشجویان  دوره دکترا
◾️ مهم نیست هر بار چقدر برای پایان‌نامه خود وقت ‌می‌گذارید؛ بعد از این که آن را به استاد خود نشان دهید نیاز به اصلاح خواهد داشت و باید چندین بار پیش از اتمام، نسخه نهایی پایان‌نامه را اصلاح کنید. دقت کنید پیش از آن که دیر شود پایان‌نامه خود را چندین بار با استاد راهنما تصحیح کنید تا نهایی شود.

◾️ با استاد راهنمای خود صادق باشید. اگر چیزی را نمی‌فهمید به او بگویید. اگر آزمایشی را خراب کرده‌اید یا اگر در مورد چیزی فراموش کرده‌ است به شما بازخورد بدهد به او بگویید. هرچقدر با استاد راهنمای خود صادق‌تر باشید، روابط کاری بهتری با او پیدا می‌کنید. این که به استاد راهنمای خود کمک کنید به شما کمک کند کلید موفقیت شماست.

◾️از کارهای خود، نسخه پشتیبان (Backup) تهیه کنید. با ذخیره هفتگی کارهای خود می‌توانید از بسیاری از اتفاقات ناخوشایند جلوگیری کنید.

◾️ روابط اجتماعی خود را با هم‌گروهی‌های آزمایشگاه و سایر دانشجویان حفظ کنید. این کار به شما کمک می‌کند بتوانید درباره تجربیات PhD با سایر دانشجویان صحبت کنید، از دیگران توصیه و کمک بگیرید، تحقیقات خود را بهتر کنید و دوست پیدا کنید.

◾️ در سمینارها و جلسات دانشگاهی دپارتمان خود، حتی وقتی در رابطه با زمینه پژوهشی شما نیستند، شرکت کنید. چیزی که می‌آموزید ممکن است منجر به تغییر جهت تحقیقات و حرفه شما شود. همچنین شرکت مرتب در این گونه جلسات مورد توجه دیگران قرار خواهد گرفت.

◾️ تحقیقات خود را در جلسات دانشگاهی، کنفرانس‌ها و هر جایی که می‌توانید ارائه دهید. پرزنت کردن می‌تواند ترسناک باشد، ولی با تمرین آسان‌تر می‌شود و راهی بسیار خوب برای ایجاد روابط مفید و گرفتن بازخورد تحقیقات شماست.

◾️ برای انتشار پژوهش‌هایتان اقدام کنید. ممکن است از یک مقاله استقبال نشود، ولی نوشتن چند مقاله‌ و سابمیت کردن آن‌ها در ژورنال‌ها روش فوق‌العاده‌ای برای یادگیری مهارت‌های جدید و اضافه کردن آن‌ها به CV شماست.

◾️ زندگی خارج از درس هم داشته باشید. با این که هم‌گروهی‌های آزمایشگاه شما مانند خانواده کاری شما هستند، این که راه فراری از درس و کار داشته باشید برای سلامت روان شما مفید است. این راه فرار می‌تواند ورزش، انجمن‌های مختلف، سرگرمی، تعطیلات یا وقت گذرانی با دوستان باشد.

◾️ خود را با سایرین مقایسه نکنید. دوره دکترا یک فرصت برای انجام تحقیقات منحصر به فردی است که اطلاعات جدیدی را کشف می‌کند و همه دوره‌های PhD با یکدیگر متفاوتند. شما باید کاری را انجام دهید که برای شما و پروژه شما معنی دار و مفید باشد.

◾️ ذات پژوهش به این شکل است که همیشه کارها طبق برنامه پیش نمی‌روند. این بدین معنی نیست که شما دانشجوی بدی هستید. آرامش خود را حفظ کنید، کمی استراحت کنید و پس از آن دوباره ادامه دهید. آزمایش‌هایی که با شکست مواجه می‌شوند هنوز می‌توانند به عنوان بخشی از یک PhD موفق ثبت شوند.

◾️ هرگز تنها کار نکنید. با سایر دانشجویان حرف بزنید و با استاد راهنمای خود، صادقانه بحث و گفتگو داشته باشید. از درخواست کمک نترسید و خجالت نکشید، شما تنها نیستید.

◾️ از PhD خود لذت ببرید! طی کردن دوره دکترا می‌تواند فرآیندی سخت و طولانی باشد و احتمالا روزهایی هستند که آرزو می‌کنید کاش یک کار معمولی داشتید؛ ولی PhD پر از تجربه‌های فوق‌العاده است که به شما شانس کار کردن روی چیزی که به آن علاقه‌مند هستید را می‌دهد. پس موفقیت خود را جشن بگیرید و از کار خود لذت ببرید.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش