محبوب‌ترین و راحت‌ترین ویزای شنگن در بین ایرانیان

آخرین گزارش اتحادیه اروپا، در اواسط سال ۲۰۱۹ منتشرشده و شامل آماری مربوط به اعطای ویزای کشورهای عضو حوزه شنگن است. طبق گزارش اتحادیه اروپا، در هرسال کمتر از ۱۰ درصد از درخواست‌های ویزای شنگن ریجکت شده، اما سهم کشور ما به دلیل سختگیری‌های بیش‌ازحد سفارتخانه‌ها، بسیار بالاتراست. البته بدترین آمار در این خصوص متعلق به ایران نبوده و نام‌های آشنایی مثل گرجستان، غنا، نیجریه و عراق نیز با حدود ۵۰ درصد ریجکتی، بالاتر از ایران در این جدول دیده می‌شوند.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

محبوب‌ترین ویزای شنگن
در بین ایرانیان، ویزای شنگن فرانسه با ۵۹,۹۹۱، ویزای شنگن آلمان با ۵۳,۷۵۴ و ویزای شنگن ایتالیا با ۳۲,۸۰۵ درخواست، در صدر محبوب‌ترین کشورهای حوزه شنگن برای اخذ ویزای کوتاه‌مدت یا توریستی شنگن قرارگرفته‌اند. کشورهای هلند، اسپانیا، سوئد، سوئیس و اتریش نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

راحت‌ترین ویزای شنگن
طبق گزارش مرکز اطلاعات و آمار اتحادیه اروپا، مجارستان با ۱۰% ریجکتی، مهربان‌ترین کشور در پذیرش درخواست ویزای شنگن برای ایرانیان است. پس از مجارستان، کشورهای سوئیس با ۱۵، آلمان با ۲۰ درصد، کمترین میزان ریجکت درخواست‌ ایرانیان متقاضی ویزای شنگن را به خود اختصاص داده‌اند.

سخت‌ترین ویزای شنگن
با توجه به گزارش این مرکز می‌توان دریافت که در سال ۲۰۱۸، کشور جمهوری چک، درخواست بیش از نیمی از متقاضیان ایرانی ویزای شنگن خود را رد کرده و با ۵۳% ریجکتی، سخت‌گیرترین کشور عضو شنگن در ارائه ویزا به ایرانیان است. طبق این آمار، کشورهای یونان، اسلواکی، اتریش، سوئد، فرانسه و هلند نیز به ترتیب، در رده‌های بعدی قرارگرفته‌اند.
بهترین انتخاب برای اخذ ویزای شینگن.jpg
نکات انحرافی آمار ویزای شنگن
بحث ما روی صحت این آمار نیست؛ زیرا اتحادیه اروپا، موثق‌ترین منبع ارائه چنین اطلاعاتی است. هدف ما تنها بیان نکاتی است که در این گزارش نادیده گرفته‌ شده و نتیجه‌گیری را به انحراف می‌کشاند.

➕ بیشتر بخوانید:
اعمال تغییرات جدید در قوانین اخذ ویزای شینگن
3 کشوری که بیشترین میزان ریجکتی ویزای شینگن را دارند

آلمان تورسیتی نیست، به آمار توجه نکنید.
اگرچه ویزای شنگن آلمان با ۲۰ درصد ریجکتی، بعد از سوئیس در رتبه دوم کمترین آمار ریجکتی ویزای شنگن قرار دارد، اما برای درک بهتر این آمار، ذکر چند نکته واجب است:

. همانطور که می‌دانید برای اهداف تجاری نیز، ویزای شنگن نوع “C” صادر می‌شود، درنتیجه نمی‌توان تفکیکی بین ویزاهای صادرشده برای اهداف توریستی و تجاری قائل شد. متقاضیان ویزای کوتاه‌مدت آلمان با اهداف تجاری، دعوتنامه و تمکن مالی بالایی داشته و اکثرا ویزای آن‌ها تایید می‌شود.

. آلمان صنعتی‌ترین کشور اروپاست و سالانه میزبان نمایشگاه‌های بسیاری است. سهم عمده ویزای‌های کوتاه‌مدت آلمان را باید به شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه‌ها اختصاص داد.

. آلمان درگذشته مقصد بسیاری از هموطنان ما برای مهاجرت بوده و درنتیجه اکثر متقاضیان ویزای شنگن آلمان، بستگانی را دارند که برای آن‌ها دعوتنامه بفرستند و شانس آن‌ها را برای اخذ ویزای شنگن آلمان افزایش دهند؛ پس توجه کنید که بدون دعوت‌نامه یا سابقه سفر قوی، ویزای شنگن آلمان شما رد خواهد شد و شما جزو همان ۲۰ درصد خواهید بود.

فرانسه؛ سختگیر اما توریست پذیر
ویزای شنگن فرانسه پردرخواست‌ترین ویزا در بین ایرانیان و با ۳۳% ریجکتی، در بین کشورهای عضو شنگن بیشترین آمار ریجکت ایرانیان را به خود اختصاص داده است؛ اما نباید این موضوع را مبنای تصمیم‌گیری برای درخواست ویزای شنگن فرانسه قرار دهید.

فرانسه کشوری توریستی است. اگرچه درصد ریجکتی بالاتری نسبت آلمان دارد اما با وجود سخت‌گیری فراوان، بازهم این امکان وجود دارد تا ویزای شنگن فرانسه شما تایید شود. به شرطی که سابقه سفر و تمکن مالی خوبی داشته باشید و در قالب تور گروهی ثبت‌نام کنید.

ایتالیا، دروازه ورود به آلمان
شاید بتوان ایتالیا را به‌عنوان مرکز توریستی شنگن به حساب آورد. از این‌رو شانس اخذ ویزای شنگن ایتالیا نسبت به ویزای شنگن آلمان و ویزای شنگن فرانسه و به‌خصوص در قالب تور گروهی بیشتر است؛ اما نکته‌ای که مطرح است بالاتر بودن درصد ریجکتی ویزای ایتالیا نسبت به ویزای آلمان است.

عمده دلیل این موضوع را شاید بتوان در متقاضیانی جستجو کرد که درخواست ویزای شنگن ایتالیا را صرفا به خاطر سفر یا مهاجرت به آلمان ارائه می‌دهند.

به‌طور خلاصه، اگرچه آمارها حاکی از بهتر بودن شرایط اعطای ویزای شنگن آلمان نسبت به ایتالیا و فرانسه است، اما باید در نظر داشته باشید که اگر به‌منظور گردشگری قصد سفر به آلمان را داشته و بستگانی را نیز برای ارسال دعوتنامه ندارید، بهتر است به آمارها توجه نکرده و به‌جای آلمان، فرانسه، سوئیس، ایتالیا و حتی مجارستان را مبداء سفر خود قرار دهید.

اصولا کشورها غیرتوریستی، اکثر درخواست‌های ویزای شنگن را رد می‌کنند، مگر اینکه هدف از سفر مشخص بوده و یا دعوتنامه‌ای برای دیدار دوستان داشته باشید. کشورهای توریستی نیز با سختگیری‌های کمتری درخواست‌های ویزای توریستی را بررسی می‌کنند، به‌خصوص اگر درخواست ویزای خود را در قالب تور گروهی ارائه دهید.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین سایت پرمحتوا ویکی گرام.

ببخشید در مورد بورسیه ها در قسمت شرایط  بعضی از بورسیه ها نوشته داشتن مدرک زبان ولی در بعضی ها نوشته مهارت داشتن در زبان.میخواستم بدونم بین این دو شرط تفاوتی وجود داره؟یعنی در همه ی بورسیه ها باید مدرک ربان فرستاده بشه یا نه؟

و اینکه برای پزشکان عمومی امکان تحصیل در مقطع Phd در خارج از کشور وجود داره؟ و اگر وجود داره نیازی به تطبیق مدارک هست یا فقط ارسال مدارک کافیه؟

تشکرفراوان
2 ماه پیش

سلام آیا در حال حاضر دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در ایران وجود داره؟
2 ماه پیش

سلام برای رشته مددکاری اجتماعی چه نوع بورسیه هایی وجوودارد؟به کدام کشورها؟
3 ماه پیش