سیر تا پیاز تسهیلات خدمت برای دانش آموختگان برتر

یکی از موانع پیش روی آقایان فارغ التحصیلان، خدمت سربازی (بخوانید اجباری) است. دوره‌ای که خود تا ۲ سال و حتی بیشتر شما را درگیر می‌کند. با این‌حال چندین سال است که برای برخی از دانشجویان و فارغ التحصیلان، امکان دور زدن این مانع تحت دستورالعملی که در عامیانه به‌عنوان نخبگی خدمت وظیفه یا سرباز وظیفه نخبه، شناخته می‌شود، به‌وجود آمده است. اگرچه این مسیر صرفا محدود به فارغ التحصیلان شده و دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دیگر نمی‌توانند از آن استفاده کنند، با این حال برای دانشجویان دکتری، تبصره‌ای وجود دارد که در ادامه و در بخش شرایط به آن خواهیم پرداخت.

طی این دستورالعمل فارغ التحصیلان برتر که موفق به اخذ نمرات و امتیازات لازم در ارزیابی بنیاد ملّی نخبگان شوند، می‌توانند با ثبت نام در بنیاد نخبگان و پس از آن معرفی به مراکز نخبگان وظیفه، طرحی تحقیقاتی/مطالعاتی را به‌عهده بگیرند و به‌جای گذراندن دوران مشقت‌بار سربازی، تخصص خود را در مسیر بهتری به کار بگیرند.

برای آن‌که بدانید آیا شما می‌توانید از مزیت استفاده کنید، ابتدا باید بدانید که آیا شرط‌های اولیه و مصوب ارائه شده را دارید یا خیر. این شرط‌ها عبارت‌اند از:
الف) بیش از سه سال از تاریخ دانش­آموختگی آنان در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی نگذشته باشد.
ب) دانش‌آموختگان دوره دکتری تخصصی دست‌کم ۱۸۰ امتیاز و دانش‌آموختگان دوره کارشناسی‌ارشد دست‌کم ۱۳۰ امتیاز از جدول ۱ را کسب کرده باشند.
تبصره ۱: دانش‌آموختگان دوره‌های «دکتری حرفه‌ای» و نیز دوره‌های «تخصص بالینی، تخصص پزشکی و فوق تخصص» موردتأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ به‌ترتیب معادل با دانش‌آموختگان دوره «کارشناسی ارشد» و دوره «دکتری تخصصی» محسوب می‌شوند.

تبصره ۲: دانشجویان دوره دکتری تخصصی که از پیشنهاد رسالۀ دکتریِ خود با موفقیت دفاع کرده باشند، در صورت کسب دست‌کم ۱۵۰ امتیاز از جدول ۱ مشمول مزایای این شیوه‌­نامه می‌شوند.

تبصره ۳: چنانچه دانش‌آموخته دوره دکتری تخصصی حداقل ۱۲۰ امتیاز، دانش‌آموخته دوره کارشناسی‌ارشد حداقل ۸۰ امتیاز و دانشجوی دوره دکتری تخصصی حداقل ۱۰۰ امتیاز از جدول ۱ را کسب کرده باشد، پرونده وی درکارگروه نظام وظیفه دانشگاهی (موضوع ماده ۴) بررسی و تصمیم­‌گیری نهایی درباره اعطای تسهیلات به او، به نظر کارگروه بستگی دارد.

تبصره ۴: در دوره خدمت نظام‌وظیفه تخصصی، فرد باید در ایران حضور داشته باشد. هرگونه خروج از کشور تنها با مجوز بنیاد نخبگان نیروهای مسلح امکان پذیر است.

تبصره ۵: مشمولان، همزمان با انجام خدمت نظام‌وظیفه تخصصی مجاز نیستند (مگر در دوره گذراندن رساله دکتری) به تحصیل اشتغال داشته باشند. در صورت ادامه تحصیلِ فرد مشمول در حین خدمت نظام‌وظیفه تخصصی در دوره تحصیلیِ دیگر، بهره‌مندی از این تسهیلات در پایان دوره بعد، منوط به احراز شرایط این شیوه‌نامه برای‌ مقطع جدید خواهد بود.

تبصره ۶: حداقل امتیازات حاصل از جمع فعالیت­های آموزشی، المپیادها، آزمون­‌های ورودی و آزمون­‌های علوم پزشکی، صفر منظور می‌شود.

چطور متوجه شوم که امتیاز لازم را کسب می‌کنم؟
مطابق ماده شیوه‌نامة بهره‌مندی دانش‌آموختگان برترِ دانشگاهی، جدولی ارائه شده‌است که در آن می‌توانید، امتیازات لازم برای هر یک از فعالیت‌ها، دستاوردها و افتخارات خود را ملاحظه نمایید. جدول از اینجا قابل رویت است.

هرکسی که امتیاز نخبه وظیفگی را کسب کند، دیگر به خدمت نمی‌رود؟
هم بله، هم خیر! در واقع اگر موفق شوید که امتیاز لازم را کسب کنید، پس از آن موظف به انجام ۲ کار خواهید بود. یک دوره آموزشی ۴۵ روزه (بخوانید ۳۰ روز و حتی کمتر) در ۲ وقت معین از سال و در یکی از دو پادگان اختصاص یافته به نخبگان‌ (دی‌ماه: پادگان ۰۱ نیروزمینی در تهران (ارتش)، تیرماه: پادگان شهید مدرس کرج (سپاه)) و دیگری انجام طرح تحقیقاتی یا مطالعاتی که معروف به پروژه جایگزین خدمت نظام وظیفه، در یکی از مراکز علمی مورد تایید ستاد کل نیروهای مسلح است.

چه مدت زمان باید صرف انجام پروژه جایگزین خدمت نظام وظیفه کنم؟
مطابق ماده شیوه‌نامه بهره‌مندی دانش‌آموختگان برترِ دانشگاهی از تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی، میزان پروژه جایگزین خدمت برابر با نیمی از طول دوره خدمت نظام وظیفه مرسوم است. مدتی که به‌طور مرسوم حدود ۱۴ ماه تعیین می‌شود. با این‌حال امکان انجام پروژه در مدت زمان زودتر هم وجود دارد، بسته به این‌که شما چقدر کارتان را سریع به پیش ببرید.

آیا داشتن کسری از مسیرهای دیگر، موجب کاهش دوره پروژه جایگزین خدمت می‌شود؟
بله. بسته به میزان آن، از مدت زمانی که در بند قبل اشاره شد (۱۴ ماه) کاسته می‌شود و بقیه آن به‌عنوان مدت پروژه جایگزین شما تعیین خواهد شد. اگر به اندازه تمام مدت کسری خدمت داشته باشید، تنها ملزم به رفتن به آموزشی خواهید بود، البته اگر قبلا آموزشی نرفته باشید. نکته دیگر این‌که معمولا طرح‌های جایگزین خدمت کمتر از ۶ ماه نیستند و چنان‌چه کسری شما به اندازه‌ای باشد که به‌عنوان مثال، در نهایت کمتر از ۶ ماه به‌عنوان پروژه جایگزین خدمت برای شما باقی بماند، شما موظف به انجام یک طرح با طول حداقل ۶ ماه خواهید بود.

آیا نخبگان نظام وظیفه حقوق هم دریافت می‌کنند؟
بله. از زمان شروع به‌کار گیری شما در مرکز علمی مربوطه که می‌توانند دانشگاه یا موسسه‌ باشد، برای شما حقوق واریز می‌شود که مبلغ آن با توجه به مقطع تحصیلی و وضعیت زناشویی کمی متغیر است. با این حال معمولا دامنه آن چیزی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان در ماه است و مدت زمان پرداخت آن هم به تعداد ماه‌هایی است که پروژه شما مطابق ان تعریف شده‌است.

طبق جدول ارائه شده، امتیاز لازم برای اخذ نخبگی وظیفه را آورده‌ام، کجا باید اقدام کنم؟
بستگی دارد که آیا دانشجوی داخل یا خارج از کشور هستید. اگر دانشجوی داخل هستید با به سامانه سینا مراجعه کنید و چنان‌چه دانشجوی خارج از کشور هستید باید در سامانه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور ثبت‌نام نمایید. 

پس از ثبت‌نام و آپلود مدارک چه اتفاقی می‌افتد؟
پس از اتمام آپلود و تکمیل همه مدارک خواسته شده در سامانه، روند بررسی اطلاعات شما توسط بنیاد ملی نخبگان در سامانه مذکور آغاز می‌شود. چنان‌چه بر اساس اطلاعات وارد شده، شما امتیاز لازم برای نخبگی وظیفه را کسب نمایید، بنیاد شما را ملزم به ارسال اصل یا کپی برابر اصل مدارک می‌کند تا صحت مدارک آپلود شده شما را تایید کند. پس از آن، گزینه مربوط نخبه وظیفگی برای شما در پروفایلتان فعال می‌شود و شما می‌توانید درخواست خود برای انجام پروژه جایگزین خدمت را از همان طریق ارسال نمایید. در صورت نبودن مشکل خاصی و تایید درخواستتان، تاریخ مشخصی به همراه لیست مدارک مورد نیاز،  به شما برای مراجعه به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و تشکیل پرونده و پیگیری امور پروژه جایگزین خدمت و دوره آموزشی، ابلاغ می‌شود.

➕ بیشتر بخوانید:
فروش سربازی در سال ۹۹ چگونه است؟
سن پدر برای معافیت تک فرزندی چقدر است؟
جذب نیروی امریه از میان فارغ‌التحصیلان مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد

 

3 دیدگاه

 • مهدی
  1400-01-01 04:12:22
  سلام و خسته نباشید. یه سوال داشتم. من دانشجوی دندان پزشکی هستم. اول این که آیا برای استفاده از تسهیلات شرط معدل تو دوره دانشگاهی هست؟ و دوم این که آیا رتبه کنکور جز شرایط اولیه هست برای استفاده از تسهیلات؟ کلا میخواستم شرایط اولیه که باید همه کسایی که میخوان از تسهیلات استفاده کنن رو بدونم. خیلی ممنون
 • مهرداد
  1400-01-17 14:43:51
  سلام توضیحات خوبی ارائه شده. خیلی ممنونم. جدول 1 رو بررسی کردم، به نظر میرسه با جدول بنیاد نخبگان کمی متفاوته چون جزییات بیشتری اضافه شده. تو معدل کارشناسی، 17 جایگزین کردن و...
 • از من میشنوید برید خدمت عادی و مثل من با این طرح به ظاهر حمایتی اما در واقع فرسایشی و بی خاصیت خودتون رو بدبخت نکنید. سال 97 اقدام کردم الان که 1400 هست در خم یک کوچه ام. تازه من سابقه 13 ماه خدمت قبلی داشتم و علی رغم نامه داعا مبنی بر دادن پروژه ای حدود 6 ماه اینجود دارم جون میکنم و به جایی نمیرسم. اکیدا توصیه میکنم به کسانی که سابقه خدمت قبلی دارن تحت هیچ شرایطی گول اسم این طرح رو نخورن و مث من خودشون رو بیچاره نکنن. بخدا رفته بودم پادگان الان دو سال بود که کارتم دستم بود و نمی خواست روزی 1000 بار زنگ بزنم داعا و حتی جواب تلفنم ندن. متقاضیان گرامی لطفا امتحان کنید!!! یه هفته پشت سر هم زنگ بزنید به نخبگان داعا اگه جواب گرفتین و کسی پیدا شد جوابتون رو بده که مطمئنم 6 ماهم تلاش کنید کسی جواب نمیده اونوقت اقدام به طرح جایگزین خدمت کنید. روند اداریش اینقد طولانی و زمانبره عمر آدمو به باد میده!! فکر و فشار روحیش دیگه بدتر، من که روانی شدم بخدا، گفتم درد و دلم رو بگم شاید به درد کسی بخوره اما خودتون بهتر میدونید!!! تصمیم با خودتونه

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
8 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
8 ماه پیش