جزئیات برگزاری امتحانات مجازی دانشجویان علامه

به گزارش ویکی گرام، معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید براینکه تمامی آزمون های دانشجویان به صورت تصویری برگزار نمی شود، اظهار کرد: سامانه به گونه ای طراحی شده است که پاسخ هر سوال در لحظه ثبت می شود و اگر دانشجو در حین آزمون دچار قطعی اینترنت یا برق شود مطمئن باشد که پاسخ سوالات قبلی در سامانه ذخیره شده است.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

دکتر شجاع احمدوند ضمن بیان این مطلب در نشست مجازی به  تشریح جزئیات برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان پرداخت و تصریح کرد: آموزش‌های مجازی دو مرحله دارد  مرحله نخست برگزاری کلاس ها بود که با همه اُفت و خیزها و مشکلاتی که وجود داشت که البته با همراهی استادان و تحمل بسیار خوب دانشجویان  با کیفیت قابل قبولی به پایان رسید.

وی در ادامه تصریح کرد: مرحله دوم و نهایی آموزش مجازی برگزاری آزمون های پایانی دانشجویان است چرا که اگر برگزاری امتحان ها به هر دلیلی موفق نباشد تمام زحمت های دانشگاه و دانشجویان تحت تاثیر قرار می گیرد و دانشگاه تلاش کرده برای این مرحله، فرایندی به نسبت منطقی در پیش بگیرد.

معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی همچنین یادآور شد: اولین کاری که انجام شد، تهیه یک دستورالعمل نهایی بود که در پی جلسه های متعدد تهیه شد. در این دستورالعمل با توجه به اینکه سامانه ما قابلیت برگزاری ۱۲ نوع آزمون را دارد، روی چهار نوع آزمون، چهارگزینه ای، تشریحی، شفاهی و کیفی بیشتر تمرکز شد و بررسی های متفاوتی انجام شد که این آزمون ها به چه صورتی برگزار شود که کمترین آسیب را وارد کند و امنیت بالایی داشته باشد.

دکتر احمدوند خاطر نشان کرد: در گام دوم تجهیز زیرساخت ها و ارتقای سرورهای دانشگاه  را با دو هدف در دستور کار قرار دادیم تا هم فایل های ضبط شده در دسترس دانشجویان قرار بگیرد و هم آزمون نهایی روی سیستم آموزش دانشگاه انجام شود. گام سوم این بود که ساختار این سیستم را با توجه به ویژگی ها و انتظارات استادان و دانشجویان تدوین شود. به طور مثال ما در ذیل هر درس، آیکونی برای امتحان طراحی و همه اطلاعات عمومی امتحان، زمان، روز و ساعت را وارد کردیم و از استادان خواستیم که سوالات خود را در این آیکون ها بارگذاری کنند.
امتحانات مجازی- wikigeram.jpg
به گفته وی، در گام چهارم آموزش مجازی ۱۲۰۰ استاد و آشنایی آنها با تکنیک های برگزاری آزمون را در نظر گرفتیم تا مسئله‌ای برای بارگذاری سوالات امتحانی پیش نیاید. گام پنجم تهیه فایل های مختلف آموزشی برای استادان و دانشجویان بود تا با چگونگی برگزاری آزمون مجازی آشنا شوند. تمامی فایل های تهیه شده در یک زمان‌بندی منظم در اختیار دانشجویان و استادان قرار گرفت تا پاسخگوی دغدغه‌های آنها باشد. گام آخر برگزاری آزمون به صورت آزمایشی بود که در روزهای چهارم، پنجم و ششم تیرماه چهار مرحله آزمون در چهار زمان مختلف برگزار شد تا از ساختار برگزاری آزمون های نهایی مطمئن شویم و دانشجویان با خیال آسوده و بدون دغدغه در آزمون ها شرکت کنند.

دکتر احمدوند با تاکید براینکه تمامی آزمون های پایان ترم دانشجویان به صورت تصویری برگزار نمی شود، اظهار کرد: امکان تصویری برای آزمون ایجاد شده است. استادان از طریق چت‌روم‌های طراحی در جلسه های امتحان حاضر می شوند تا در صورت نیاز پاسخگوی سوالات و ابهامات دانشجویان باشند. در همین ساختار بخشی در نظر گرفته شده است که ممکن است استاد به دانشجویی پیغام دهد تا دوربین خود را روشن کند و این یک تکنیک نظارتی برای افزایش ضریب امنیت آزمون است. به همین دلیل از دانشجویان خواسته شده تا به صورت رسمی در جلسه امتحان شرکت کنند.

وی در خصوص علت تاخیر در برگزاری آزمون‌های مقطع کارشناسی ارشد نیز افزود: ۷ تیرماه نزدیک به  ۲۳۰۰ دانشجو از ساعت ۸ تا ۱۰ صبح امتحان دارند که حدود ۱۷۰۰ نفر، از دانشجویان در مقطع کارشناسی، ۴۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و حدود ۱۰۰ نفر در مقطع دکتری هستند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای ارسال آزمون نیاز به بارگذاری فایل دارند که این کار باعث ترافیک بالا و وارد شدن فشار به سامانه می شود. به همین دلیل آزمون دانشجویان کارشناسی ارشد با ۴۰ دقیقه تاخیر برگزار می شود تا از ورود بار اضافی به سامانه جلوگیری شود و دانشجویان با خیال راحت‌تری در آزمون شرکت کنند. تاخیر ایجاد شده تنها برای راحتی دانشجویان است و این مدت تاخیر هم به همه دانشجویان اطلاع رسانی شده است.

معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص علت تاخیر دانشجویان در دسترسی به فایل‌های ضبط شده کلاس‌ها نیز خاطر نشان کرد: ما از ابتدا زیرساخت لازم و قوی را برای برگزاری کلاس‌های مجازی نداشتیم. چون از تمام ظرفیت های سامانه استفاده می شد، به طور طبیعی فشار بیشتری وارد می شد. به طور مثال در مقطعی فشار وارده به سامانه آنقدر زیاد بود که ما با قطع و وصلی هایی مواجه شدیم، پس برای کاهش و کنترل این مشکل تلاش کردیم نخست کلاس ها که مهمتر بود با مشکلات کمتری برگزار شود و در مرحله بعد فایل ها در دسترس دانشجویان قرار بگیرند. علت تاخیر ضعف زیرساخت ها و حجم بسیار زیاد اطلاعات در سامانه بود.

به گفته وی، متاسفانه به دلیل تناقضاتی که در واگذاری اینترنت رایگان به دانشجویان پیش آمد، توصیه اکید ما این است که دانشجویان از داشتن حجم اینترنت لازم برای برگزاری آزمون اطمینان پیدا کنند تا در زمان برگزاری آزمون با مشکلی روبه‌رو نشوند.

دکتر احمدوند در پاسخ به این سوال که اگر در حین برگزاری و یا پایان آزمون امکان ثبت نهایی پاسخ به هر دلیل وجود نداشت چه تدابیری برای دانشجویان در نظر گرفته شده است، افزود: سامانه به گونه ای طراحی شده است که پاسخ هر سوال در لحظه ثبت می شود و به طور مثال اگر دانشجو در حین آزمون دچار قطعی اینترنت یا برق شود مطمئن باشد که پاسخ سوالات قبلی در سامانه ذخیره شده است. اگر استثنائاتی هم پیش بیاید و دانشجویانی با مشکل مواجه شوند، جزئیات بعد از آزمون به دانشجویان اطلاع رسانی می شود. دانشجویان ما برای شرکت در آزمون هیچگونه نگرانی و اضطراب نداشته باشند.

بیشتر بخوانید:
انتقال دانشجویان شاغل در دانشگاه‌های خارجی به کشور نگران‌کننده است
پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه شهید بهشتی تمدید شد/ اضافه شدن رشته های جدید
داوطلبان خواستار تعویق تمامی کنکور‌های سراسری / آیا تعویق چند باره کنکور امکان پذیر است؟

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام برای رشته مددکاری اجتماعی چه نوع بورسیه هایی وجوودارد؟به کدام کشورها؟
2 هفته پیش

سلام آیا در رشته فیزیک نظری برای دانشگاه زوریخ در مقطع دکترا با داشتن۲مقاله isiومعدل کارشناسی ۱۶و ارشد ۱۷ دانشگاه دولتی خوب یعنی کارشناسی یزد وارشد تهران وایلتس ۶میتوان فول فاند گرفت و یه کم هزینه سفر .....تشکر 
3 هفته پیش

سلام. ببخشید با توجه به شرایط تحریم آیا امکان گرفتن بورسیه از امریکا هست؟
و سوال دوم اساتید هییت علمی که از امریکا دعوتنامه داشته باشند میتونن برن؟ 
1 ماه پیش