چند نوع گرايش جنسی وجود دارد؟

حداقل ۱۵ تمایل جنسی گوناگون شناخته شده است. شما از چندتای آنها اطلاع داشته‌اید؟ بله تمایل جنسی انسانها بسیار پیچیده‌تر از آن است که تصورش را می‌کنید!
شاید تا قبل از این مطلب از تمایلات جنسی افراد به جنس مخالف (دگرجنس گرایی) و جنس موافق (همجنس گرایی) اطلاع داشته‌اید اما موضوع تمایلات جنسی وسیع‌تر از این دو دسته است. 
به نظر می‌رسد روزهایی که ما فقط به این دو دسته می‌اندیشیدییم به پایان رسیده است و بایستی با واقعیتی بزرگ‌تر روبرو شویم. با افزایش روزافزون دانش و اطلاع رسانی گسترده به تعداد افراد بیش‌تری کمک شده تا تمایل جنسی واقعی آن‌ها کشف و بررسی گردد.
 

دگرجنس گرایی (Heterosexuality)

همانطور که از نام آن مشخص است تمایل فرد به جنس مخالف را نشان می‌دهد (تمایل مرد به زن و برعکس). پیشوند هترو در نام اصلی، از کلمه‌ای یونانی به معنای متفاوت یا دگر است. این نوع تمایل جنسی معمول‌ترین و پذیرفته‌ترین نوع میل جنسی در جوامع انسانی می‌باشد. غالب افراد در سرتاسر دنیا دگرجنس گرا محسوب می‌گردند.
 

همجنس گرایی (Homosexual) 

به جاذبه جنسی میان دو همجنس گرایی اطلاق می‌گردد (تمایل مرد به مرد و زن به زن). تا قرنها همجنس گرایی که حتی هنوز هم برخی به عمد یا از روی ناآگاهی با اصطلاحی تحقیر آمیز همچون همجنس ‌بازی به آن اشاره می‌کنند، نوعی ناهنجاری به شمار می‌رفت و مجادلات بسیاری بر سر آن در جریان بود. با آغاز قرن ۲۰ میلادی و پیشرفتهای پزشکی، تلاش زیادی درمان همجنس گرایی به عنوان یک بیماری صورت پذیرفته شده بود که غالبا با شکست روبرو شدند. یکی از نمونه‌های دردآور و بسیار معروف این روشهای درمانی نادرست، سرنوشت آلن تورینگ نابغه و پدر علم کامپیوتر می‌باشد که در نهایت که خاطر فشار ناشی از درمانهای دارویی و الکتروشوک، دست به خودکشی زد!
با اینحال سرانجام، با افزایش مطالعات علمی و کم شدن تعصبات فرهنگی/اجتماعی جامعه جهانی کم کم شروع به پذیرش این نوع میل جنسی گردید به طوری که در دهه‌های ۷۰ و ۹۰ میلادی به ترتیب انجمن روان شناسی آمریکا و پس از آن سازمان بهداشت جهانی این نوع میل جنسی را کاملا طبیعی اعلام نمودند و از فهرست اختلالات روانی و بیماریهای جنسی خارج نمودند.

دوجنس گرایی (Bisexual) 

در این نوع تمایل جنسی فرد به هر دو جنس کشش جنسی از خود نشان می‌دهد (مرد به زن و مرد، زن به مرد و زن)

بی‌جنس گرایی (Asexual)
بی‌جنس گرایی یا غیرجنس گرایی به فقدان و عدم وجود گرایش جنسی در فرد نسبت به افراد دیر اطلاق می‌گردد. اگر چه تعداد این افراد زیاد نیست با این حال وجودشان کتمان ناپذیر است! جالب است که بدانید آیزاک نیوتن نیز جزیی از این دسته بوده است.
 

همه جنس گرایی (Pansexual)

همه جنس گراها افرادی هستند که دارای تمایل جنسی به تمامی جنسیتها فارغ از نوع جنسیت و تمایل جنسی آنها هستند. در اصل آن‌ها نسخه‌ای توسعه یافته‌تر از دوجنس گراها محسوب می‌گردند.
 

چندجنس گرایی (Polysexual)

افراد دارای این نوع گرایش جنسی در دسته بالاتری نسبت به دوجنسگرا و در دسته پایین تری نسبت به همه جنسگراها قرار می‌گیرند. آنها تقریبا می‌توانند توسط تمامی جنسیتها برانگیخته گردند با این حال این طیف شامل همه نمی‌شود. چند جنس گراها می‌توانند به تراجنسیت‌ها، خارج از جنسیت‌ها (هم مرد هم زن، نه مرد نه زن، بینابین زن و مرد، جنسیت مبهم)، جنسیت سوم‌ها (افرادی که خود را جنسیت جدیدی می‌پندارند) تمایل داشته باشند.
 

نیمه جنس گرایی (Demisexual)

نیمه جنس گرایی حالتی خاص از گرایشات جنسی است که فرد تنها وقتی به دیگری تمایل جنسی دارد که با وی وارد رابطه احساسی و عاطفی شده باشد.


خِرَد جنس گرایی (Sapiosexual)

زمانی که فردی بر اثر درک و یا خرد و هوش شخصی مشاهده تمایل جنسی به فرد مورد نظر پیدا می‌نماید به وی خردجنس گرا اطلاق می‌گردد. این نوع میل جنسی نیز ورای جنسیت افراد است چرا علت ایجاد میل جنسی در فرد خرد و هوش شخص مقابل بوده است و نه جنسیت وی.
 

کم جنس گرایی (Graysexual)

افرادی که همیشه دارای گرایش جنسی نیستند و میزان تمایل جنسی آنها بسیار کم است و به ندرت به این موضوع کشیده می‌شوند. با اینحال این افراد جزو دسته بی جنس گرایی محسوب نمی‌شوند چرا که به هرحال دارای میل جنسی هر چند اندک هستند.
 

دوجنسه گرایی (Androgynsexual)

افرادی که تنها به افرادی گرایش جنسی دارند که دارای هر دو خصوصیت زنانگی و مردانگی باشند. به عبارت دیگر میل جنسی این افراد تنها در مورد افراد هرمافرودیت یا به صورت عامیانه دوجنسه می‌باشد.
 

مرد گرایی (Androsexual)

این نوع گرایش جنسی بیانگر تمایل تنها به جنس مرد است.
 

زن گرایی (Gynesexual) 

این نوع گرایش جنسی بیانگر تمایل تنها به جنس زن است.
 

جنسیت گرایی نامشخص (Pomosexual)

افرادی که خودشان جزئی از دسته‌بندی‌های متداول در مورد گرایش جنسی نمی‌دانند و نمی‌خواهند به آن‌ها برچسب مشخصی زده شود.
 

تراجنس گرایی (Skoliosexual)

اشخاصی که دارای گرایش جنسی نسبت به تغییر جنسیت داده‌ها و یا خارج از جنسیت‌ها (هم مرد هم زن، نه مرد نه زن، بینابین زن و مرد، جنسیت مبهم) هستند.
 

خودجنس گرایی (Autosexual)

افرادی که به خود گرایش جنسی دارند و میل جنسی نسبت به دیگران برایشان جذاب نیست.

👇بیشتر بخوانید:
تمایلات جنسی با بالارفتن سن به ندرت کاهش پیدا می‌کند
 آیا حیوانات از رابطه جنسی خود لذت می‌برند؟


 

12 دیدگاه

 • گمنام
  1398-04-12 10:45:27
  سلام بلخشید سوالی داشتم . بنده پسر هستم ولی تمایل لزبین دارم نمیدونم چه گرایشیه. ممکنه بیمار باشم؟
  • سمانه بانی
   1398-04-13 12:18:55
   سلام دوست عزیز خیر شما بیمار نیستید اما توصیه می کنیم حتما به روانشناس مراجعه کنید تا بهتر بتونن راهنماییتون کنن.
 • محمدحسین
  1398-06-09 01:04:36
  BDSM گرایش جنسی هستش؟ اگر نیست پس چیه؟ به جز LGBT و BDSM باز چه چیزهایی است؟
 • Ff
  1398-09-14 00:25:05
  سلام من یک مشکل بزرگ دارم
 • Ali
  1399-02-01 22:06:51
  سلام كوچيكش كن
 • س س
  1399-02-11 14:59:48
  سلام من مشکلی دارم که تو هیچکدوم از موارد نیست تمایل جنسی من به تعداد کمی از افراد هست مثلاً از هر هزار نفر شاید یک نفر و از بقیه متنفرم جنسیت هم فرقی نمیکنه یعنی هم پسر هم دختر خودم پسرم مشکل من چیه ؟؟؟
 • ناشناس
  1399-02-31 12:59:32
  خدا روشکر تو نظرات این یدونه سایت فحش و زخم زبون ندیدم?خیلی از این رفتار ها ادم ناراحت میشه همه گرایش جنشی دارن ولی متاسفانه قبول نمیکنند که این گرایش ها فرا تد از دگر جنس گراییه?
 • سعیدی
  1399-03-08 17:31:40
  درود و عرض ادب و احترام ، من سعیدی ، متخصص روانشناس عاشقانه هستم . . در پاسخ به سوال شما عزیز باید بگم که احتمالا به صورت ناخودآگاه مغز شما اولویت های درجه بندی شده سختی را برای انتخاب مخاطب سکسی شما در نظر گرفته است ، برای درک صحیح تر این موضوع اولویت ها را خودتان به صورت خودآگاه درجه بندی و تصحیح کنید و کمی ملایم تر رفتار کنید تا ملایمت رفتارتان شما را به سطح عادی تری از احساس برگرداند . . ایام بەکام
 • saman
  1399-03-13 10:33:44
  میگم اینکه ینفر مثلا اینطوری میشه به ژنتیکش ربط داشته یعنی از ابتدا اینگونه هست ادم؟
 • A
  1399-03-19 05:51:14
  سلام من گرایشمو توی هیچکدوم نتونستم پیدا کنم من اصلا به رابطه جنسی علاقه ای ندارم و هیچوقت هیچ حسی نداشتم،ولی از نظر عاطفی گرایش دارم اونم اکثرا به هم جنسم..دختر هستم..
 • H
  1399-03-29 01:14:24
  Straight چه نوع گرایشی است؟
 • ......
  1399-04-05 23:44:03
  ببخشید من وقتی از کسی درباره گرایش جنسیش پرسیدم بهم گفت سر راست منظورش چی نوع گرایشی
 • زینب
  1399-04-09 03:04:28
  میشه دوباره تصحیحش کنید و تلفظ کلماتو به فارسی بنویسید ...یا حتی دوباره این مطلبو بنویسیدو تلفظ ها رو اضافه کنید

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مسئولین سایت پرمحتوا ویکی گرام.

ببخشید در مورد بورسیه ها در قسمت شرایط  بعضی از بورسیه ها نوشته داشتن مدرک زبان ولی در بعضی ها نوشته مهارت داشتن در زبان.میخواستم بدونم بین این دو شرط تفاوتی وجود داره؟یعنی در همه ی بورسیه ها باید مدرک ربان فرستاده بشه یا نه؟

و اینکه برای پزشکان عمومی امکان تحصیل در مقطع Phd در خارج از کشور وجود داره؟ و اگر وجود داره نیازی به تطبیق مدارک هست یا فقط ارسال مدارک کافیه؟

تشکرفراوان
7 روز پیش

سلام آیا در حال حاضر دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در ایران وجود داره؟
1 هفته پیش

سلام برای رشته مددکاری اجتماعی چه نوع بورسیه هایی وجوودارد؟به کدام کشورها؟
1 ماه پیش