چگونه با مدرک غیرمرتبط، برای ارشد رشته های دیگر اپلای کنیم؟

به گزارش ویکی گرام، تقریبا خیلی هامون بعد از اینکه مقطع لیسانس رو شروع کردیم، از اینکه این رشته مورد علاقه مون نبوده گلایه داشتیم. عده ای گرفتار موج کنکور شدند و عده ای هم زور خانواده بالا سرشون بوده. ممکنه دانش آموزی زودتر در یک مسیر مشخص قرار گرفته باشه، اما بودند و هستند دانش آموزانی که بعدها در گذر زمان به این نتیجه می رسند. جای غصه نداره . خاصیت زندگی همینه. اگرچه برخی احساس می کنند برای همیشه در حرفه و رشته ای که قبلاً انتخاب شده زنجیر شدند، اما اصلاً اینطوری نیست. 

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

بررسی وبسایت دانشگاه
قدم اول برای اینکه بدونید می تونید رشته ی مورد علاقه تون رو، توی دانشگاه مورد نظر بخونید، اینه که به وب سایت دانشگاه سر بزنید. تو صفحه ی مربوط به رشته، تمام اطلاعات و توضیحات اومده و چک لیست مدارک کاملاً ارائه شده است. تقریبا برخی از دانشگاه ها صراحتاً می نویسند که بایستی رشته ی مرتبط داشته باشی و یا چند واحد مرتبط با رشته ای که می خواهی توی ارشد بخونی رو در مقطع قبلی پاس کرده باشی. اما خب برخی از دانشگاه ها این اجبار رو ندارن. حتی اگر توی سایت و صفحه ی دانشگاه نتونستین اطلاعات رو پیدا کنید، کافیه یه ایمیل به ادمیشن دانشگاه بزنید، با کمال میل اطلاعات رو براتون می فرستن. خب تا اینجا متوجه شدیم که دانشگاه های زیادی هستند مسئله ی نامرتبط بودن لیسانس براشون چندان مهم نیست. اما... اما برای این دانشگاه ها یه چیزی خیلی مهمه. توی پاراگراف بعدی به این مورد مفصل پرداختیم.

سوابق و نمونه کارهای حرفه ای 
برای دانشگاه ها داشتن سوابق حرفه ای مرتبط با رشته ی انتخابی بسیار مهم است. برای مثال برای اپلای مدرک غیرمرتبط، برای ارشد رشته های هنری؛ داشتن سوابق مرتبط هنری مانند نمایشگاه ها، جوایز هنری و سایر فعالیتها نقش مهمی در بالا بردن شانس شما نسبت به سایر رقبا ایفا می کند. بنابراین اگر این بخش از رزومه ی شما نیاز به تقویت دارد هر چه زودتر دست به کار شوید. همچنین سعی در خلق کارهایی حرفه ای برای ارائه ی یک پورتفلیوی قابل قبول و قوی داشته باشید. خب. بذارید یک بار دیگه مرور کنیم. اگر رشته تون غیرمرتبط هست و تا حالا هیچ فعالیت هنری هم نداشتین که بهترین پیشنهاد ما اینه بی خیال ادامه تحصیل به صورت آکادمیک شده و دنیای هنر رو به صورت حرفه ای شروع کنید. اما اگر طول دوره لیسانس و یا حتی قبل تر کار هنری حرفه ای انجام دادین، پس لیسانس غیرمرتبط شما رو آشفته نکنه.

نمره ی زبان
یکی از مدارکی که بدون آن اپلای کردن به دانشگاهها ممکن نیست، مدرک زبان (آیلتس یا تافل) می باشد. بنابراین بدون آنکه نگران عدم ارتباط رشته ی کارشناسی خود با ارشد دلخواهتان باشید خود را برای گرفتن نمره ای بالاتر از مینیمم دانشگاه آماده کنید.

➕ بیشتر بخوانید:
تاثیر مدرک دانشگاه دولتی و آزاد در فرآیند اپلای
کدام کشور برای تحصیل در مقطع دکتری بهتر است؟

سطح آیلتس مورد نیاز جهت پذیرش از دانشگاه‌های اروپا
 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام دوستان عزیز!
من ارشد فلسفه دارم، زبان تدریس کردم، مقاله به زبان انگلیسی و فارسی دارم، یکی از پایان نامه هایم به زبان انگلیسی است. برای دکترا در رشته فلسفه علوم اجتماعی یا فلسفه سیاست در فرانسه امکانس هست. لطفاً راهنماییم کنید!
5 روز پیش