نکات مهم در خصوص توصیه نامه برای پذیرش دانشگاه های خارجی

به گزارش ویکی گرام ، کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارند، در زمان اپلای درخواست خود، یکی از مدارکی که در لیست وجود دارد توصیه نامه یا RECOMMENDATION LETTER است که بهتر است تحویل داده شود. توصیه نامه برای پذیرش در دانشگاه خارجی اگر خوب نوشته شود، اهمیت بالایی پیداخواهد کرد و در روند انتخاب شما تاثیر مثبت زیادی خواهد داشت.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید  

یک توصیه نامه خوب می تواند شانس شما را در پذیرش گرفتن از دانشگاه دلخواهتان بالا ببرد. البته از لحاظ ماهیت و اساس، توصیه نامه جزو مدارکی است که نباید در دستان شما باشد و شما در تنظیم آن نقشی ندارید. توصیه نامه توسط استاد و شخصیت معرف نوشته و پر شده و به دانشگاه مربوطه ارسال می شود. در این نامه، استاد معرف در مورد شما و توانایی هایتان صحبت می کند و شما را به عنوان گزینه ای خوب برای تحصیل در دانشگاه مقصد معرفی خواهد کرد. البته ممکن است که اساتید به دلیل مشغله کاری از شما بخواهند که در تنظیم آن همکاری کنید. در این مطلب به نکاتی مهم در خصوص توصیه نامه برای پذیرش دانشگاه های خارجی میپردازیم.


نحوه نگارش توصیه نامه پذیرش دانشگاه
رعایت موارد زیر در نحوه نگارش توصیه نامه جهت پدیرش دانشگاه می تواند در موفقیت پرونده متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارجی موثر باشد.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

 اخذ توصیه نامه در سربرگ دانشگاه
توصیه نامه باید بر روی سربرگ دانشگاه درج گردد و بعد از امضا توسط استاد باید در پاکتی مهر و موم شده قرار گیردو و برای دانشگاه مقصد ارسال گردد.

 اخذ توصیه نامه از اساتید سرشناس
اخذ توصیه نامه از اساتید مطرح با سابقه تحقیقاتی و تدریسی قوی و شناخته شده در موفقیت متقاضی پذیرش تحصیلی در دانشگاههای خارجی نقش بسزایی دارد.

 اخذ توصیه نامه از اساتید مرتبط
اخذ توصیه نامه از اساتید غیر مرتبط ممکن است کمکی به پرونده ویزای تحصیلی متقاضی تحصیل در دانشگاههای خارجی نکند .ارائه توصیه نامه از طرف اساتید و افرادی که با سابقه تحصیلی متقاضی آشنایی دارند به مراتب مثبت تر از توصیه نامه های دیگر می باشد.همچنین بهتر از حداقل سه توصیه نامه تهیه گردد.

 بیان نقات فوت و ضعف
در نحوه نگارش توصیه نامه ضمن اشاره به نکات و عملکرد مثبت و توانایی های متقاضی به نقات ضعف او هم اشاره شده باشد

 تاکید بر توانایی های متقاضی
در نگارش توصیه نامه ها می بایست تاکید و تمرکز بر عملکرد و توانایی های متقاضی (توضیح در خصوص نکات قوت و ضعف تحصیلی متقاضی, شرح در مورد ناکامی های وی و همچنین برای متقاضیان دوره های بالاتر از لیسانس توضیح در مورد سوابق تحصیلی و تحقیقاتی ) باشد و از توضیحات در خصوص مشخصات فردی پرهیز گردد.

 درج سایر توانایی ها در توصیه نامه
در نگارش توصیه نامه می بایست به سایر توانایی های فردی از قبیل: رشته های هنری و ورزشی ،زبان و غیره اشاره نمود.

 استفاده و الگوبرداری از توصیه نامه های مناسب
در مواردی که اساتید شما زمان کافی برای نگارش توصیه نامه ندارد شما می توانید از یک نمونه مناسب توصیه نامه برای نگارش صحیح استفاده نموده و آن را شخصا " برای امضا اساتید استفاده نمایید،

 درج پتانسیل متقاضی
شخصیت حقیقی یا حقوقی آکادمیک یا غیر آکادمیک با درج پتانسیل متقاضی تحصیل در توصیه نامه ،دانشگاه مورد نظر و انتخابی متقاضی را ترغیب به اعطای پذیرش تحصیلی به داوطلب پذیرش تحصیلی می نماید .

 ارائه توصیه نامه اثر بخش
نگارش توصیه نامه توسط افرادی با سابقه علمی و نجربی موفق ، آشنا و آگاه با توانایی و عملکرد شما ، با نوشتاری صحیح ضمن بر شمردن دلایل منطقی برای توصیه شما به تحصیل در مقاطع عالی از جمله توصیه نامه های موثر می باشد.

 انتخاب فرد مناسب جهت اخذ توصیه نامه
در صورتیکه ارتباط منطقی بین جایگاه و رتبه فرد توصیه کننده با رشته ای که توصیه می کند وجود نداشته باشد، ارائه توصیه نامه از او امتیازی برای شما محسوب نخواهد شد.

 پرهیز از ارائه توصیه نامه جعلی
از ارائه توصیه نامه جعلی پرهیز نمایید .برخی از دانشگاه ها، با تماس با نویسنده توصیه نامه ها، اعتبار و ارزش توصیه نامه های صادر شده را استعلام می کنند و در صورتیکه مشخص گردد توصیه نامه فوق جعلی می باشد احتمال از دست دادن فرصت تحصیل به مدت ده سال وجود دارد.

 درج مشخصات توصیه کننده در توصیه نامه
درج جایگاه سازمانی فرد توصیه کننده، میزان آشنایی با توصیه شونده، آدرس و شماره تماس و پست الکترونیک در توصیه نامه و در صورتی که از طرف سازمان یا شخصیت حقوقی این نامه تحریر می گردد، حاوی لوگو و مهر مجموعه مزبور باشد.

 ارائه توصیه نامه با تاریخ نزدیک
در صورتیکه از گذشته از فردی توصیه نامه هایی گرفته اید و تاریخ این توصیه نامه مریوط به چند سال قبل می باشد، بهتر است از این توصیه نامه استفاده نکرده و جهت تهیه توصیه نامه های جدید تر با تاریخ روز اقدام نمایید.

 ارسال توصیه نامه از ایمیل های معتبر
اگر قرار است توصیه نامه به دانشگاه مقصد توسط ایمیل ارسال گردد از توصیه کننده درخواست نمایید در صورتیکه دارای ایمیل سازمانی می باشد از طریق آن اقدام به ارسال توصیه نامه نماید . ارسال توصیه نامه از طریق ایمیل های معتبر به جای استفاده از ایمیل های روی دامنه هایی مانند یاهو، جی میل یا هات میل به توصیه نامه شما اعتبار بیشتری می دهد.

 اهمیت کیفیت توصیه نامه
ارائه توصیه نامه یک صفحه ای یا سه صفحه ای تاثیری در اعطای پذیرش تحصیلی ندارد. محتوای توصیه نامه منطبق بر واقعیت های علمی و عملی و شناخت توصیه کننده از متقاضی در موفقیت و اثر گذاری توصیه نامه موثر می باشد.

➕ بیشتر بخوانید:
تاثیر مدرک دانشگاه دولتی و آزاد در فرآیند اپلای
کدام کشور برای تحصیل در مقطع دکتری بهتر است؟

سطح آیلتس مورد نیاز جهت پذیرش از دانشگاه‌های اروپا
 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت من میخوام به آلمان مهاجرت کنم.
1 هفته پیش

سلام
کسی تونسته یه اختراع به ثبت برسونه و در مرکزرشد دانشگاه هم فعاله و یه دفتر داره چطوری میتونه به استرالیا مهاجرت کنه؟
2 ماه پیش

سلام. لطفا راجع به بورسیه زیر شاخه های رشته هنر راهنمایی میفرمایید.ممنون
2 ماه پیش