قوانین تامین اجتماعی برای ایرانیان شاغل در خارج از کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، «مجید حسن زاده» معاون امور بیمه ایرانیان خارج از کشور اداره کل تامین اجتماعی اتباع با بیان این موضوع اظهار، داشت: جابه‌جایی نیروی کار بین کشورها ناشی از تفاوت‌های اقتصادی و شرایط زندگی و تلاش برای یافتن فرصت‌های شغلی مناسب و با درآمدهای بالا و شکل گیری جریان فزاینده این قبیل از مهاجرین عمدتاً به سمت کشورهای توسعه یافته به دلیل سالمند شدن جمعیت و کاهش نرخ باروری در این کشورها همواره وجود داشته و از جمله خصوصیات بازار کار پویا قلمداد می‌شود.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

معاون بیمه ایرانیان خارج از کشور تامین اجتماعی افزود: در حال حاضر کلیه ایرانیان خارج از کشور مطابق با مقررات بیمه ایرانیان خارج از کشور مصوب سال ۱۳۹۳ می توانند اقدام به شروع بیمه پردازی یا تکمیل سوابق بیمه ای خود کنند. بر این اساس کلیه متقاضیان بین ۱۸ تا ۵۰ سال سن، بدون نیاز به داشتن سابقه بیمه پردازی قبلی می توانند با انتخاب نرخ حق بیمه ۱۴ درصد (بازنشستگی و بازماندگان) یا نرخ حق بیمه ۱۸ درصد (مستمری بازنشستگی، بازماندگان و ازکارافتادگی) نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه شوند. این افراد همچنین در صورت تمایل می توانند با پرداخت سهم درمان به میزان ۹درصد دستمزد تعیین شده علاوه بر نرخ‌های حق بیمه پیشگفت از خدمات درمانی در داخل کشور نیز بهره مند شوند. بدین منظور هموطنان خارج از کشور می‌توانند با مراجعه حضوری خود یا وکیل قانونی آنها به شعب سراسر کشور یا مراجعه به کارگزاران رسمی برون مرزی تأمین اجتماعی در اقصی نقاط جهان و یا ارائه درخواست از طریق سامانه اعلام درخواست بیمه ایرانیان خارج از کشور در سایت اداره کل تامین اجتماعی اتباع اقدام کنند. در حال حاضر ۲۸ کارگزار برون مرزی در ۱۹ کشور جهان فعال است و آماده خدمت رسانی و پاسخگویی به هموطنان خارج از کشور هستند.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

حسن زاده در ادامه خاطرنشان ساخت: علاوه بر مقررات مذکور، تمامی شاغلین ایرانی دارای گواهینامه شغلی که در ارتباط با اجرای قراردادهای صدور خدمات فنی و مهندسی توسط کارفرما به خارج از کشور اعزام می شوند، در اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و طبق ساز و کارهای تعیین شده همانند کارگران داخل کشور با ماهیت اجباری از طریق دفتر مرکزی شرکت‌های اعزام کننده تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرند. در خصوص حوادث شغلی کارگران مزبور نیز کارفرمای مربوطه مکلف است تمامی حوادث ناشی از کار این قبیل بیمه‌شدگان را سریعاً و در مهلت مقرر قانونی به صورت کتبی به همراه مدارک مرتبط به شعبه تأمین اجتماعی ذیربط ارائه کند. 

وی در خاتمه تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی در راستای ماموریت‌ها و اهداف اجتماعی خود و با توجه به وجود تفاوت در نظام‌های مختلف تأمین اجتماعی بین کشورها به منظور جلوگیری از تضییع حقوق نیروی کار ایرانی در سایر کشورها، انعقاد توافقنامه تأمین اجتماعی را با برخی کشورها از جمله ترکیه در دستور کار خود دارد.

➕ بیشتر بخوانید:
شهریه تحصیل در کانادا در مقایسه با دیگر کشورها
آیا واقعا کشور کانادا برای زندگی ایرانیان مناسب است؟
تغییرات مهم قوانین مهاجرتی دولت آلمان/ تسهیل در جذب نیروی کار خارجی

جدول امتیاز دهی مهارت های زبانی برای مهاجرت به کانادا در برنامه نیروی متخصص 
 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام
کسی تونسته یه اختراع به ثبت برسونه و در مرکزرشد دانشگاه هم فعاله و یه دفتر داره چطوری میتونه به استرالیا مهاجرت کنه؟
1 ماه پیش

سلام. لطفا راجع به بورسیه زیر شاخه های رشته هنر راهنمایی میفرمایید.ممنون
1 ماه پیش