راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت دوم)🔻مقــاطع مختلــف تحصیلــی 

اقدام برای مقاطع مختلف تحصیلی ممكن است با یكدیگر متفاوت باشد در زیر نكات مربوط به گرفتن  قبولی در مقاطع كارشناسی، ارشد، و دكترا به صورت مجزا آورده میشود. 


🔷 اقــدام بـرای كارشناســی 

به طور معمول تعداد اشخاصی كه قصد دارند برای كارشناسی اقدام كنند كمتر از دو گروه دیگر است. این اشخاص به طور معمول به سه  دسته تقسیم میشوند. اشخاصی كه به تازگی دیپلم گرفته اند و قصد دارند  مقطع كارشناسی را در یكی از دانشگاههای  خارجی شروع كنند. اشخاصی كه یك مدرك كارشناسی دارند و قصد دارند به دلایلی مثل تغییر رشته و ... دوباره در  مقطع كارشناسی ادامه تحصیل دهند، و دسته سوم اشخاصی كه اواسط دوره كارشناسی هستند و تمایل دارند تا به یك  دانشگاه خارجی مسافرت  كنند. 

✔️ نكـــات مهــــم: 

◾️ معمولا اشخاصی كه برای كارشناسی عمل میكنند سابقه  چشمگیری ندارند. تنها نكات قابل قبول معدل دیپلم  (و پیش دانشگاهی) و نمره امتحان زبان آنهاست.  

◾️ برای مقطع كارشناسی معمولا شانس قابل توجهی برای دریافت  فاند وجود ندارد. البته كسانی هم هستند كه قبل از  ورود به دوره كارشناسی سابقه قابل توجهی مانند مقاله و یا پیروز شدن المپیادها داشته  باشند كه قطعا دریافت  پذیرش به همراه فاند برای این افراد بسیار سهوتر است.  

◾️ مسافرت كردن از یك کالج داخلی به کالجهای خارجی معمولا راحت نیست . بنابراین پرس و جوهای لازم  را در این زمینه انجام دهید ولی روی این موارد زیاد توجه نکنید. 

 


🔷 اقــدام بـرای كارشناســی ارشــد 
در سالهای متمادی تعداد اشخاصی كه برای مقطع ارشد اقدام میكنند رو به فزونی است. این افراد یا دوره كارشناسی را  به تمام کرده اند و برای ارشد اول اقدام میكنند و یا اینكه یك مدرك ارشد را دریافت كردند و برای مدرك ارشد  دوم اقدام می کنند  .

معمولا پیشنهاد میشود كه اگر فردی مدرك كارشناسی خود را از دانشگاههای شناخته شده در خارج از كشور (مانند  شریف، صنعتی اصفهان، ...) دریافت كرده است و میخواهد برای دریافت پذیرش در مقطع كارشناسی ارشد در  کالجهای  آمریكا اقدام كند به جای این كار برای قبولی مستقیم به مقطع دكترا اقدام نماید، زیرا بدین گونه  شانس بیشتری برای گرفتن فاند خواهد داشت. البته این مساله  به شرایط شخص بستگی دارد و هیچ كس به جز خود فرد توانایی دارد در این مورد تصمیم بگیرد. به طور مثال شخصی در مقطع كارشناسی روی رشته ای كار كرده و  مصمم است برای دكترا در یك رشته دیگر كار كند و یا تغییر رشته دهد. این فرد میتواند با اقدام برای ارشد هم  تجربه مطالعه در یك کالج خارجی (چه در اروپا، چه در آمریكا) را بدست آورد و هم برای تغییر رشته و گرایش آماده شود. 

✔️ نكــات مهــم: 

◾️ نكات متفاوتی میتواند برای فزونی شانس قبولی در این مقطع موثر باشد. مثل معدل كارشناسی، نمره  زبان، نمره آزمون GRE برای دانشگاههای آمریكا و داشتن سابقه پژوهشی. 

◾️ معمولا پس از پایان كارشناسی از اشخاص توقع نمیرود كه مقاله داشته باشند ولی در هر صورت داشتن  مقاله نكته مثبت تلقی میشود. 

◾️ برای كسانی كه برای مقطع ارشد اقدام میكنند به خصوص در مورد کالج آمریكا معمولا شانس زیادی  برای گرفتن فاند وجود ندارد، با اینحال این بدین معنی نیست كه این افراد هیچ بختی برای گرفتن فاند  ندارند. بسیاری از اشخاصی كه از دانشگاه  تهران فارغ التحصیل شده اند پذیرش همراه با فاند از کالج های آمریكا گرفته اند. این مساله بیشتر به دلیل شناخت بیشتری هست كه از این دو کالج وجود  دارد. البته این بدین معنی نیست كه دانشجویان سایر کالجها شانسی برای گرفتن پذیرش با فاند ندارند. آنها هم در صورت داشتن معدل و نمره آزمون زبان بالا برای پذیرش با فاند بخت زیادی خواهند داشت. همچنین  میتوانند با داشتن مقاله سابقه علمی خود را تقویت كنند و پذیرش همراه با فاند بگیرند. 


 


🔷 اقــدام بـرای دكتــرا 
دكترا آخرین مقطع تحصیلی است كه فرد میتواند برای آن اقدام كند. افرادی كه برای دكترا اقدام میكنند اكثرا مقطع كارشناسی ارشد را به پایان رساندهاند. البته میتوان پس از پایان مقطع كارشناسی برای دكترای مستقیم در  دانشگاههای آمریكا اپلای كرد. در مقطع دكترا امكان گرفتن فاند بسیار بیشتر از دو مقطع قبلی است. 

✔️ نكــات مهــم: 

◾️ گرفتن قبولی در مقطع دكترا در سالهای متمادی با توجه به فزونی تعداد متقاضیان مشكل تر شده و به  همین علت داشتن رزومه قوی برای گرفتن پذیرش ضروری است. داشتن مقاله برای گرفتن پذیرش مهم و  نشاندهنده یك سابقه  تحقیقاتی  است. البته این بدین معنی نیست كه بدون مقاله نمیتوان پذیرش  گرفت. به خصوص در مورد رشته هایی كه دادن مقاله در آنها مشکل است. 

◾️باید در نظر داشت كه مهمترین عامل مقاله نیست. معدل مقاطع قبلی همچنین نمره آزمون GRE( برای  پذیرش از دانشگاههای آمریكا) و آزمونهای تافل/آیلتس اهمیت زیادی دارد. به طور كلی دانشگاهها رزومه شخص را به صورت جمعی در نظر میگیرند و اینگونه نیست كه به طور مثال شخصی  تنها به دلیل نداشتن مقاله پذیرش   نگیرد. البته این امر ممكن است در صورت پایین بودن نمره امتحانات زبان، GRE ،و یا معدل اتفاق بیافتد. به  عنوان نمونه کالج حداقل نمره برای آزمون آیلتس را 7 تعیین كرده است و برای شخصی كه نمره  6/5در  آزمون كسب كرده همین دلیل كافی است تا پذیرش نگیرد. البته گاهی اوقات به چنین فردی ممكن است پذیرش مشروط داده شود تا شخص  دوباره در امتحان زبان شركت كند و نمره لازم را كسب نماید. اما در مورد  معدل و نمره GRE ممكن است سخت گیری بیشتری نشان داده شود. مثلا برای بعضی از کالجهای كانادا  معدل بسیار مهم بوده و صراحتا در وبسایت خود ذكر كرده اند فردی كه اپلای میكند باید معدلش از نمره  خاصی به طور نمونه 16 بالاتر باشد.این مطلــــــــــــــــــــــــب ادامـــــــــــــــــــــــــــه دارد...

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش