انواع سرقت علمی

1.سرقت علمی کلمه به کلمه (Verbatim plagiarism)
کپی کردن واژه های به کار رفته در اثر یک محقق دیگر به‌صورت واژه به واژه سرقت علمی کلمه به کلمه است. درصورتی که متن کپی‌شده از منابع علمی بسیاری به صورت لفظ به لفظ کپی شده باشد، به این نوع سرقت علمی سرهم‌بندی گفته می شود.

2.دزدی علمی پیشنهادات (Plagiarism of ideas)
اشاره به ایده‌های خاص فردی دیگر، که احتمال دارد دیدگاه، تفسیر، اطلاعات، شیوه یا اصطلاحات نو باشد، بدون مراجعه به منبع استفاده‌ شده، سرقت علمی ایده‌ها محسوب می شود، حتی اگر آن‌ها را با واژه های خودتان بیان کنید.

 به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

3.دزدی علمی غیرمنسجم (Paraphrasing)
پارافریز یا نقل بیان یعنی اعمال تغییر در جمله‌بندی‌های آثار علمی دیگر محققین که دزدی علمی به شمار می آید. اگرچه ساختار جمله‌ها عوض شده اند، اما اندیشه ها و منطق پژوهشگر اولیه هنوز هم دست‌ نخورده وجود دارد. دقت کنید که طرز تفکر محقق اول را نمی‌توانید عوض کنید.

4. دزدی علمی از منابع غیرآکادمیک
مشخص نکردن منابع غیرآکادمیک نیز سرقت علمی است. مثل مقالات چاپ شده در ژورنال‌ها، در صورتی که از متن های موجود در کتاب‌ها، صفحات وب، کنفرانس ها و حتی گفتگو های شخصی مانند توصیف پیشنهادات ارائه نشده استفاده می‌کنید، باید منابع را ذکر کنید.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

5.دزدی علمی از خود  (Self-plagiarism)
انتشار مجدد محتوا هایی که در مقاله‌های قبلی‌تان چاپ کرده‌اید یا چاپ یک مقاله مشابه در دو مجله متفاوت سرقت علمی از خود به شمار می آید. این مدل دزدی علمی، که اغلب نادیده گرفته می‌شود، از لحاظ اخلاقی مناسب نیست، به ویژه اینکه اکثر انتشارات از محقق یک تأییدیه می گیرد مبنی بر اینکه مقاله تابحال در جای دیگری چاپ نشده است. درضمن، گاهی اوقات این کار نقض کپی‌ رایت می باشد.

➕ بیشتر بخوانید:
۵ دانشگاه رتبه‌های برتر رتبه‌بندی «گرین متریک» را دریافت کردند
جدیدترین آمار اشتغال در ۹ دانشگاه کشور/ دانشگاههای رکوردار اشتغال

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
8 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
8 ماه پیش