حقایق کلیدی در مورد اتلاف مواد غذایی و زباله که باید بدانید!

◾️تقریباً یک سوم از مواد غذایی تولید شده در جهان برای مصرف انسان در هر سال - تقریباً 1.3 میلیارد تن - از بین می رود و هدر می رود.
◾️تلفات و ضایعات مواد غذایی تقریباً 680 میلیارد دلار در کشورهای صنعتی و 310 میلیارد دلار در کشورهای در حال توسعه است.
◾️کشورهای صنعتی و در حال توسعه تقریباً همان مقادیر مواد غذایی - به ترتیب 670 و 630 میلیون تن را از بین می برند.
◾️میوه ها و سبزیجات به علاوه ریشه و غده ها بالاترین میزان ضایعات مواد غذایی را دارند.
◾️تلفات کمی جهانی مواد غذایی و ضایعات در سال تقریبا 30٪ برای غلات ، 40-50٪ برای محصولات ریشه ای ، میوه و سبزیجات ، 20٪ برای بذور روغن ، گوشت و لبنیات به علاوه 35٪ برای ماهی است.
◾️هر ساله ، مصرف کنندگان در کشورهای ثروتمند تقریباً به اندازه کل تولید خالص مواد غذایی زیر صحرای آفریقا (230 میلیون تن) تقریباً مواد غذایی (222 میلیون تن) را هدر می دهند.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

◾️میزان مواد غذایی هر سال گمشده یا هدر رفته معادل بیش از نیمی از محصولات غلات سالانه جهان (2.3 میلیارد تن در سال 2009/2010) است.
◾️زباله سرانه مصرف کنندگان در اروپا بین آمریکای شمالی و آمریکای شمالی بین 95 تا 1515 کیلوگرم است ، در حالی که مصرف کنندگان در کشورهای جنوب صحرای آفریقا ، جنوب و جنوب شرقی آسیا ، هرکدام فقط 6-11 کیلوگرم در سال دور می اندازند.

سرانه تلفات و ضایعات مواد غذایی، در مراحل مصرف و قبل از مصرف، در مناطق مختلف
سرانه تلفات و ضایعات مواد غذایی ، در مراحل مصرف و قبل از مصرف ، در مناطق مختلف- ویکی گرام
◾️کل سرانه تولید مواد غذایی برای مصرف انسان در کشورهای ثروتمند حدود 900 کیلوگرم در سال است ، تقریباً دو برابر 460 کیلوگرم در سال در فقیرترین مناطق تولید می شود.
◾️در کشورهای در حال توسعه 40٪ تلفات در سطح پس از برداشت و فرآوری اتفاق می افتد ، در حالی که در کشورهای صنعتی بیش از 40٪ ضرر در خرده فروشی و مصرف کننده اتفاق می افتد.
◾️در سطح خرده فروشی ، مقادیر زیادی از مواد غذایی به دلیل استانداردهای کیفیتی که ظاهر را بیش از حد تأکید می کنند هدر می روند.
◾️از بین رفتن مواد غذایی و ضایعات نیز به میزان عمده منابع از جمله آب ، زمین ، انرژی ، نیروی کار و سرمایه می باشد و بی نیاز از تولید گازهای گلخانه ای تولید می کند و به گرم شدن کره زمین و تغییر اوضاع کمک می کند.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

در کشورهای در حال توسعه ضایعات و تلفات مواد غذایی به طور عمده در مراحل اولیه زنجیره ارزش غذایی اتفاق می افتد و می توان در تکنیک های برداشت محصول و همچنین امکانات ذخیره سازی و خنک کننده به محدودیت های مالی ، مدیریتی و فنی ردیابی کرد. تقویت زنجیره تأمین از طریق حمایت مستقیم کشاورزان و سرمایه گذاری در زیرساخت ها ، حمل و نقل و همچنین در گسترش صنعت مواد غذایی و بسته بندی می تواند به کاهش میزان تلفات و ضایعات مواد غذایی کمک کند.

در کشورهای متوسط ​​و پر درآمد ، مواد غذایی عمدتا در مراحل بعدی در زنجیره تأمین تلف می شوند و از بین می روند. با توجه به وضعیت کشورهای در حال توسعه ، رفتار مصرف کنندگان نقش بسیار مهمی در کشورهای صنعتی دارد. این مطالعه عدم هماهنگی بین بازیگران در زنجیره تأمین را به عنوان یکی از عوامل مؤثر معرفی کرد. توافق نامه های کشاورز و خریدار می تواند برای افزایش سطح هماهنگی مفید باشد. علاوه بر این ، افزایش آگاهی در صنایع ، خرده فروشان و مصرف کنندگان و همچنین یافتن استفاده مفید از مواد غذایی که در حال حاضر دور ریخته می شوند اقدامات مفیدی برای کاهش میزان تلفات و ضایعات هستند.

📚 منبع:
حقایق کلیدی در مورد اتلاف مواد غذایی و زباله که باید بدانید!


➕ بیشتر بخوانید:
 ویدئویی از  تولید سوخت با زباله پلاستیکی
پروژه‌ جلوگیری از اتلاف مواد غذایی برنده هکاتون آی‌بی‌ام شد

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت من میخوام به آلمان مهاجرت کنم.
3 سال پیش

سلام
کسی تونسته یه اختراع به ثبت برسونه و در مرکزرشد دانشگاه هم فعاله و یه دفتر داره چطوری میتونه به استرالیا مهاجرت کنه؟
3 سال پیش

سلام. لطفا راجع به بورسیه زیر شاخه های رشته هنر راهنمایی میفرمایید.ممنون
4 سال پیش