راهنمای تدوين مقاله علمی و پژوهشی ISI

برای دانشجویانی که می خواهند در مقاطع بالاتر به خصوص در مراحل تحصیلات تکمیلی تحصیل کنند داشتن مقاله علمی پژوهشی لازمه کاری و تحصیلی آن ها خواهد بود و در سیستم دانشگاهی حال حاضر ایران به نحوی اعتبار علمی وی محسوب می شود. اینکه بدانیم مقاله علمی پژوهشی را چگونه باید بنویسیم اهمیت دارد. 

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

عنوان مقاله علمی پژوهشی
مانند هر مقاله عنوان بسیار مهم است مخصوصا در پذیرش مقاله در مجلات آی اس آی. عنوان مقاله باید در بردارنده کلیات تحقیق و پژوهش شما و موضوع آن باشد. باید بتوانید عنوان جذاب و علمی انتخاب کنید به این معنی که نظر و توجه مخاطبان و خوانده مجله علمی را به خود جلب کند. موضوع نباید طولانی باشد و باید به صورت جامع و گویا در عین مختصر بودن موضوع تحقیق و پژوهش شما را بیان کند.

چکیده
یك چكیده خوب باید شامل این ویژگی‌ها باشد: دقیق (اطمینان از انعكاس هدف و محتوای دست نوشته به درستی)، بدون ارزشیابی (گزارش به جای ارزشیابی) ، منسجم و قابل خواندن) با زبانی واضح و موجز نوشته شود؛ از فعل‌ها به جای اسم مصدر و از فعل معلوم به جای فعل مجهول استفاده كنید؛ از زمان حال برای توصیف نتیجه گیری یا نتایج دارای قابلیت كاربرد مداوم و از زمان گذشته برای توصیف متغیرهای دستكاری شده یا پیامدهای اندازه گیری شده استفاده كنید و موجز (مختصر باشد و هر عبارت حداكثر اطلاعات را منتقل كند؛ شامل چهار یا پنج مورد از مهمترین مفاهیم، یافته‌ها و استلزام‌ها باشد؛ از واژه‌های خاصی استفاده كنید كه فكر می كنید دیگران در جستجوی الكترونیكی از آن بهره می برند.

ساختار چكیده یك مطالعه تجربی به ترتیب، شامل عناصر زیر است:
زمینه مسأله و هدف پژوهش: شواهدی بر وجود مسأله با استناد به نظرات متخصصان و یا نتایج پژوهش‌های پژوهشگران مطرح می كند.
روش: كه در آن اطلاعات مربوط به شركت كنندگان شامل جامعه، نمونه و ابزار یا ابزارهای پژوهش ذكر می شود؛
یافته‌ها: كه یافته‌های اصلی و مهم گزارش را شامل می شود. نتیجه گیری: نتیجه گیری کلی از پژوهش.

◾️ كلید واژه‌ها بین سه تا پنج واژه اصلی باشد.
◾️ واژه‌های كلیدی: حداقل 4 و حداكثر 6 واژه كه با کاما از هم جدا شده باشند و در یك خط قرار گیرند.
◾️ طول چكیده حداكثر 250 كلمه و در یك پاراگراف نوشته شود. ذکر منابع، نام نرم افزار آماری و داده‌های آماری استفاده نشود.

مقدمه و بیان مساله
• بیان مساله به معنای توصیف و توجیه موضوع پژوهش است. در این قسمت باید به این سوال جواب داده شود که چرا مسأله پژوهش مسأله‌ای است که باید مورد پژوهش علمی قرار گیرد. اصل کلی در بیان مسأله رعایت یک روند منطقی است به طوری که شروع آن با مسأله و ختم آن با هدف پژوهش می‌باشد. در بیان مسأله معلوم می‌شود که: بروز و شیوع مشکل چقدر است؟ چه کسانی را در بر می‌گیرد؟ این موضوع از چه زمانی و به چه ترتیبی در جامعه به صورت مسأله در آمده و چه تحولی داشته است؟ دلایل احتمالی مشکل چیست؟ چه راه حل‌هایی تا کنون بکار رفته است؟ و تا چه اندازه موفق بوده است و چرا این روش انتخاب شده است؟ لازم است عوارض ناشی از تداوم مشکل و فواید ناشی از اجرای پژوهش و کاربرد آن به روشنی مطرح گردد.

ضرورت اجرای پژوهش نیز در همین قسمت آورده می شود.
◾️ زمینه مسأله باید شواهدی دال بر وجود مسأله با استناد به نظرات متخصصان و یا نتایج پژوهش‌های پژوهشگران مطرح كند.
◾️ زمینه مسأله باید علل احتمالی بروز مسأله، محدوده مسأله و ویژگی‌های آن را مشخص سازد.
◾️ بیان مسأله خوب حاوی چند اطلاعات مهم است: اهمیت مسأله، محدودکردن مسأله در یك حوزة تخصصی، اطلاعات كلی دربارة پژوهش‌های انجام شده و چارچوبی برای ارائه نتایج پژوهش.
◾️ در بیان مسأله باید تمام متغیر‌های مورد مطالعه شامل مستقل، وابسته، تعدیل كننده و واسطه ای (در صورت وجود) گنجانده شود.

یك مسأله پژوهش زمانی از اهمیت برخوردار است كه دست كم یكی از ویژگی‌های زیر را دارا باشد:
◾️ فراهم آوردن دانش در یك زمینه خاص
◾️ كمك به تدوین نظریه
◾️ تعمیم یافته‌های پژوهشهای قبلی
◾️ پیشبرد روش شناسی پژوهش
◾️ روشن ساختن برخی از مسائل مهم روز.

روش تحقیق 
در این بخش چگونگی انجام تحقیق و پژوهش باید به صورت کامل آورده شود به گونه ای که یک محقق دیگر با استفاده از آن بتواند کار شما را دوباره انجام دهد. پژوهشگر باید تمامی روند انجام پژوهش ، ابزار و روش هایی که استفاده نموده و تمامی موارد که در انجام پژوهش دخیل بوده اند را نام ببرد و توضیح دهد.

تجزیه و تحلیل داده ها
بر اساس داده هایی که در روند تحقیق و پژوهش به دست آورده اید به شیوه ای علمی و روشمند باید به تجزیه و تحلیل آن ها بپردازید تا بتوانید از این تجزیه و تحلیل نتیجه ای را ارایه دهید.

خلاصه و نتیجه گیری
در این بخش باید توصیفی مختصر و در عین حال کامل و مفید از آنچه که از پژوهش شما به دست آمده ارایه دهید. در این قسمت باید ابتدا مهمترین و بهترین نتایج کاری خود را بیان کنید و سپس به ترتیب یافته های کم اهمیت تر را بنویسید

منابع و مآخذ  
در نهایت منابع و مآخذی که در مقاله علمی پژوهش از آن استفاده کرده اید را باید نام ببرید. این قسمت بسته به مجله ای که مقاله در آن می خواهد چاپ شود با اسلوب و شیوه نگارش متفاوتی نوشته می شود. از منابع و مآخذ باید در خود متن هم رفرنس داده شده باشد. اگر مقاله شما فارسی بود باید ابتدا منابع فارسی را بیان کنید و سپس منابع انگلیسی را بیاورید.

➕ بیشتر بخوانید:

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش