چرا انسان ها خیلی مویی هستند

 شما ممکن است فکر نکنید که هستید و در مقایسه با مثلاً شامپانزه ، کاملاً طاس ظاهر می شوید. اما در حقیقت تمام بدن شما (به استثنای کف دست و کف پا) در مو پوشانده شده است. همه به شما گفتند حدود 5 میلیون فولیکول دارید ، تقریباً مانند شامپانزه ها و سایر نخستی ها است.

اما شباهت ها در اینجا متوقف می شوند. موهای انسان کاملاً عجیب است. بیشتر موهای بدن ما به قدری wispy و کوتاه است که تقریبا نامرئی است ، اگرچه در بعضی از نقاط درشت و فرفری است. موهای سر ما تقریباً منحصر به فرد، طولانی و پرپشت است. ما تقریباً تنها حیواناتی هستیم که موهای خود را سالهاست به طور مداوم رشد می دهیم ، و همچنین از عصبانیت طاس شدن رنج می بریم. جای تعجب نیست که ارتباط ما با موهایمان یک رابطه درهم و برهم است.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

یک دوته مو
موهای انسان در دو نوع اساسی وجود دارد: موهای ترمینال، که روی پوست سر، ابروها و مژگان و موهای مجلسی رشد می کند، که در هر جای دیگر یافت می شود. فراتر از آن، تفاوت اصلی بین انواع مو این است که قبل از اینکه فولیکول از بخار خارج شود، چه مدت رشد می کنند. این همان چیزی است که طول و ضخامت آنها را تعیین می کند.

فولیکول های مو چرخه رشد و خواب را طی می کنند. در طول مرحله رشد ، موها به طور مداوم با حدود 0.4 میلی متر در روز رشد می کنند و طولانی تر و ضخیم می شوند. اما در بعضی مواقع سلولهای تولید کننده مو از بین می روند و رشد متوقف می شود. موها از بین می روند و فولیکول حدود شش ماه قبل از جوانه زدن سلولهای جدید تولیدکننده مو و ورود به مرحله رشد جدید ، خسته می شود.

طول مرحله رشد توسط هورمون ها کنترل می شود. موهای ساق پا حدود دو ماه رشد می کنند ، به همین دلیل کوتاه و ریز هستند. موهای زیر بغل آن را به شش ماه می رساند ، اما موهای سر به مدت شش سال یا بیشتر بدون توقف رشد می کنند. این بدان معنی است که موهای سر از نظر تئوری می توانند به طول تقریباً یک متر رشد کنند.

ایده های زیادی در مورد اینکه چرا تکامل ما را با چنین ترکیبی منحصر به فرد از انواع مو وقف کرده است. نکته مهم این است که وقتی اجداد دوقطبی ما از جنگلها بیرون می آمدند و به گرمای خنک کننده ساوان می پرداختند ، باید بدن خود را خنک نگه داشتند در حالی که مغزهای بزرگ خود را نیز از آفتاب پناه می گرفتند. موهای بدن پوسیدگی ، از بین بردن یک لایه عایق غیر ضروری و همچنین اجازه می دهد تا پوست با تعریق خنک شود. احتمالاً ریزش مو نیز با نوآوریهای تکنولوژیکی از جمله لباس ، آتش و غارنشین همراه بوده است که اهمیت خز را برای گرم نگه داشتن شب ها کاهش می دهد. در ضمن موهای سر ضخیم تر و مجلل تر شده و از مغز اجداد ما در برابر آفتاب ظهر محافظت می کنند و همچنین گرما را در سرما حفظ می کنند.

شواهد ژنتیکی نشان می دهد که ما حدود 1.7 میلیون سال پیش بدون خز درآمدیم. تقریباً در این زمان نیاکان ما هومو نعوظ بر روی ساوان پخت و پز زندگی می کردند ، که از فرضیه ترموگلولاسیون پشتیبانی می کند.

نگاه کن بدون انگل
اما این تنها امکان نیست. ما همچنین ممکن است موهای بدن را برای از بین بردن توانایی شناسایی دیگران و ایجاد ارتباط آسان تر و یا مقاومت در برابر بیماری از دست داده باشیم زیرا از خز یک زیستگاه اصلی برای انگل ها است. انتخاب جنسی نیز وجود دارد ، که توضیحی ترجیح چارلز داروین بود. به هر دلیلی ، کمترین موهای اجداد ما جذاب ترین محسوب می شدند و بنابراین فرزندان بیشتری تولید می کردند. پوست بدون مو ممکن است یک بیلبورد برای تبلیغ سلامتی باشد و از این رو همسران خود را جذب کند - حرفی از جنس جنسی که می گوید: "نگاه کنید که چقدر بی عیب و انگل هستم."

انتخاب جنسی همچنین می تواند موهای سر ما را توضیح دهد. بیشتر افراد موی سر و سالم مو را جذاب می کنند. در واقع ، دقیقاً به این دلیل که موهای سر ما به مراقبت زیادی احتیاج دارد ، این امر باعث می شود تا تبلیغ اجتماعی و جنسی به دست بیاید. نظافت وقت گیر است و بنابراین داشتن موهای مرتب نشان می دهد که شما اهل ذکاوت هستید و تماسهای اجتماعی خوبی دارید. اگر این امر صحیح باشد ، عملکرد اصلی موهای سر برش داده شده و برای حداکثر ضربه قرار می گیرد. این ممکن است توضیح دهد که چرا قفل های کم مصرف ، بی علامت نشانه پریا اجتماعی هستند.

یک ظاهر طراحی شده پیش از تاریخ
برخی از قدیمی ترین مجسمه ها موهای تخته دار دارند. قدیمی ترین نمایشی شناخته شده سه بعدی یک انسان ، ونوس عاج 25000 ساله براسمپوی ، دارای موهای ظریف شانه ای است. و محصولات مو نیز چیز جدیدی نیست. مرد 2300 ساله كلونيكاوان كه در يك باتلاق در شهر ميث ، ايرلند كشف شد ، ژل مويی را كه از روغن هاي گياهي و رزين كاج ساخته شده بود ، پوشيده بود.

همچنین ممکن است از مو برای نشان دادن هویت گروه استفاده شود. در طول سنین و در سراسر فرهنگ ها ، از مدل های مو به عنوان علامت عضویت استفاده کرده ایم: به Roundheads ، Rastafarian و rockabillies فکر کنید. درباره موهای سر کافی است. موهای پوستی احتمالاً غیرمعمول تر است. بیشتر نخبگان نسبت به بقیه بدنشان موهای ریز تری دارند اما انسان بالغ برعکس آن است.

ویکی گرام را در اینستاگرام دنبال کنید

هیچ توضیحی پذیرفته نیست یک احتمال این است که از آنجا که موهای ضخیم تر با مناطقی که ما دارای غددهای معطر (معطر) هستند ، همزمان می شود ، ممکن است باعث تمرکز یا گرمی بویایی شود که نشانه بلوغ جنسی است. موهای پوکی همچنین ممکن است در هنگام رابطه جنسی و در سایر مواقع از دستگاه تناسلی محافظت کنند - در حین راه رفتن باعث کاهش chafing می شوند
 
در سن 30 سالگی ، یک چهارم از مردان شروع به طعمه رفتن می کنند ، و 45 درصد آنها نیمی از آنها را تجربه می کنند. طاسی الگوی مردانه یک مسیر قابل پیش بینی دارد: موها روی معابد شروع می شوند و سپس در بالای سر ، قبل از انجام یک عقب نشینی عمومی که کل پارچه را بدون مو می گذارد ، از بین می روند.
به جز اینکه اینگونه نیست طاسی در مورد نداشتن مو نیست. این در مورد داشتن یک نوع مو اشتباه است. سرهای طاس به اندازه هر فولیکول تقریباً برابر است - حدود 100000 - اما فولیکولها از عملکرد درست متوقف شده اند و فقط موهای بی رنگ و شاداب تولید می کنند.

این مقاله با عنوان "چرا انسان ها خیلی مویی هستند" به چاپ رسیده است.

➕ بیشتر بخوانید:
میتوکندری سلولها مانند بسته های باتری تسلا کار می کنند
ماهیچه های دست جنین انسان شبیه ماهیچه های مارمولک است 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش