راهنمای دریافت پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور (قسمت اول)

🔴 مقـــدمــــه 

هدف از این مطلب ارایه اطلاعات جامع در مورد سیر فرایند مختلف دریافت پذیرش از کالج های خارج از كشور است، با این به دلیل وجود جزییات متفاوت برای هر رشته و هر دانشگاه نمی‌توان روند كاملا مشخصی را برای گرفتن قبولی به تمام اشخاص پیشنهاد كرد. به طور نمونه نمی شود مدت زمان ویژه‌ای برای فرآیند گرفتن قبولی مشخص كرد. این موضوع برای اشخاص متفاوت، بسته به مقطع علمی و كشور مقصد ممكن است مختلف باشد. به همین منوال برنامه ریزی برای گرفتن قبولی هم برای اشخاص متفاوت است. در نهایت ایجاد مطالبی كه بتواند تمام موارد مشخص را به طور كامل پوشش دهد، بسیار سخت است. با در نظر گرفتن این مورد، این مطلب تلاش خواهد كرد تا اطلاعات پایه ای را برای گرفتن قبولی به شما ارائه دهد و راههایی را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید جزئیات و احتیاجات خاص خود را با اشخاص باتجربه در زمینه گرفتن قبولی در فروم ویکی گرام مطرح نمایید و از آنها در این زمینه كمك بگیرید. در پایان توضیح این نكته لازم است كه منظور از این جزوه تشویق اشخاص به ادامه تحصیل در خارج از كشور نیست.

این راه پرپیچ و خم و است كه وفقط به اشخاصی كه انگیزه و ادله كافی و قانع كننده برای قدم گذاشتن در این راه را دارند پیشنهاد میشود. این دروس تلاش میكند تا با در اختیار گذاشتن اطلاعات به سایرین در این راه كسب كرده اند راه را برای چنین اشخاصی قرار دهد و از اتلاف زمان و سرمایه و تكرار اشتباهات تکراری جلوگیری به عمل آید. تلاش ما این است كه مقدار قابل توجهی از این اشخاص به كشور بازگردند و علم خود را در جهت پیشرفت علمی كشور بكار گیرند.


🔴 برنـامــه ریـــزی 

اقدام برای قبولی پذیرش از کالج یك پروسه بلند مدت می باشد كه تقریبا چند ماه طول میکشد .ابتدا شما باید به جستجو برای کالج های مورد نظرتان بپردازید و معین كنید كه برای كدام کالج ها در چه كشور یا كشورهایی مایلید عمل كنید. بدین ترتیب باید در جستجوی کالجهایی باشید كه رشته مورد علاقه شما را ارایه می کنند. این رشته شاید رشته مقطع تحصیلی قبلی شما باشد یا این كه ممكن است رشته ای جدید باشد كه مایلید به آن تغییر رشته دهید. 

برای انجام این جستجوها شما مدت زیادی احتیاج دارید. اگر درنظر بگیرید كه شما درفکر دارید پاییز سال ۲۰۱۸ تحصیل خود را در یكی از کالج های خارجی شروع كنید باید انتخاب خودتان را در تابستان سال ۲۰۱۷ انجام داده  باشید تا در ابتدای پاییز اقدام برای کالجها را آغاز نمایید، چون اکثر کالجها زمان معینی را برای ارسال مدارك مشخص میكنند. به این زمان اصطلاحا ددلاین (Deadline) گفته می‌شود. معمولا ددلاین کالج ها به خصوص  در مورد کالج های كانادا و آمریكا اواخر پاییز یا اوایل زمستان است. 
 

این موضوع را در نظر بگیرید هر کالجی كه برای آن عمل می‌کنید یك ددلاین مختص دارد كه شما باید كارهای پذیرش را تا قبل از آن مدت انجام داده باشید. این كارها از جمله آماده كردن مدارك مورد احتیاج دانشگاهی كه  برای آن درخواست میدهید و ارسال آنها به کالج، دادن آزمون زبان (از جمله تافل/آیلتس)، امتحان GRE درحالتی كه برای کالج هایی اقدام میكنید كه به امتیازات این امتحان نیاز دارند - مانند کالجهای آمریكا و برخی کالج های كانادا - و پر كردن برگه درخواست پذیرش می‌باشد. ددلاین بسیاری از کالج ها به خصوص کالج های آمریكا و كانادا اواخر پاییز است. البته بعضی کالج ها ددلاین قبلی تری هم دارند ولی اگر شما نیاز به كمك مخارج تحصیلی هم داشته باشید باید قبل از ددلاینی كه برای آن تعیین می‌شود كه به طور عادی اواخر پاییز و یا ابتدای زمستان است كارهای پذیرش را کامل كرده باشید. درست است كه تقریبا یك ماه قبل از ددلاین كارهای پذیرش شما یعنی ارسال مدارك و پر كردن برگه های درخواست قبولی به پایان رسیده باشد.

👈  مداركی كه هرکالج نیاز دارد مختلف می‌باشد ولی بیشتر شامل ترجمه رسمی نمرات و مدارك تحصیلی، نمره امتحان زبان، توصیه نامه از استادها، سابقه کار، و بیان هدف (SOP:Statement of Purpose) می‌باشد.


🔴 نكــــات مهـــــم 
۱  
 برای ثبت نام در آزمون‌های زبان به طور عادی باید دو الی سه ماه قبل از زمان سنجش عمل كنید. دربعضی مواقع تاریخ سنجش مورد نظر شما به سرعت تکمیل می‌شود. به همین منوال مرتب سایت مربوط به ثبت نام در آزمون‌ها را چك كنید.
 
     
۲  
 توجه كنید كه تهیه مدارك زمان زیادی دربرمی گیرد. به طور مثال نتیجه سنجشهای زبان به طور معمول با چند هفته تاخیر به دست شما میرسد. به طور مثال برای سنجش آیلتس، كارنامه آزمون دو هفته بعد از سنجش به دست شما خواهد رسید، یا نمره سنجش GRE (نوع کاغذی یا همان PBT) را شش هفته بعد از سنجش دریافت می‌كنید.حتما زمان آماده شدن نتایج سنجش و ارسال آنها به کالج را در نظر بگیرید. بعضی از کالجها درمواردی كه نمره زبان شما را به موقع دریافت نكنند مابقی مدارك را نیز بررسی نمی‌كنند. در صورتی كه نمرات زبان شما دیر آماده می‌شوند حتما از کالج سوال كرده و مطمئن شوید كه دیر رسیدن نمرات را تایید می‌كنند.
 
     
۳  
یكی از مدارك مورد قبول دیگر توصیه نامه از استادان است.از آنجا كه ممكن است استادها سر وقت توصیه نامه آنلاین را کامل نكنند و یا فرم توصیه نامه را به وقت برای ارسال به شما تحویل ندهند زمان مناسبی برای اینكار در نظر بگیرید ویك ماه قبل از تاریخی كه قصد دارید اپلیكیشن را تکمیل نمایید و مدارك را برای دانشگاه بفرستید برای گرفتن توصیه نامه ها اقدام کنید.
 
     
۴  
برای تهیه ریز نمرات و مدارك كارشناسی و ارشد و ترجمه آنها زمان كافی در نظر بگیرید (به عنوان مثال اگر قصد دارید مداركی را خریداری كنید یا از طریق عدم كاریابی آزاد نمایید). در مورد مدت زمانی كه طول می‌كشد تا مدارك به دست شما برسد از کالج محل تحصیلتان تهیه كنید. توجه كنید كه ترجمه مدارك ممكن است یك هفته طول بكشد. بنابراین این كار را برای روزهای آخر نگذارید. به طور مثال برای چهار کالج درخواست می‌دهید و همه آنها تنها یك نسخه از ریز نمرات و مدرك را نیاز دارند تلاش كنید تمام این چهار نسخه را در یك نوبت درخواست دهید تا مخارج كم شود و در زمان نیز صرفه جویی به عمل آید.
 
     
۵  
در موقعی كه نام دروس تخصصی خود را به زبان مورد نظر كه ترجمه به آن صورت می‌گیرد (به طور مثال انگلیسی)  میدانید ترجمه آنها را در اختیار مترجم تا عینا به همان  صورت که مورد نظر شماست در ترجمه رسمی نوشته شود.
 
     
۶  
 لیست مداركی را كه باید برای دانشگاه ارسال نمایید چند مرتبه چك كنید. نقص مدارك ممكن است به باطل شدن درخواست پذیرش شما منجر شود.
 
 

 
🔴 انتخــــاب کــــالج

انتخاب کالجی كه برای شما بهتر باشد به عوامل متفاوتی بستگی دارد. انتخاب درست کالج بخت شما را برای گرفتن قبولی افزایش میدهد. شما میتوانید کالجهایی را كه رشته شما را ارائه میدهند جستجو کرده و سپس در رشته مورد نظر به جستجو بپردازید تا یقین پیدا کنید كه زمینه های تحقیقاتی در دپارتمان با سلیقه شما همخوانی دارد. میتوانید در قسمتهایی از سایت مانند زمینه تحقیقاتی دانشکده (Faculty Research Areas) برای این مطلب جستجو نمایید. دقت کنید كه هر چقدر تحقیقات استادان به سابقه تحقیقاتی شما نزدیكتر باشد شانس شما برای ارتباط تماس با استاد و جلب نمودن نظر وی و همچنین گرفتن قبولی افزایش می‌گردد.

پس از انتخاب کالج هایی كه رشته مورد نظر شما را ارائه میدهند باید به یك سری نكات اساسی در این مورد توجه نمایید. در وبسایت هر کالج و به طور معمول در قسمت شرایط مورد نیاز برای پذیرش (Admission Requirements) حداقل های لازم برای متقاضیان کالج نوشته شده است. به عنوان نمونه بعضی از کالجها حتما یك حداقل معدل برای متقاضیان در نظر می‌گیرند. مسلما باید در زمان انتخاب دانشگاه، دانشگاهی را انتخاب كنید كه حداقلهای مورد انتظار آن را داشته باشید. البته داشتن حداقلها برای قبولی كافی نیست و در شرایطی که شانس قبولی دارید كه شرایط شما از حداقل شرایطی كه کالج قبول دارد بهتر باشد. برای نمونه نمره شما از حداقل نمره ای كه کالج برای درخواست کنندگان تعیین كرده بیشتر باشد، به همین منوال نمره زبان شما، نمره امتحان GRE و ... از حداقلهایی كه در وبسایت کالج نوشته شده بیشتر باشد. این مسئله را هم در نظر بگیرید كه در بعضی از دانشگاهها علاوه بر حداقلهایی كه دانشگاه تعیین كرده دپارتمان مربوط به هر رشته نیز ممكن است شرط خاصی برای درخواست کنندگان تعیین كرده باشد. بنابراین دقت کنید تا سایت دپارتمان را نیز چك كنید. بررسی سابقه علمی اشخاصی كه در سالهای قبل از کالج پذیرش گرفته‌اند و مقایسه آنها با سابقه علمی خودتان می‌تواند تا حدودی برای شما مشخص سازد كه سابقه شما برای آن کالج مناسب است یا خیر.
 

برای صرف در زمان برای هر کالجی كه انتخاب میکنید یك پوشه (Folder) تشکیل داده و اطلاعات مربوط به کالج مانند صفحات مهم حاوی اطلاعاتی مانند ددلاینها، Admissio requirements ،Faculty Research Areas ... را ذخیره کنید تا سر فرصت به مطالعه آنها بپردازید 

دیتابیس وبسایت ویکی گرام امكانات خوبی به شما می‌دهد تا کالجهای مورد نظر خود و آدرس وبسایت این کالجها را سریعتر بیابید. همچنین اطلاعات قبولی، از جمله حداقل شرایط مورد نیاز برای پذیرش (Minimum Requirements) برای گرفتن پذیرش از بعضی از کالجها در دیتابیس وارد شده است. دیتابیس به شما امكان دسترسی ساده و جستجو و مرتبسازی این اطلاعات را میدهد و از این نظر در زمان شما صرف کمی خواهد شد.


🔻 سایر نكاتی كه میتوانید در انتخاب کالج مورد توجه داشته باشید:
          
ددلاین برای اشخاصی كه خواهان گرفتن كمك هزینه هستند ممكن است با ددلاین برای قبولی بدون فاند متفاوت باشد، به طور مثال ممكن است کالجی بگوید كه تا ۲۰ ژانویه ددلاین برای اشخاصی است كه كمك هزینه هم میخواهند ولی اشخاصی كه كمك هزینه نمیخواهند تا دوم مارچ هم برای اپلای زمان دارند. بنابراین در بین انتخاب هایتان توجه كنید کالجهایی كه ددلاین دیرتری دارند را نیز در نظر بگیرید چون ممكن است مدارك شما به موقع و در زمانی كه توقع داشتید آماده نشود.
 
   
 راهها و نحوه درخواست مدارك: برخی کالج ها نیازی ندارند كه مدارك را برای آنها پست نمایید و تنها میخواهند  كه اسكن مدارك را برای آنها ارسال كنید و یا در سایت آپلود نمایید كه به این ترتیب هزینه پست کمتر خواهد آمد. برخی کالجها هم حتما از شما میخواهند كه مدارك را پست كنید. توجه كنید كه کالجها گاهی از هر مدرك چند نسخه احتیاج دارند. بعضی کالجها از برخی مدارك به طور مثال ریزنمرات و مدرك پایان تحصیل دو نسخه میخواهند. به محلی كه باید مدارك را ارسال کنید دقت كنید. بعضی از کالجها می‌خواهند كه مدارك در دو سری فرستاده شوند، یك سری به دپارتمان رشته و یك سری به دفتر تحصیلات تکمیلی (Graduate Office). ممكن است در مواردی خاص کالج قبول كند كه به دلیل هزینه های پست، مدارك مثلا فقط به دفتر تحصیلات تکمیلی ارسال شود و سپس آنها یك نسخه را به دپارتمان بفرستند. حتما قبل از ارسال مدارك در این مورد پرس و جو نمایید. 
 
   
 فاند: برخی از کالجها به طور صریح در وبسایت خود ذكر میكنند كه برای دانشجوی اینترنشنال فاندی ندارند. حتما وبسایت کالج را به دقت مطالعه کنیدو در صورت امكان از دانشجویان ایرانی دانشگاه در این مورد پرس و جو كنید. همچنین برای کالجهای آمریكا می‌توانید در سایت US News ببینید كه چند درصد از افرادی كه از کالج مورد نظر تقاضای فاند كردهاند موفق به گرفتن آن شده‌اند. 
 
                
جواب خوب از استادها: یكی از عوامل تاثیر گذار برای اغلب رشته های تحصیلی به غیر از رشته هایی مانند بازرگانی وتجارت (Business) ارتباط با یكی از استادها در دپارتمان رشته مورد نظر شما می‌باشد. در بسیاری از کالجها استادها تاثیر به سزایی در پذیرفته شدن یك دانشجو دارند. بنابراین سعی كنید برای کالجهایی اپلای كنید كه در آنها توانسته اید نظر یكی از استادها را جلب نمایید.
 این مطلــــــــــــــــــــــــب ادامـــــــــــــــــــــــــــه دارد...

1 دیدگاه

 • محمود
  1397-01-22 01:42:05
  سلام. ببخشید من متوجه نشدم، در متن نوشته شده بود که در زمان ددلاین باید مدارک ارسال شود و از طرف دیگر گفته شده که قبل ددلاین باید کارهای پذیرش مانند ارسال مدارک، باید انجام شود؟
  • مسعود
   1397-01-22 19:28:44
   درود منظور این است که تا قبل از اتمام مهلت انقضای اطلاعیه پذیرش یعنی همان ددلاین مدارک مورد نیاز و درخواست خود را ارسال نموده باشید.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش