مراحل اخذ انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی

مشمولانی که دارای بیماری یا عارضه ای هستند با توجه به قوانین نظام وظیفه می توانند با طی مراحل پزشکی و تایید بیماری یا عارضه، از کارت معافیت پزشکی نظام وظیفه بهره مند شوند. در واقع می توان گفت معافیت پزشکی فرصتی مناسب برای مشمولانی است که به دلیل شرایط جسمی و روانی قادر به انجام سربازی نیستند. با توجه به آیین نامه معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، معافیت های پزشکی دارای انواع گوناگونی هستند. با توجه به وضعیت فردی، یکی از انواع معافیت پزشکی به مشمول تعلق می گیرد.

انواع معافیت پزشکی 
بنابر آیین نامه نظام وظیفه معافیت های پزشکی به سه دسته تقسیم می شوند. هر یک از این معافیت های پزشکی مزایا و معایب خاص خود را دارد.

◾️ معافیت دائم پزشکی
◾️ معافیت موقت پزشکی
◾️ معافیت از رزم  و خدمات رزم

معافیت از رزم و خدمات رزم
معافیت از رزم و خدمات رزم یکی از انواع معافیت پزشکی است. معافیت از رزم و خدمات رزم برای مشمولانی در نظر گرفته شده است که دارای بیماری یا عارضه ای هستند. این مشمولان به سبب این بیماری یا عارضه باید کمی با احتیاط بیشتر زندگی کنند و نباید در شرایط سخت قرار بگیرند. حتی این افراد گاها از انجام فعالیتهای سنگین معذور شده اند. در معافیت از رزم فرد مشمول به دوره آموزشی اعزام نمی شود و فقط به دوره خدمت سربازی را طی می کند. طول دوره آموزشی ۲ ماه است.

چه بیماری هایی شامل معافیت از رزم و خدمات رزم می شوند؟
برخی عارضه ها و بیماری ها در حد جدی نیستند که فرد از انجام امور زندگی خود باز بماند. در این بیماری ها صرفا نیاز است احتیاط بیشتری در زندگی نماید و از فعالیت های سنگین خودداری کند. در این صورت بنا بر قوانین معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه این افراد از شرکت در دوره آموزشی منع می شوند و دوره آموزشی نظام وظیفه را طی نمی کنند. بعنوان مثال: اکر فرد مشمولی دارای عارضه صافی کف پا باشد. اگر صافی باعث انحراف پا نشده و یا فشار زیاد به ستون فقرات وارد نکند، به این مشمول صرفا معافیت از رزم تعلق می گیرد.

معافیت موقت پزشکی
معافیت موقت پزشکی یکی دیگر از انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی است. گاهی مشمولین نظام وظیفه دچار عارضه یا بیماری هایی می شوند که قابلیت درمان شدن دارند. با توجه به قوانین نظام وظیفه افرادی که به این بیماری ها مبتلا هستند باید طول درمان را بگذرانند. این مشمولان پس از طول مدت درمان مجددا معاینه شده و وضعیتشان بررسی می گردد. به همین دلیل مشمولین برای مدت مشخصی از اعزام یا ادامه خدمت سربازی معاف می شوند. در واقع این معافیت موقتی است.

معافیت موقت دارای زمان مشخصی می باشد. در پایان زمان مشخص شده و در صورت عدم رفع بیماری یا عارضه، به فرد مشمول معافیت دائم یا معافیت از رزم تعلق می گیرد.


چه بیماری هایی شامل معافیت موقت می شوند؟
بعضی از بیماری به واسطه عمل جراحی درمان می شوند. دسته دیگری از بیماری ها هم طول درمان دارند. به گونه ای که برای درمان فرد باید داروهای خاصی را مصرف کرده و استراحت مطلق یا … داشته باشد. حتی ممکن است بیماری یا عارضه ای نیاز به جراحی و دارو نداشته باشد اما شامل معافیت موقت پزشکی شود. شرایط بیماری ها برای اخذ معافیت موقت بسیار زیاد است. لذا توصیه می شود با مشاورین آگاه مرکز باران در این رابطه مشورت نمایید. مثال: فرض کنید که مشمولی به بیماری هپاتیت مبتلا است. شرایط و نوع معافیت پزشکی این شخص به صورت زیر لحاظ می گردد.

◾️ هپاتیت از نوع حاد : ۶ ماه معاف موقت
◾️ پس از گذشت ۶ ماه اگر مزمن باشد :معاف دائم
◾️ در صورتیکه فرد دارای یک آزمایش در بیمارستان باشد : ۶ ماه معاف موقت
◾️ بعداز شش ماه مجدداً آزمایش میدهد در صورت مثبت شدن آزمایش : معاف دائم

معافیت پزشکی دائم 
همانطور که می دانید تمامی افراد مذکر بالای ۱۸ سال مشمول نظام وظیفه می باشند. اما مشمولانی که بر اثر بیماری یا نقص عضو و … توانایی اعزام به خدمت سربازی را ندارند، از این قانون مستثنی می شوند. این افراد دیگر نیازی نیست به خدمت سربازی اعزام شوند و به آنها کارت معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد. به این دلیل که به خاطر ابتلا به بیماری یا عارضه، این امکان وجود دارد که فرد مشمول در دوران سربازی دچار مشکل شود یا بیماریش تشدید گردد.

چه بیماری هایی شامل معافیت پزشکی دائم می شوند؟
برخی ار متداول ترین بیماری یا عارضه هایی که ممکن است موجب معافیت دائم پزشکی فرد مشمول شود به شرح زیر است. به بیماری های زیر به طور قطعی معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد.

◾️ دیابت قندی تیپ یک
◾️ اختلال افسردگی اساسی
◾️ سل ریه (از نوع فعال)
◾️ نقص در اعضای بدن
◾️ و …

روند دریافت معافیت پزشکی می تواند کمی مبهم باشد. علت این ابهام تاثیر گذار بودن نوع و شدت بیماری در اخذ این معافیت است. حتی در بعضی از بیماری ها، شرایط معافیت پزشکی با توجه به مدرک تحصیلی متفاوت می شود.این شرایط سبب می شود بسیاری از مشمولین نظام وظیفه زمان بسیار طولانی را صرف اخذ انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی می کنند. برای صرفه جویی در وقت و اخذ انواع معافیت پزشکی در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید با مشاوران مرکز باران تماس حاصل نمایید.

مهمترین اقدام ها برای اخذ انواع معافیت پزشکی سربازی
◾️ پر کردن فرم معاینه اولیه با توجه به برگه خود اظهاری
◾️ تهیه مدارک مورد نیاز
◾️ رفتن به بیمارستان برای انجام معاینات لازم
◾️ مراجعه به شورای پزشکی برای انجام مجدد معاینات
 

پس از معاینه، تیم کمیسیون پزشکی وضعیت معافیت را مشخص می کند. این معافیت می تواند معافیت دائم، معافیت موقت، و یا معافیت از رزم باشد.

لیست آیین نامه معافیت پزشکی
در آیین نامه معافیت پزشکی بیماری های معاف کننده در چندین گروه دسته بندی شده اند. جدول زیر لیست این گروه ها را نشان می دهد:

ردیف نوع بیماری ردیف نوع بیماری
1 شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی 2 بیماریهای استخوان (اسکلت)
3 بیماری های عفونی 4 ریه و قفسه صدری
5 روماتولوژی و بافت همبند 6 جراحي مغز و اعصاب
7 قلب و عروق 8 اعصاب و روان
9 گوش، حلق و بینی 10 داخلي مغز و اعصاب (نورولوژي)
11 چشم و عوارض بینایی 12 بیماری های عمومی
13 دستگاه تناسلی و ادراری 14 فك و دهان ودندان
15 خون و انكولوژی 16 پوست و بافتهاي زير پوست
17 بیماریهای غدد مترشحه و داخلی - -

➕ بیشتر بخوانید:

8 دیدگاه

 • امیر
  1399-03-16 13:48:30
  سلام من فقط برگه معاینه اولیه رو گرفتم و پیش دکتر رفتم درخواست واسم رد کرد و هنوز مدارک و ثبت نهایی نکردم پلیس +10 پون پشیمون شدم میخوام عادی برم خدمت آیا امکانش هست مجددا برم معاینه اولیه یا دکتر و متقاعد کنم لغو کنه درخواست رو؟
 • ف .ف
  1399-07-29 00:52:50
  سلام من متولد فروردین ۵۶ هستم ارسال ۷۶ از خدمت وظیفه بخاطر داشتن مشکلات و ازدواج و داشتن دوفرزند و همچنین مشکلات پزشکی متواری شدم کاران مدت بالای ۲۳ سال از تازه بذارم میگذرد و شرایط معافیت پزشکی رو۱۰۰درصد دارم الان نمیدونم از کجا باید شروع کنم . باید برم پلیس +۱۰شروع کنم یا باید برم پادگانی که ۲۳سال پیش ازش متواری شدم ؟ هر کسی یه حرفی میزنه ازشما خواهی میکنم دقیق مراحل کارایی رو که از صفر تا صدش باید انجام بدم تا معافیت پزشکی رو بگیرم برام بنویسید که طبق اون انجام بدم. مدرک تحصیلی من دیپلم هستش. منتظر راهنمایی شما هستم.
 • محمدعلی محیسن
  1399-08-25 13:00:56
  سلام من بیماری نور فیبرماتوز دارم معاف میشم یانه
 • میثم بلوک نژاد
  1399-09-09 17:15:07
  با عرض‌سلام و خسته نباشید من طی ۲ مشکل اعصاب و روان دارم بعد، خیلی خیلی رنج میکشم موهای سرم را میکنم خراش شدید دارم روی سر،خوابم راحت نیست آرامش ندارم من قسط خودکشی داشتم.میخواستم برم بیمارستان درمان بشم نرفتم.الان تازه ۶ماه هستش با دکتر روانپزشک تحدد نظر دکتر هستم دارو قرص خواب استفاده میکنم قرص اعصاب وروان،قرص خراش،استفاده میکنم بعد، دکتر روانپزشک به من گفت تو افسردگی،اظطراب،استراس،اعصاب ،و غیره هستش. من معاینه شدم کمسیون رفتم جواب برای من اومد معاف از رزم شدم، میتونم معاف بشم من بااین شرایط نمی تونم سربازی برم مادر من مشکل اعصاب و روان دارید، ممنون میشم جواب این را بدهید خیلی خیلی ممنون.
 • افشین یوسفی
  1399-09-26 18:32:18
  سلام من دستم شکستع ک کج جوش خورده یکی هم پاهام پرانتزی هستش معاف دائم میشم یا نه؟؟
 • عبدالله سالاری
  1399-10-12 00:40:27
  سلام من بیماری التهاب شدید روده بزرگ دارم. معاف میشم یا ن؟
 • ایمان
  1399-10-15 22:13:22
  رسیدگی به دو تقاضای معافیت پزشکی مشمول در بیمارستان و معاینه ی آن در بیمارستان آیا در یک روز انجام می شود؟ لطفا پاسخ دهید.
 • سلام خسته نباشید من تصادف کردم ساعد دست چپم شکسته و پا راستم استخوان بلند شکسته و زانو هم عمل کردس تو تصادف زانوم از بین رفت الانم هم تو نصف پام پلاتینه و هم پوکی استخوان دارم و هم زانو پام پروتز هست میخواستم ببینم ایا من معاف دایم هستم یا ن؟ الانم تمام کارای پژشکی انجام دادم پروندم رفته واسه کمسیون پژشکی ک جواب بیاد اگ میشه لطفا جواب منو بدید مرسی ممنون

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش