قبولی در یک دانشگاه خوب چقدر هزینه دارد؟

کنکور یکی از پر خرج ترین بخش های آموزش برای دانش آموزان است، اما والدین این دانش آموزان این خرج ها را به منزله سرمایه گذاری می دانند که در نهایت قرار است به موفقیت دانش آموزان در کنکور و در نتیجه در زندگی آتی فرزندانشان منجر شود.

به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران، کتاب های کنکور دست کم یک میلیون تومان برایتان خرج دارند. شرکت در آزمون های آزمایشی موسسه های کنکور یک میلیون تومان دیگر به خرج هایتان اضافه می کنند. اگر بخواهید معلم خصوصی خوب بگیرید هر جلسه باید ۵۰۰هزار تومان پول بدهید. ممکن است برای همه درس ها کلاس خصوصی لازم داشته باشید و مجبور شوید دست کم هشت جلسه معلم را به خانه بیاورید. با این حساب باید چهار میلیون تومان برای کلاس های خصوصی هزینه کنید. اگر به نظرتان مشاور مدرسه خوب نیست و نیاز به یک مشاور حرفه ای خصوصی دارید، حدود چهار میلیون تومان به هزینه هایتان اضافه می شود. شاید بخواهید کلا مدرسه را کنار بگذارید و سراغ کلاس های آنلاین بروید و برای هر درس عمومی ۷۰۰هزار و برای هر درس اختصاصی یک میلیون تومان خرج کنید. با این حساب سرجمع باید حدود هفت میلیون تومان برای کلاس های آنلاین کنار بگذارید. وقتی همه این هزینه ها را با هم جمع کنیم، می بینیم یک کنکوری ممکن است برای هموار شدن راه موفقیت حدود ۱۷ میلیون تومان پول خرج کند.

شرکت در آزمون آزمایشی: ۱ میلیون تومان
اولین هزینه ای که سراغتان می آید هزینه شرکت در آزمون های آزمایشی است. خیلی از مدارس، هزینه های شرکت در آزمون آزمایشی و خرید بعضی از کتاب های کنکور را روی شهریه حساب می کنند و خودشان دانش آموزان را به صورت گروهی در آزمون های آزمایشی ثبت نام می کنند تا این وسط بتوانند تخفیف خرید گروهی هم از موسسه های کنکور بگیرند. بقیه دانش آموزان اگر بخواهند در آزمون های کنکور شرکت کنند، چاره ای جز ثبت نام تکی و پرداخت هزینه دارند. هزینه آزمون های آزمایشی موسسه هایی مثل قلمچی، گاج، گزینه دو و عموما در رنج ۵۰هزار تومان برای هر آزمون است. این موسسه ها هر کدام پکیج خاص خودشان را دارند و عموما در طول سال حدود ۲۰ آزمون آزمایشی برای آمادگی کنکور برگزار می کنند و اگر کسی بخواهد پکیج کامل آزمون ها را خریداری کند، باید حداقل یک میلیون تومان هزینه کنار بگذارد. اگر می خواهید سراغ موسسه های کنکور برای ثبت نام در آزمون های آزمایشی بروید باید به دو نکته توجه کنید، اول جامعه آماری موسسه هاست که هر چه تعداد دانش آموزان شرکت کننده در آزمون های آزمایشی بیشتر باشد، نتایج آن به واقعیت نزدیک تر خواهد بود. از طرف دیگر باید به سطح سوالات توجه کنید. بعضی از موسسه ها نمک غذا را به حدی زیاد می کنند که به کلی شور می شود. توجه داشته باشید که سخت بودن سوال ها دلیلی بر خوب بودن آزمون آزمایشی نیست. برای اینکه یک موسسه خوب برای آزمون آزمایشی انتخاب کنید، باید ببینید سوالات آزمون ها تا چه حد به سوالات کنکور نزدیک تر است.

هزینه خرید کتاب های کنکور: حداقل ۸۰۰ هزار تومان
بعضی از مشاوران کنکور، در کنار آزمون های آزمایشی، کنکوری ها را به خرید کتابهای تست و درسنامه ترغیب می کنند. کتابهای میکروطبقه بندی جامع موسسه گاج در بازار حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد. البته قیمت کتاب های جامع دروس تخصصی به حدود ۱۳۰ هزار تومان برای هر جلد می رسد. البته بعضا کتاب های کنکور گاج با تخفیف ۵۰ درصدی فروخته می شوند. کتاب های کنکور موسسه قلمچی عموما در بازه ۴۰ تا ۵۰هزار تومان قیمت دارند. کتاب های کنکور این موسسه با عنوان کتاب های آبی فروخته می شوند. انتشارات مبتکران کتابهای جمع بندی دروس پایه برای کنکور را با قیمت حدود۲۰ تا ۳۰هزار تومان می فروشد. البته کتاب های جامع کنکور که با عنوان هفت خوان منتشر می شوند تا ۱۰۰هزار تومان قیمت دارند. همچنین کتاب های سری مرشد مبتکران برای جمع بندی دروس پایه حدود ۷۰ تا ۸۰هزار تومان و کتاب های جامع کنکور مرشد تا ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارند. باید توجه داشته باشید که کتابهای مبتکران عموما با ۲۰درصد تخفیف پشت جلد عرضه می شوند.

انتشارات خیلی سبز کتاب های جامع کنکور را بین ۱۰۰تا ۱۳۰ هزار تومان در دروس مختلف قیمت گذاری کرده و اگر کتابها را از خود موسسه تهیه کنید به شما ۲۰ درصد تخفیف تعلق می گیرد. بقیه موسسه هایی که کتاب تست و آموزشی کنکور منتشر می کنند هم تقریبا همین بازه قیمت را برای کتاب هایشان در نظر می گیرند، با این تفاسیر اگر بخواهید یک مجموع کامل کتاب های کنکور، شامل کتاب های جامع ریاضیات و حسابان، شیمی، فیزیک و زیست کنکور با قیمت میانگین هر جلد ۱۱۰ هزار تومان و کتابهای جامع عربی، فارسی، دین و زندگی و زبان کنکور با قیمت میانگین هر جلد ۹۰ هزار تومان بخرید، باید تقریبا رقمی حدود ۸۰۰هزار تومان برای خرید کتاب های کنکور هزینه کنید. تازه این حداقل هزینه ای است که باید برای خرید کتاب های کنکور در نظر داشته باشید چرا که ممکن است در یک سری دروس نیاز به خرید درسنامه در کنار کتاب های تست داشته باشید. کتابهای جامع کنکور سال های گذشته هم ممکن است به خرج های خرید کتاب کنکور اضافه کند.

هزینه کلاس و معلم خصوصی:۵۰۰ هزار تومان برای هر جلسه
خیلی ها به کلاس خصوصی اعتقادی ندارند، اما بعضا دیده می شود مشاوران کنکور تاکید زیادی روی کلاس های خصوصی دارند تا  شاید بتوانند دانش آموز را تا صندلی دانشگاه همراهی کنند. هزینه کلاس های خصوصی متفاوت است، اما باید حداقل ۲۰۰ هزار تومان برای هر جلسه کلاس خصوصی را در نظر داشته باشید. البته این در صورتی است که بخواهید به معلم های حرفه ای اعتماد کنید. هر چه هزینه بالاتر، کیفیت تدریس بیشتر. شاید فکر کنید معلم همان معلم است، اما باید بگویم معلم ها در کلاس خصوصی آنطور که خودشان می گویند، زمین تا آسمان با کلاس های مدرسه تفاوت دارند. اگر ساکن شهرستان باشید ممکن است هزینه تان چند برابر شود. یکی از معلم های کنکور می گوید برای کلاس خصوصی یکی از دانش آموزان ساکن شهرستان، مبلغ دو میلیون تومان حق التدریس می گیرد، آن هم فقط برای یک روز، تازه خرج رفت و آمد و خرید بلیت هواپیما هم بر عهده مشتری است. آنطور که او می گوید هزینه های کلاس خصوصی به صورت نرمال بین معلم های تاپ کتکوررقمی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان برای هر جلسه کلاس خصوصی است.

هزینه های مشاوره کنکور: ۳ میلیون تومان
موسسه های کنکور در کنار آزمون های آزمایشی، مشاوره های تلفنی برای داوطلبان در نظر می گیرند، اما هیچ چیز جای مشاوره خصوصی را نمیگیرد. آنطور که یکی از مشاوران کنکور می گوید، هزینه یک سال مشاوره کنکور دست کم دو میلیون و ۵۰۰هزار تا سه میلیون تومان است. این تازه کف قیمت است و مشاورهای معروف کنکور برای یک سال مشاوره کامل ممکن است تا هفت یا هشت میلیون تومان حق مشاوره بگیرند.

کلاس های آنلاین دوره کامل: ۱ میلیون تومان
مورد جدیدی که در بازار کسب و کار کنکور سر و کله اش پیدا شده، کلاس های آنلاین است. فکرش را بکنید، در خانه نشسته اید و معلم به صورت اینترنتی برایتان درس می دهد و شما سوالاتتان را به صورت آنلاین از استاد می پرسید. هزینه شرکت در این کلاس ها که حدود ۴۰ جلسه را شامل میشوند، برای دروس عمومی حدود ۷۰۰هزار تومان و برای دروس اختصاصی یک میلیون تومان است.
 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
8 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
8 ماه پیش