عکسی حیرت انگیز که ذوب یخ در گرینلند را نشان می دهد

یک دسته سگ درحالی که سورتمه ای را پشت سر خود می کشند به سوی رشته کوهی دوردست در شمال غربی گرینلند در حرکتند. این تصویر فریبنده ممکن است عادی به نظر برسد، اما آنچه در زیر پای سگ هاست (یک تالاب آبی رنگ درخشان) به هیچ وجه عادی نیست.

با این حال هفته پیش دمای هوا در گرینلند خیلی بالاتر از حد معمول بود که باعث ذوب نیمی از لایه یخی سطح شد. این گرما به لایه یخی پوشاننده دریا هم سرایت کرد و باعث ذوب سطح آن شد، همان چیزی که در عکس می بینیم. استفان اولسن، دانشمند علوم اقلیمی در موسسه هواشناسی دانمارک، این عکس را روز ۱۳ ژوئن هنگامی که گرمای هوا به اوج رسیده بود گرفت. گرینلند یک جزیره خودمختار وابسته به دانمارک است.

آقای اولسن و تیمش درحال جمع آوری تجهیزات از یک ایستگاه هواشناسی در ناحیه "اینگلفیلد فی یور" بودند. اما هنگام عبور از لایه یخی سطح دریا که قطر آن یک متر و ۲۰ سانتیمتر است، آب زیر پایشان را گرفت. راسموس تونبو همکار آقای اولسن در توییتی با به اشتراک گذاشتن این عکس گفت که این ناشی از "ذوب سریع" یخ بود.

مارتین استندل، محقق ارشد این موسسه،می گوید: از آنجا که یخ فشرده است و ترکی روی آن دیده نمی شود، عکس مزبور این تصور را پدید می آورد که سگ ها درحال راه رفتن روی آب هستند. تخمین زده می شود که در آن روز، معادل دو میلیارد تن یخ در گرینلند ذوب شده باشد. بنابه گزارش ها دمای هوا در آن روز حدود ۲۲ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای عادی ناحیه بود، به طوری که آن روز دما در روستای کاناک در آن مجاورت به ۱۷.۳ درجه سانتیگراد رسید.

عکس آقای اولسن انعکاس وسیعی در شبکه های اجتماعی داشت که باعث نگرانی در مورد ابعاد این ذوب و علل آن شده است.

ذوب لایه یخی گرینلند پدیده ای سالانه است که اغلب از ماه ژوئن شروع می شود و تا اوت ادامه می یابد. در ماه های تابستان (معمولا ژوئیه) این ذوب به اوج می رسد. با این حال کارشناسان اقلیم شناسی می گویند این ذوب امسال زود اتفاق افتاده.
ویلیام کولگان محقق ارشد در موسسه پیمایش زمین شناسی دانمارک و گرینلند میگوید: "ذوب این همه یخ به این زودی خیلی غیرعادی است. این در شرایط خیلی نادری اتفاق می افتد اما این شرایط به تدریج در حال عادی تر شدن است."

او ذوب اخیر را با سال ۲۰۱۲ مقایسه کرد، زمانی که ذوب بی سابقه لایه یخی گرینلند ثبت شد. او گفت دو عامل هست که در هر دو مورد علت ذوب گسترده بوده. یکی فشار بالای هوا بر فراز گرینلند است که هوا را گرم می کند. دیگری هوای صاف و بارش کم برف است که باعث برخورد مستقیم اشعه نور خورشید به سطح یخی می شود. آقای کولگان گفت که گرمایش زمین نقشی خیلی مهم در این گونه رویدادها دارد.

➕ بیشتر بخوانید:
تصویر منتشر شده از ناپدید شدن کلاهک یخی قطب شمال
گرمایش زمین سطح دریاها را بیشتر از پیش‌بینی قبلی افزایش می دهد
راه‌حل‌های غیرمعمول برای حل شدن مشکل گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش