ابزارهایی برای تشخیص تصاویر فتوشاپ‌ شده

چند وقتی است که موضوع تصاویر ویدیویی جعلی موسوم به جعل عمیق یا DeepFake به سرخط خبرها آمده. فناوری کمک کرده تا بتوان ویدیوهای جعلی باورپذیر ساخت و برای مثال ویدیویی تولید کرد که در آن ترامپ حرف‌هایی می‌زند که هرگز نگفته است. با ظهور چنین فناوری‌هایی، نگرانی از سوء استفاده بیشتر شده است. از سویی دیگر چنین چیزی منجر به عدم اعتماد به بسیاری از اخبار حقیقی خواهد شد.

در همین راستای شرکت ادوبی که تولیدکننده نرم‌افزار محبوب فتوشاپ است، می‌خواهد ابزارهایی را در اختیار کاربران بگذارد تا به واسطه آن خود بتوانند تصاویر جعلی یا دست‌کاری‌شده را تشخیص دهند.

ادوبی در یک نوشته وبلاگی می‌گوید: «ما همزمان که به موفقیت فتوشاپ و سایر ابزارهای خلاقانه ادوبی افتخار می‌کنیم، پیامدهای اخلاقی فناوری خود را نیز می‌پذیریم». این شرکت به همین علت روشی برای شناسایی ویرایش‌های انجام‌شده با ابزارهایی چون Face Aware Liquify فتوشاپ ارائه داده است. این امکان خاص به این علت انتخاب شده که تغییرات روی صورت غالبا با آن انجام می‌شود و به همین جهت مورد مناسبی برای آزمایش تصاویر دستکاری‌شده است.

بدین منظور، گروهی از پژوهشگران، از یادگیری عمیق برای آموزش هوش مصنوعی استفاده کردند تا تصاویر چهره‌هایی که تغییر داده شده‌اند را تشخیص دهند. این آموزش با نشان داده تصویرهای جفتی، به هوش مصنوعی انجام گرفته است. در هر جفت تصویر، شامل نسخه اصلی تصویر و نسخه دستکاری‌شده و تغییریافته آن بود. در پایان آموزش، این ابزار توانایی شناسایی تصاویر دستکاری‌شده را با دقت ۹۹٪ به دست آورد که در مقایسه با میزان تشخیص انسان که ۵۳٪ است، دقت بالایی را نشان می‌دهد.
این ابزار هنوز برای استفاده عموم آماده نشده است. پژوهشگران می‌گویند که برای عرضه همگانی به زمان بیشتری نیاز دارند.

➕ بیشتر بخوانید:
Photopea سایت فتوشاپ آنلاین
ادوبی با محصولات جدید توفان به‌پا کرد

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش