افزایش تولیدات کشاورزی با تهیه نقشه دمای مزارع از فضا

دانشمندان در حال توسعه یک سیستم ماهواره ای هستند که دمای هر مزرعه را از فضا ثبت خواهد کرد.

هدف بررسی دمای زمین های کشاورزی برای رسیدن به تخمین مصرف آب توسط گیاهان و میزان تبخیر آب از مزارع است. این داده ها همچنین به نظارت بر میزان موجود آب برای کشت محصولات و وضع زمین ها در شرایط خشکسالی کمک خواهد کرد. سیستم تازه برای تعبیه در برنامه رصد زمین اتحادیه اروپا، موسوم به کوپرنیک، در نظر گرفته شده است. این عضو تازه شمار فزاینده ای از ماهواره های اتحادیه اروپا به نام "سنتینل" خواهد بود.

تیمی تحت هدایت پروفسور مارتین ووستر در کینگز کالج لندن درحال بررسی گزینه ها برای مرحله بعدی این برنامه است که اتحادیه اروپا و سازمان فضایی اروپایی هماهنگ می کنند. او میگوید: "هدف اصلی فایده رساندن به کشاورزی و افزایش تولید محصولات است."
"با توجه به چالش های عاجل جهانی، نظارت بر کره و محیط زیست آن برای منفعت مردم خیلی مهم است و سنجش از راه دور با کمک ماهواره ها یکی از روش های مهم عرضه نظارتی پیوسته و جهانی است که می تواند برای ردگیری و واکنش نشان دادن به تغییرات کوتاه و درازمدت کمک کند."
/آبیاری مزارع-ویکی گرام
 این عکس ماهواره ای از مزارع نزدیک به رود کروکودیل در استان امپومالانگا در آفریقای جنوبی است. نواحی سبز جایی است که کشاورزان از آب رود برای آبیاری مزارع استفاده ذکرده اند، که باعث شده آب کمتری به ساکنان بخش های پایین دست رود برسد. وضوح سیستم تازه ده برابر خواهد بود.

تحقیقات پروفسور ووستر بخشی از برنامه توسعه یک مفهوم ماهواره ای به نام ماموریت "نظارت بر دمای سطح زمین" (ال اس تی ام) است. این سیستم خواهد توانست دمای مزارع منفرد به وسعت ۴۰ متر مربع را اندازه بگیرد که ده برابر وضوح سیستم های فعلی است. با بالا رفتن دقت سنجش دمای زمین، کشاورزان می توانند بهره خیلی بیشتری از این اطلاعات ببرند. "ال اس تی ام" به محققان امکان خواهد داد در هر لحظه آب مورد نیاز هر گیاه در نواحی مختلف و دفعات مورد نیاز برای آبیاری گیاهان را محاسبه کنند.

این سیستم همچنین می تواند برای کمک به مدل های کامپیوتری برای پیش بینی خشکسالی به کار رود.
پروفسور ووستر به عنوان گام اول، حرارت سطحی در لندن و نواحی مختلف کشاورزی در باقی بریتانیا، ایتالیا و آلمان را جمع آوری خواهد کرد. امید مسئولان پروژه این است که ماهواره های این ماموریت از نیمه دهه آینده فعال شده باشند.

 ➕بیشتر بخوانید:
🔹 تهیه نقشه جهانی شبکه پیوند دهنده ریشه درختان
🔹 وضعیت آبی در کشورهای مختلف دنیا
🔹 منابع غذایی دنیا به علت از بین رفتن تنوع زیستی در خطرند

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش