جذابیت خودتان به اندازه جذابیتی است در دیگران می‌پسندید

نویسنده، روانشناس و استاد دانشگاه های امریکا Dan Ariely وقتی ۱۷ ساله بود در آتش سوزی جشن فارغ التحصیلی اش از دبیرستان، ۷۰ درصد بدنش به طرز عمیقی سوخت. این اتفاق انگیزه بخش مسیر تحصیلات و موقعیت کنونی اش شد چون می خواست بفهمد رفتار انسان بر چه اساسی است.

طبیعی است یکی از موضوعاتی که می تواند برایش مهم باشد رابط عاطفی و عاشقانه بین زنان و مردان است. از وی بیش از ۱۰ کتاب در زمینه های مختلف روانشناسی و اقتصاد و رفتارشناسی منتشر شده است.
یکی از نظریات جنجالی و بحث برانگیز وی این است که انسانها براساس طبع و پسندشان از زیبایی و جذابیت در جنس مخالف، در حقیقت دارند سطح زیبایی و جذابیت خودشان را  نشان می دهند.

به عبارتی، هر مقدار که خودتان را جذاب می بینید و در هر سطحی فرض می کنید به افردی برای رابطه کشش دارید که در همان سطح هستند.
او به تجربه شخصی خودش تکیه می کند که از یک هویت و سطحی از سلیقه و جذابیت، قبل از تصادف اتش سوزی داشت که بعدا، از هم فرو ریخت. برای همین بخش بزرگی از تفکر و تحقیقاتش را صرف این کرد که افراد چطور و بر چه اساس و وضعیتی به یک سلیقه مشخص از جذابیت در دیگران می رسند.

بیشتر بخوانید:
حس خوشبختی کسی که با او در رابطه هستیم، بر ما تأثیر مثبت می گذارد
داشتن همسر شاد عمر را طولانی‌تر می‌کند

او معتقد است افراد خیلی جذاب به سمت افراد خیلی جذاب کشیده می شوند و افرادی با جذابیت معمولی به سمت افرادی با جذابیت معمولی کشش دارند. در این میان انواع کوتاه آمدن ها و تطبیق ها هم براساس وضعیت هر فرد به وجود می آید. بعضی ها مهربانی و صمیمت و شاد بودن را مهم می یابند و می خواهند سلیقه جذاب بودن شان را نادیده بگیرند و عوامل جالب دیگر را مهمتر فرض کنند.
خیلی ها هم هستند که از جذابیتی برخوردار نیستند و شانس انتخاب یا توسعه سلیقه شان برای زیبایی و جذابیت به ناگزیر پایین می ماند.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش