نمايشگاه جهانی سايت سيتی در فرانكفورت آلمان

نمايشگاه جهانی سايت سيتی امسال برای آخرين بار در هتل شرایتون فرودگاه فرانكفورت آلمان برگزار شد. ۱۲۰ نمايشگر از ۲۵ كشور جهان از ۸ تا ۱۰ مه (۱۸ تا ۲۰ اردیبهشت) در اين نمايشگاه شركت كردند و پذيرای بيش از سه هزار علاقه‌مند به آسانسازهای ويژه توانخواهان بودند.

تازه های امسال
شركت متك از اشتوتگارت آلمان برجسته‌‌‌نگاری عرضه كرده كه روی يك رايانه ويندوز نصب شده است. نابينا با اين برجسته‌‌نگار هم‌‌زمان متنها و نمودارها و تا اندازه ای حتا تصويرهای فايلها را لمس مي‌‌‌كند و نيازی به چند دستگاه برای كار با كامپيوتر را ندارد.
شركت "تينكِبِل" thinkable از هلند يك بازوی روبوتيك ساخته كه نابينا توسط آن ميتواند تصويرهای ساده را روی كاغذ يا يك برگه پلاستيكی ويژه چاپ كند.

"ياپ بريدر" كه خود نابينا و از سازندگان اين دستگاه است می‌گويد: «دستگاه ما سريع، كم‌‌صدا و ساده است و برای كار در مدرسه و با شاگردان دبستانی جان ميدهد.»
شركت هيمز از كره هم تَبلِت شامل برجسته‌‌نگار با خود آورده بود ولی اين دستگاه با سيستم آندرويد ۵ كار ميكند، درحاليكه تازه‌‌ترين سيستم عامل آندرويد به شماره ۹ رسيده است.

شركت فريدم سايِنتيفيك هم مانند بسياری از شركت‌‌های بزرگ كمك ابزارساز توانخواهان، يك كامپيوتر را در محفظه ای جاسازی كرده و آن را به عنوان برجسته‌‌نگار مستقل معرفی كرد. مشكل اينگونه دستگاه ها گذشته از وزن و بهای سنگينشان، سرعت كم آنهاست كه از جذابيتشان می‌كاهد.
شركت "دات اینکرپ" Dot Incorp از كره جنوبی پس از چند سال ساعت مرتبط با گوشی هوشمند را عرضه كرده كه نابينا را از استفاده گوشی برای برخی از كارها بی‌نیازميكند. اين شركت تأكيد دارد كه دستگاه هايش را با بهای مناسب به كاربر عادی عرضه كند.

گام مثبت به عقب
شركت‌‌های كوچک در اين نمايشگاه نقش بزرگی داشتند. تلاش اين شركتها ساختن دستگاه های ساده ای است كه به جای چندگانگی و چندكارگی، روی يک نقش و كار متمركز باشند.
شركت بلايندشل از جمهوری چک بخش لمسی يك گوشی آندرويد و بسياری از نرم افزارهای "زايد" را غير فعال كرده و يك گوشی ساخته كه فقط با كليدهای فشاری كار ميكند. نابينايی كه فقط ميخواهد تلفن و پيامك بزند يا راديو بشنود، مانند گذشته ميتواند به آسانی با اين دستگاه كار كند.

چند شركت ديگر مانند فليكسفون هم گوشی‌های شبيه به اين را ساخته اند، اما بلايندشل سريع‌‌ترين و ساده‌‌ترين آنهاست.
شركت هيومنور از كانادا يك دستگاه ضبط و پخش كتاب‌‌های شنيداری با خود آورده بود كه نابينا با يك كليد توسط آن ميتواند جهت‌‌يابی هم بكند و با نرم افزارهای پيچيده گوشی‌های هوشمند هيچ سروكاری ندارد. اينگونه دستگاه ها كه در درجه نخست روی يك كار و نقش متمركزند، هم ساده و هم مقاومتر از دستگاه های معمول امروزی هستند.
شركت كيرشهولم از كشور ليتوانی با خود يك متن‌‌خوان آورده بود كه صدای مصنوعی آن بسيار طبيعی به گوش ميرسيد. نابينا برگه را روی اسكنِر ميگذارد، يك كليد را فشار ميدهد و چند ثانيه بعد، متن نوشته را ميشنود. اگرچه امروزه با گوشی‌های هوشمند هم ميشود اين كار را كرد، ولی همانطور كه ياد شد، اين دستگاه فقط برای همين كار ساخته شده و به اين خاطر بهای مناسبی دارد.

كمك ابزارهای روزمره
نمايشگاه امسال محل عرضه ساخته های غير كامپيوتری يا دستگاه هايی بود كه كاربر با ابزارهای الكترونیک پيچيده آن درگير نميشود.
شركت "تِك فُر فريدِم" Tech for freedom از بارسلونای اسپانيا يك آلارم نشانگر به نام "يوفو" ساخته كه كاربر ميتواند آن را در هر جايی بگذارد و توسط گوشی هوشمندش آن را پيدا كند. از اين دستگاه ميشود برای يافتن اتاق در هتل يا هر چيزی كه كاربر ميخواهد آن را راحت پيدا كند، استفاده كرد.

شركت سرشناس "ميله" Miele يكی از ماشين‌‌های لباسشويی اش به نام گايدلاين را برای نابينايان مناسب‌‌سازی كرده است. هر كار و مرحله ای با دكمه ای مشخص شده و صداهای گوناگون ميدهد و نابينا را در كاربرد اين دستگاه كاملا بی‌نياز از کمک ميسازد.
شركت "تِك اينوِيشِن" Tech innovation از اتريش كفش عادی را به اشعه ماوراء صوت مجهز كرده و كاربر را با پوشيدن آن از مانع‌‌های پيش رو آگاه ميكند. اين كفش به نام "اينومِيك" Innomake راحت، شيك و در عين حال مجهز طراحی شده است.

شركت سواروفسكی از جمهوری چك و شركت كمده از شرق آلمان عصاهای بسيار سبك و به گفته خودشان تركيبی عرضه كرده بودند. عصاهای تاشو نابينايان گاه چنان قطور ميشوند كه در كيف و جيب جا نمی‌گيرند. مشكل ديگر امكان بلند و كوتاه كردن اين راهنماهای روزانه است كه دو شركت بالا هردو نارسايی را حل كرده است: عصاها در قسمت بالا مانند آنتن‌‌های قديمی مثل يك فنر درهم فرو ميروند و در بخش‌‌های زيرين، نازكتر و مقاومتر از پيش ساخته شده اند.
نمايشگاه سايت سيتی سال آينده از ۲۷ تا ۲۹ مه ۲۰۲۰ در محل "كاپ اروپا" در فرانكفورت برگزار خواهد شد.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش